ondra07

Co dělat, když má deprese?

Zdravím, řeším závažný problém kamarádky.. hodně mi na ni záleží a snažím se ji pomoct.
Problém je, že má deprese už pár měsíců, skoro půl roku asi.. občas brečí, nemá na nic náladu a to, co je hlavní je, že se neumí ani naučit. Chce se vykašlat na maturu jen díky tomu, že má deprese.. a že ji ta škola prostě ničí..

Rozebíral jsem to s ní a antidepresiva brát nechce.. bojí se těch vedlejších účinků- přibrání, bolest hlavy apod..
Proto se chci zeptat.
Existuje kromě antidepresiv nějaký jiný lék, přírodní? Kromě toho, že sportujeme..
Další věc, jsou nějaká antidepresiva s mírnějšími účinky.. ?

Co byste poradili? Cokoliv. Ani nevím, jak ji mám třeba rozveselit no… a ona hlavně nechápe, že tu školu potřebuje.. vysvětloval jsem ji to i další lidi.. ale prostě má zatmění v mozku jakoby.

A navíc i rodiče jí nijak nepodpoří

Nejlepší odpověď
Ganymede

Doporucuji bylinky, caje- Kozlík lékařský a Andělika lékařská, da se z toho sehnat caj popripade koupit bylinu a ususit udelat caj ;)
Ale psychiatra neoddalovat!!

Ps: s bylinkama, ale opatrně, všeho s mírou, nejprve se podívat na dávkování!! Přece jen to účinkuje na nervovou soustavu.

Další odpovědi
Drap

Navštívit psychologa. V tomto případě babské rady mohou být na škodu.

klumprt

Já myslím, že bez psychiatra se to neobejde. Nikdo jiný jí nedokáže pomoci. Účinné babské rady proti depresím neexistují. Nejvhodnější léčbu určí zase jenom psychiatr. To prostě na internetu nevyřešíte. S rakovinou by ses tu taky neptal. Hodně štěstí.

zjentek

nauč se rozlišovat školu a duševní zdraví, to jsou na sobě nezálislý věci ..i když je fakt, že si ty deprese mohla přinýst ze školy.
Nejrozumnější bude hledat příčiny tý deprese

Šidlo

ak ju rodičia nepodporia.....nemá tú depresiu z nich?

viete, 90–95% depresií je existenčných a situačných.....teda zo zlého života, tráum, neúspechov, nešťastí, nie z poruchy mozgu

ono v zásade len tí s poruchu mozgu a tí extrémne deprimovaní (napr. z traumy) by mali brať lieky........­..všetci ostatní nie

ako sa jej darilo v škole pred tou depresiou? je chudobná? veľmi bohatá? stalo sa niečo zlé pred tou depresiou? nechce hovoriť o určitých veciach?

alebo mala fajn život a stala sa depresívnou ,,doslova z ničoho nič?"

to prvé by ukazovalo na to, že potrebuje psychológa
to druhé psychiatra

ale! ak má 18 poisťovňa nepreplatí všetko.....a úroveň psychiatrov a terapeutov je väčšinou žalostná…nájsť dobrého bude fuška…budete jej s týmto musieť pomôcť

lexx

ke cvokaři nepůjdu leda s eskortou, doblbne ji totál a zápis v kartě je na škodu
až bude hledat zaměstnání, prášky v žádném případě

hormonální porucha že by ? nejsem lékař…

ivzez

Ondro, nominoval jste odpověď Ganymede, přestože to není dobrá
odpověď, a neměl byste se jí řídit, stejně jako radou od Da ny.

Nikdo z nás není lékař a ani lékař neumí diagnostikovat na dálku.
Jediná správná možnost je dostat kamarádku rychle k psychiatrovi
(viz Klumprtova odpověď).

Antidepresiv se kamarádka bát nemusí. Je jich dnes spousta, pokud nebude vyhovat jedno, dá se s lékařem dohodnout o dalším postupu.
____

Nehledejte rady v internetu, přimějte kamarádku co nejdříve
navštívit psychiatra (psycholog nemůže předepsat léky).
____

„Diagnostikovat na dálku“ nedostatek vitamínů a hořčíku a místo důrazného odkazu na návštěvu lékaře „ordinovat bylinky či doplňky stravy“ si troufne málokdo (lékař by na dálku neordinoval, poslal by k odborníkovi).

Bylinky nejsou všemocné (pomáhají jenom v lehčích případech) a ani bylinky nemusí být zcela neškodné (obzvláště v některých kombinacích), i o nich je rozumnější se poradit s lékařem.

________

Poznámky:
Ganymede, Da ny, doufám, že jsem se Vás moc nedotkla.
V tomto případě je podle mne důležité co nejdříve navštívit lékaře.
Bylinkami ani potravními doplňky se deprese nevyléčí.
___

Nominací odpovědi Ganymede jste uzavřel otázku,
čímž jste se připravil o další odpovědi. Ne každý
napíše do diskuze, které se tu moc nečtou…
___

Překvapilo mne, že v uzavřené otázce už nemůžu dát nominaci Klumprtovi.

da ny

„…a antidepresiva brát nechce.. bojí se těch vedlejších účinků- přibrání, bolest hlavy apod..“ ⇒ mám kamarádku, která je 30 let závislá na občasném užívání antidepresiv. Nepřibrala ani deko, je štíhlá, hlava ji nebolí…
jednou měla trochu vyrážku na nohou, ale za 14 dní byla pryč.
Neposlouchala bych výmluvy, tvá kamarádka potřebuje psychiatra/psycho­loga!
Zřejmě má velký nedostatek vitamínů B (B komplex forte), hlavně B1. Kdo má obavu, že přibere, funguje to tak: před jídlem užitá béčka podporují chuť k jídlu. Pokud se tablety polknou PO jídle, kdy je člověk syt má někdy opačný efekt (mírný úbytek váhy).
Doporučuji zakouit (k tomu B komplexu) ještě Niacin = B3, užívat alespoň 2 měsíce, pak pauza a za 2 měsíce zopakovat. Později při potížích opět užívat. Nebo preventivně 2× v roce dvouměsíční kůru. Na jaře a na podzim se deprese hlásí nebo zhoršují.
Také má pravděpodobně málo Mg (koupit Dologran natur, samotný je na nic, přisvojuje se jen ve správném poměru spolu s Ca).
Pokud pije kávu pravidelně, může mít problém s krátkodobou pamětí.
Tam je dobré po snídani „zobnout“ 1 tbl. B1 (zpočátku nestačí to co je v B komplexu).
Opět užívat tak 1 – 2 měsíce. Pak vysadit.
Poptej se na stravu, výživu, protože mozek potřebuje dostatek paliva pro všechny funkce. Stravu pestrou, vyváženou (žádné hladovění či blbé diety).
Sladkostem ať se nevyhýbá dopoledne 9 – 11h ZČ (10 –12h LČ) je naprosto ideální. V té době pracuje slinivka a nepřibereš ani deko, mlsáš beztrestně a mozek potřebuje cukr (ovoce, pečivo, sušenka) právě dopoledne a dostatek tekutin. Jinak to studentovi nepálí :D
Umí kamarádka odpočívat? Po příchodu domů, než začne se školní přípravou. Ať si zdřímne (nařídit budíka, ař nespí do rána), pokud se cítí vyčerpaně.
Jaké má záliby, zájmy (kromě PC..) Procházka v parku v lese…
Jaktože ji rodiče nepodpoří? Co se doma děje?
Pokud to brzy nerozlouskneš (i s dalšími přáteli, rodinou) může pomoci jen psycholog, než zkolabuje (může být nemocná= maniodepresibní) nebo provede nějakou hloupost.
Pokud to není pozdní puberta, hysterie, nezdravé vztahy v rodině ⇒ pomůže jen odborník.
Škola života je brigáda/práce v LDN, to člověka přejdou roupy a váží si všeho co v životě má a vidí i neviditelné ;)
Hodně zdaru a štěstí 🙂!