Co bylo dříve, ryba nebo mlíčí?

Nejlepší odpověď
annas

Podobná otázka jako o vejci a slepici. Filozofická, nebo genetická otázka?

Ilustrují obě otázky (vejce – slepice, ryby – mlíčí) skutečnost o nemožnosti doložit posloupnost příčiny a následku?

Podobné formulace byly známé už ve starém Řecku a Římě a ale často vedly k tomu, že otázka byla zodpovězena nesprávně. Ale rozvíjela myšlení a diskuzi. Šlo o tzv. sofisty, kteří logicky nesprávný soud, (závěr, důkaz, argument) vydávali za správný, i když byl správný jen zdánlivě.

V celém principu života se totiž objevuje jeden velký paradox. Zcela odpovídá známému filozofickému oříšku „slepice nebo vejce“. Jde o tohle: DNA, aby se mohla replikovat, potřebuje enzymy. Ale enzymy jsou bílkoviny a ty zase vznikají přepisem z DNA. Co tedy bylo dřív, enzymy nebo DNA? Zvolíte-li jedno nebo druhé v současné podobě, z paradoxu se nevykroutíte.

http://leftwa­y.webgarden.cz/ru­briky/veda/clan­ky/dna-a-otazka-slepice-nebo-vejce

Genetikové tvrdí, že jelikož se genetická výbava mění (téměř vždy) pouze při rozmnožování, muselo nejprve něco, co nebylo geneticky slepice, zplodit něco, co už bylo kuře – a to se muselo vylíhnout z vejce, proto vejce muselo být první.

Je rybí jikra vejce? Biologickou strukturu má přesně tutéž. Co je mlíčí – spermarium u ryb. Stačí samo ke zplození?

Jinak v obecně rovině vejce bylo dřív, protože už v druhohorách snášeli vejce plazi ( nikoliv ještě ptáci)

Možná jsme všichni potomky jednoho velkého vejce života světa od doby, co jsme se přestali rozmnožovat dělením…))

Další odpovědi
Lucijej

rozhodně vejce.......nebo možná pták noh

:o)

jechoutan

hele tipnul bych asi to mlici :D

anonym

Lucijej, ty šibalko 😁