Lukas27

Co by se stalo, kdyby byla dlouhodobá deflace?

Nejlepší odpověď
marci1

Dlouhodobá deflace je vnímána ekonomy negativně. Klesající ceny vedou k nižším tržbám, ty částečně korigují nižší náklady, ale mezi největší náklady třeba u služeb patří lidská práce. Následovalo by tedy snižování mez anebo propouštění. Lidé mají méně peněz a nenakupují. Což je takzvaná deflační spirála.

Dalším problémem je pokles zájmu peníze utrácet. Investoři budou velice opatrní v nákupu nemovitostí a pozemků. K čemu kupovat byt za 1 milion, když při deflaci bude za rok stát 800 tisíc? Spousta lidí ale i firem tak bude mít problém zbavit se investovaných peněz, pokud to nebude pod cenou. 🙂

Zdroj: http://ekonomi­kaonline.cz/297/co-je-deflace/

Další odpovědi
Kepler

Dlouhodobá deflace někdy způsobí zpevnění měny, ale současně má i řadu nepříznivých důsledků, jako je nezaměstnanost aj. Krátkodobá deflace nemusí v ekonomice působit nepříznivě. Během deflace spotřebitelé za zboží a služby platí méně, avšak pro výrobce a prodejce se jedná o nevýhodnou pozici, protože podstatně méně inkasují za poskytované výrobky a služby. Dnes se státy deflaci vyhýbají.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Deflace

Pepa25

Nastala by recese. Dlouhodobý pokles cen by nastavil očekávání, že ceny půjdou ještě níže, lidé by odkládali spotřebu, klesala by produkce, firmy by propouštěly, rostla by nezaměstnanost, lidé by odkládali spotřebu – a jsme v začarovaném kruhu (odborně v deflační spirále).

aliendrone

jednoduchá odpověď, ekonomika by šla do kopru. :)

dudu

Hrozilo by, že tento průšvih přejde do stagflace – období recese provázené vysokou inflací a současnou stagnací ekonomiky.