Super guy

Co by se stalo, kdyby Američané porušili smlouvy z jaltské konference a osvobodili území, které měli osvobodit Sověti?

Nejlepší odpověď
Kelt

To neví nikdo. Sověti by protestovali, možná by podnikli nějaké akce, bylo by jiné rozdělení Evropy, válka mohla skončit dříve nebo ještě pokračovat. Historici by řekli více, protože mnohé materiály z té doby jsou dnes k nahlédnutí a nejsou tajné.

Další odpovědi
led

Táto aj dnes zaujímavá otázka, rezonovala už počas jednania Spojencov v Jalte.
1 – aj keď to bolo lákavé, otvorene by si to ani jeden z účastníkov koferencie nedovolil. Videli sme to napríklad v prípade májového Pražského povstania.
Americké vojská stáli pripravené (s naštartovanými motormi) na demarkančnej čiare pri Plzni, ale príkaz k útoku na Prahu nebol vydaný. Takéto otvorené porušenieJaltskej dohody by stálo spojencov príliš veľa. bol predpoklad, že v tom prípade by sa sovietské vojská nezastavili v Berlíne ale zamierili by k Atlantiku a obsadili celú Európu. Takéto plány boli vypracované (skryté hlboko v tajných archívoch). Maršal Žukov vo svojich (verejných) pamätiach tento variant mal krátko náznakom spomenutý. Pre USA a VB by to znamenalo okrem politickej nedôvery aj stratu svojich investícií v SSSR a dôveryhodnosti a likvidáciu svojich dodávateľsko-odberateľských vzťahov v Európe. S následným víťazstvom komunistických strán v celej Európe.

mosoj

Bylo by o pár set tisíc mrtvých víc. Nebyl důvod proč by si to Rusové měli nechat líbit. Válka již byla tak jako tak. Na druhé straně by angloamerické letectvo nemuselo ničit města na konci války v ČSR či Německu. Byly by zničené tak jako tak a bylo by toho zničeného mnohem více.

Kryšpín

Dělení potvrdil president Roselvelt, tudíž to byl rozkaz zůstat na demarkační čáře a nebyl také zájem o nějaké malé Československo, poněvadž v roce 1938 bylo hozeno také přes palubu. Pravděpodobně být na Hradě Masaryk tak by před válkou hledal pomoc u USA a nikoliv Anglie a sladké Francie.

anonym

Super guy, chceš-li na vlastní oči vidět výsledek komunistické propagandy, přečti si mosojův komentář.

K otázce: Byla by prostě porušena smlouva, i válka má svá pravidla. Tak to Churchill, Roosevelt a Stalin vyjednali. A riskovat střet? Chvíli po válce? Nezodpovědnost. Je to škoda, sovětský vliv tu nadělal mnoho paseky, ale rozumím tomu, že ani jedna strana nechtěla jít do dalšího konfliktu.

led

V teórii má mosoj pravdu. V prípade ozbrojeného konfliktu medzi SSSSR na jednej strane a Veľkou Britániou a USA na druhej strane, by sa zbytky nemeckých branných síl a v tej dobe ešte neporazené Japonsko pripojili k západnej koalícii a ozbrojené strety by sa rozhoreli v celej Európe a na Ďalekom východe.
Plukovník Doolitle by pre svojich pilotov diaľkových bombardérov našiel nové možnosti tréningu pre útoky z Ázie až na Moskvu s atomovou bombou na palube. Nebola by Hirošima a Nagasaki, ale bola by Moskva a Leningrad.

anonym

Ne, je to jednostranná interpretace dějin. Německo v tu chvíli už nemělo kapacitu rozjíždět další akce a pochybuji, že Západ by jim nabídl ochranná křídla. Proč? I jim se hodilo oslabení vlivu STŘ Evropy. SSSR má prsty v mnoha akcích, které skončily nechvalně v rabování a ničení, ve válce i po válce. Mnoho akcí Velké Británie a USA válku zkrátilo. Takže buďme fér.

Je ironie (a dodnes je to znát), že SSSR žil v iluzi, že by státy měli být vděčni za osvobození od nacismu a fašismu, ale nedodal, že např. takov Katyň byla v jiné režii (nene, nebyli to nacisté). Válka je složitá a nic není černobílé. Obě strany se zachovaly dobře i špatně, ale SSSR byl rovněž ve spolupráci s Třetí říší. Kdyby kdyby – válkychtivost není jen na jedné straně. Válku vedou minimálně strany dvě.

anonym

A k tomu Japonsku – jak to můžete vědět? Ono státy Osy nebyly tak propojeny, jak se zdá. Japonsko by se dle mého názoru nepřidalo do západní koalice (střet s USA). Koukám, že je jenom dobře, že se konečně začíná více kriticky přehodnocovat role SSSR ve válce. Tady je ještě spoustu lidí, kteří věří, že za Katyň mohou nacisté, a že SSSR od začátku stál proti Hitlerovi. Ach jo, když už něco komunisté uměli, pak je to propaganda a překreslování dějin. Když už kritizujeme roli Západu, je také třeba problematizovat roli SSSR.