Lgee

Co by se dělo, kdyby prezident umřel ve svém funkčním období?

Co by se dělo kdyby ve své funkci umřel prezident třeba Trump, to by se okamžitě volil nový nebo je nějaký okamžitý náhradník, a kdo b rozhodl ó protiútoku kdyby na ně někdo zaútočil?

Nejlepší odpověď
autacek

USA to mají propracované a je přesně dáno, co by se dělo, kdyby byl president indisponován nebo mrtev. Myslím, že by jej v té chvíli zastupoval vicepresident.

Další odpovědi
Drap

I na takové situace se ve všech státech pamatuje předem a postup je upraven zákonnými předpisy.

Mc Merkurion

… nejen v USA, ale i v jiných státech, i u nás je to propracovaný, proto taky nejsou volby do parlamentu, senátu a na prezidenta naráz …

Klaproth

Tys opravdu nikdy neslyšel slovo viceprezident?

marci1

Naše ústava se smrtí prezidenta „nepočítá“. Bylo by vhodné, kdyby měl prezident náměstka či víceprezidenta. Jinak nyní platí,že by se pravomoce přenesly na předsedu vlády, část na předsedu poslanecké sněmovny. Nové volby prezidenta se vyhlašují do10 dnů.
„Článek 66. Ústavy, říká, že "Uvolní-li se úřad prezidenta a nový ještě není zvolen či nesložil slib, či nemůže-li prezident ze závažných důvodů svůj úřad vykonávat, a usnese-li se na tom Poslanecká sněmovna a Senát, přísluší výkon funkcí (…) předsedovi vlády,“. Premiér ale v takovém případě nemůže jednat jako plnohodnotný prezident. Přísluší mu jen ty pravomoci, které jsou tzv. kontrasignované, to znamená, že vyžadují podpis ministra nebo předsedy vlády.
Část moci se přesouvá i na předsedu Poslanecké sněmovny, jde o nekontrasignované pravomoci a o vyhlašování voleb do Senátu. Pravomocí vyhlašovat volby do Sněmovny pak disponuje předseda Senátu.
Aby tyto pravomoci na ústavní činitele přešly, není třeba skládat žádný slib. Je třeba „pouhé“ usnesení obou komor parlamentu nastalou skutečností. Činitelé se nestávají plnohodnotnou součástí exekutivy ani hlavou státu, jako je tomu v případě Spojených států.
A kdy dojde k obsazení postu prezidenta novým řádným prezidentem? Datum konání prezidentských voleb vyhlašuje podle Zákona o přímé volbě prezidenta republiky předseda Senátu. V případě, že se místo na Hradě uvolní před řádným uplynutím funkčního období, pak se volby vyhlašují nejpozději do 10 dnů." 🙂

Zdroj: http://domaci­.eurozpravy.cz/po­litika/196233-necekane-zemrel-prezident-co-by-dle-zakonu-cr-nasledovalo-vite-to/

Kryšpín

Vůbec nic, byl by tam dosazen jiný pro okrasu

ivzez

Pravomoci prezidenta by dočasně převzali předseda vlády a předseda sněmovny.
Předseda senátu by do 10 dnů vypsal nové volby.