weNdy6T9

Co a proč svítí monitor u PC?

Co vlastně svítí u monitoru a proč? Myslela jsem Tekuté krystaly, ale nejsem si jista. Budu ráda když mi to někdo rozumě vysvětlí :)

Nejlepší odpověď
Hlada

Panel s tekutými krystaly (LCD) nesvítí. Krystaly jen mění průchodnost světla. Za panelem musí být světlo. To je u monitorů a televizorů řešené buď výbojkami se studenou katodou (CCFL) nebo svítivými diodami (LED). U monochromatických displejů se za panel dává odrazná plocha (hodinky, kalkulačky).

Další odpovědi
AndyT

Pokusím si ti to vysvětlit tak, jak to máme na plakátu ve škole. v CRT (ty obrovské krabice) je svazek elektronových něčeho a to je uzavřeno ve vakuu. Ten pak sesílá paprsky na obrazovku a tak vzníká obraz.
Avšak wiki ti to možná vysvětlí lépe a máš tam i odkazy na ostatní druhy obrazovek:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/CRT_o­brazovka

cochee

Doplním Hladu: ještě existuje plazmová technologie, jako televizory – monitor je v podstatě televize bez TV tuneru. Tam jsou malinkaté komůrky naplněné řídkým plynem (tzn. o daleko nižším tlaku než atmosférický vzduch) a v nich vzniká doutnavý elektrický výboj mezi dvěma elektrodami, stejný princip jako doutnavka, kterou už jsi možná viděla na některých vypínačích stropního osvětlení – ve tmě svítí oranžové okénko, aby šlo vypínač najít potmě. Barvu svítící komůrky dělá barevný filtr.