Avatar uživatele
annas

Kolikrát ztratil přítele, tolikrát člověk umírá! Proč půjčuje knihu, svého nejlepšího přítele? Či jde o zloděje času?

Podle citátů

Roger Bacon: „Člověk umírá tolikrát, kolikrát ztratil přítele."
Francis Bacon:: „Přátelé, říká se, jsou zloději času“.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: annas

Zajímavá 14Pro koho je otázka zajímavá? quentos, vagra, Andělé, johana 56, pusinka50, ivzez, Drap, fcoop, briketka10, odpovídámež, gagaga, wendyX, Anemone, Danina65 před 2478 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Odpoveď byla označena jako užitečná

Ano, souhlasím s tím. Ztráta každého opravdového přítele člověka nějak poznamená, aktivity spojené sním, promluvy a společné zážitky končí a zůstávají jen vzpomínky. Jako by v nás něco umřelo, skončilo. Samozřejmě můžeme si najít nové přátele, ale každý člověk je jiná osobnost, má jiné myšlení a pak i společný výsledek ve dvojici je jiný.
O knize se říká, že je nejlepším přítelem. Mám mnoho takových knih, ke kterým se člověk rád vrací, a i když je zná téměř zpaměti, stále nachází nebo si alespoň oživuje nové věci, zkušenosti. A proč je půjčujeme? V tomto případě jde o hru se slovy. Kniha je jen v přeneseném smyslu přítel. A nepůjčujeme knihy cizím, neznámým lidem. I díky zapůjčené knize můžeme získat dalšího opravdového a skutečného přítele, který může nadále obohatit nejen naše zkušenosti, ale celý život.

Upravil/a: quentos

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?ivzez, annas Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ivzez

Chtěla jsem odpovědět, ale líp než Drap bych to nevystihla.
Tak se k němu jenom připojím.

_______

Doplňuji:

Zapomněla jsem na druhý citát → s panem Francisem nesouhlasím.
Ča strávený s přáteli – s lidmi i s knihami – považuji za nejlépe strávený.
Tak jacípak „zloději času“??

Upravil/a: ivzez

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
johana 56

Skutečný přítel patří k největším pokladům, které může člověk v životě získat. Jeho ztrátou vzniká jistý pocit prázdnoty, kterou není snadné vyplnit nebo nahradit.
Stejně tak je to s dobrou knihou vlastní či vypůjčenou, pokud vášnivý čtenář přijde o možnost dotýkat se jí, listovat v ní, očima přejíždět řádky…
Čas strávený s přáteli i knihou považuji za přínosný, nikoliv ukradený.
Zaslouží si, abych si jich vážila a neměnila je za poklady možná lukrativnější, ale méně hodnotnější.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Danina65

Stejně jako ivzes, těžko po Drápovi odpovídat, dá se pouze připojit

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Děkuji za reakce.

Otázku jsem omylem uzavřela, ne že by si Drap nominaci nezasloužil, ale připravila jsem se o další názory.

před 2471 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
algraksson

člověk může mít přátel kolik chce ale skutečný přítel a zbabělec se pozná až když nastanou těžkosti až příde nevyhnutelná a svízelná situace pak se pozná skutečný přátelé který se postaví tomu problému čelem a neutečnou před tím co se stalo příteli asle pomohou jako skutečný přátelé

před 2472 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
odpovídámež

Ahoj. Trochu jsme odklonili názor od knihy, ale to mě brání neodpovědět. Souhlasím. Nemusí nastat těžká životní neřešitelná situace. Ale taková banální, dejme tomu pomoc s rukama nohama. Pomoc se stěhováním, pomoc při stavění příbytku, sleva v nouzi. Ustoupit od sebe a dát.
Skuteční přátelé si pomáhají proto, že si pamatují pomoc v minulosti a také proto, aby příště mohli pomoc očekávat. Já myslím že to je dobré a funkční.
Naopak jsme se setkali s přáteli kteří navykládali slovy svoje schopnosti, ale když slíbili, není jich. Proto mě někdy napadá, raději nic nechtít ale číst knihu. Ale v mých koutechje rozhodnutí zže chci v rozumných mezích pomoci. A tak to dělám. A kolikrát mám tak blbé nápady proč mě tito lidé vycházejí vstříc. Co za tím je.

před 2472 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek