JežíšKristus

Čím to je, že jsou Češi tolik otevření k přijímání uprchlíků?

Vrtá mi hlavou, čím to je, že jsou Češi tolik otevření k přijímání uprchlíků z jiných zemí. Často se říkávalo, že přímá prezidentská volba byla referendem o uprchlících, a jsem dodnes rád, že volbu vyhrál president Zeman, politik, který do České republiky přivedl nejvíce uprchlíků ze všech českých politiků vůbec. Kdo v devadesátkách ještě necumlal dudlík si jistě vzpomene, že vláda Miloše Zemana (červenec 1998 až červenec 2002) poskytla útočiště tisícovce kosovských Albánců – vesměs muslimů. Pan Zeman na akci vyhradil miliardu korun a muslimy přijal bez jakékoliv prověrky. Ministr zahraničí Zemanovy vlády Jan Kavan v roce 1999 pravil, že kabinet může poskytnout ochranu na svém území až pěti tisícovkám lidí. Osobně jsem rád, že president Zeman navazuje na humanitní tradici založenou presidentem Havlem. A lidé to zjevně oceňují a proto jej zvolili (mezi voliče pana Zemana se prý řadí zejm. starší lidé, kteří mají přijetí tisíce muslimů jistě ještě v paměti). Neříkám, že by pan Drahoš nedokázal vyrovnat „rekord“ pana Zemana, a nenahradil by pana Zemana v pozici největšího „vítače“ v republice, ale nemůžeme spekulovat a lepší bylo jistě vsadit na jistotu – pana presidenta Zemana. Také si nemyslím, že by voliči pana Drahoše byli proti přijímání uprchlíků (ačkoliv Drahoš nepřijal žádného, na rozdíl od pana presidenta) ale to jsou jen spekulace. Řada muslimů přijatých panem presidentem dodnes v ČR žije, a jsou řádným příkladem humanismu pro ostatní státy. Více než na sportovce apod. bychom myslím měli být hrdí na právě tyto okamžiky.
Kde se ale historicky vzala tato touha pomáhat? Jsou její počátky skutečně u presidenta Havla, nebo sahají např. před rok 1968, kdy USA přijali přes milion československých uprchlíků? V takovém světle se poté pár tisíc křesťanů ze Sýrie jeví jako jehla v kupce sena. Jistě, ČR přistoupila k Ženevské úmluvě o uprchlících v roce 1991, a následně se zavázala respektovat pravidla Evropské unie v roce 2004. Čím to ale je, že Češi dlouhodobě zastávají tak silné pozice humanismu ve světě (viz také Češi v organizaci Doktoři bez hranic v Africe apod.)?

Ilustrační foto – 58. výroční český festival v „českém hlavním městě USA“ (dle dekretu prez. Reagana) ve Wilber, Nebraska, USA. Zdroj: https://bloxi­mages.chicago2­.vip.townnews­.com/beatrice­dailysun.com/con­tent/tncms/as­sets/v3/edito­rial/4/e4/4e4b­1e48-6019-57bc-8522-8fbe9f885a21/­5d4870151a9eb­.image.jpg?re­size=1200%2C802

EDIT: Pro mláďata české historie neznalá, zde více informací o milostném poměru presidenta Zemana a muslimů: https://zpravy­.tiscali.cz/kdyz-zeman-vital-muslimy-308379 , samozřejmě zpráv o tom bylo v té době plno, není problém dohledat v archivech největších deníků…

Nejlepší odpověď
led

Za všetkým „dobrom“ hľadaj zisk, peniaze.
Ježiši kriste čo ste to použili za číslo „před rok 1968, kdy USA přijali přes milion československých uprchlíků“ To by v tom roku bol ešte väčší Exodus ako keď Mojžíš utekal z Egypta. ak k tomu miliónu pridáte ešte emigrantov do ďalších zemí, ako je možné, že ešte niekto ostal v ČSSR? Kto zhasol svetlo?
Keď už chválite za prijímanie emigrantov z Albánska, prečo nespomeniete aj vládu ľudovodemokra­tiského Československa za prijatie gréckych utečencov po prevrate v Grécku (medzi nimi aj 2 sestry Elefteriadu, rodáčky z oblasti dnešného Srbska, z ktorých sa stali známe české speváčky gréckeho pôvodu Marta a Tena) a tisíce (repatriantov) presídlencov z Juhoslávie, Rumunska, Maďarska a Zakarpatskej Rusi?

Další odpovědi
Drap

Máš to myslím trochu pomotané. Osobně si nemyslím, že jsou Češi otevření k přijímání ekonomických uprchlíků

Hufnágl

Kde ses ptal? V Pražské kavárně, nebo přímo Pirátů?

Mc Merkurion

… sakra, to je novina … krom pár novinářů a jen málo politiků nevím o nikom, kdo by byl vítač … mimochodem, projevuje se to i u voleb: kdo chce migranty, propadne … dodej prosím tě zdroj, kde o tom píšou, ať si taky přečtu pohádku na dobrou noc …

elkon

Neznám v mém okolí nikoho, kdo by chtěl zničit naší zemi těmi nepřizpůsobivými, kteří nehledají práci, ale sluhy.

Kepler

ČR nikdy nepatřila k vítačům uprchlíků. Ti, co tady jsou se sem dostali nelegálně, jsou vyhošťováni a zbytek jsou nelegální „turisti“ nebo bývalé studenty na našich školách, kterým se nechce vracet se zpět. Vláda je akorát neschopná, aby je odsud vyhodili. Za přísných podmínek vítají akorát Ukrajince, kteří něco umí, a to jen na omezenou dobu.

paul1

Já myslím, že za otázkou chybí smajlík.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Pepa25

Nekrmte trolla, proboha!

Alesh

Hňupům tohle nevysvětlíš 😉

JežíšKristus

Josefe, netrolleluj nám tady!

JežíšKristus

Drap: Děkuji za Váš příspěvek. Prosím neostýchejte se rozvést své úvahy. Jistě se mnou můžete nesouhlasit. Mám za to, že jsem ve svém příspěvku uvedl pouze notoricky známé skutečnosti, nic „pomotaného“ nevidím. Klidně mě ale vyveďte z omylu.

orwell

Nový troll, nebo jenom nový nick?
🙂

JežíšKristus

orwell: Děkuji za Váš příspěvek. Prosím neostýchejte se rozvést své úvahy. Nemyslím si, že by na mém příspěvku bylo cokoliv co by se dalo označit za „troll“. Myslím, že jsem ve svém příspěvku zmínil jen samé notoricky známé skutečnosti. Klidně mě ale vyveďte z omylu.

led

JežíšKristus, uvedomte si ešte jednu vec, medzi politických utečencov sa veľakrát započítavajú aj ekonomickí utečenci a „pracovníci podsvetia“ o tom (hlavne o tom poslednom) by vám vedeli povedať policajné zložky.

JežíšKristus

Vážený pane, máte to trochu popletené. Očividně jste mladší ročník, protože toho moc neznáte. Uprchlíci z Československa museli na US ambasádě projít prověrkou, mohli čekat v hotelu na udělení azylu klidně týdny, měsíce. Více např. zde: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=b-URPkhfzwk&ab_c­hannel=Michal%C­5%A0opor A ano, z Československa utekl více jak milion lidí, výjezdy poté musel stát zarazit, aby jim ve státě někdo zůstal. Albánské muslimy jsem zmínil v souvislosti s presidentem Zemanem. Ten uprchlíky z Řecka nepřijal!

led

JežíšKristus, je pravda, že nie som „Syn Boží“ a očividne som mladší ročník, ktorý ešte počítal svoj vek podľa Slnovratov, lovil mamutov a vyznával Boha bleskov a košatý dub. Máte pravdu „moc toho neznám“ pretože nemám božské vzdelanie
Okrem toho nikdy by som si namyslene neprivlastnila meno, ktoré uviedlo do pohybu národy, ako plagiátorsky robíte vy. Svojim konaním urážate mysliacich ľudí!

led

JežíšKristus… Pozrela som si obidva diely príbehu dotyčného pána z vášho odkazu. Tiež by som mohla vložiť ďalšie tendenčné odkazy, alebo vytiahnúť svoje (nie zprostredkované ako vaše) poznámky s rozhovormi s utečencami a odídencami z našich zemí, ale to by si žiadalo iný a hlavne veľký priestor. A tu by ich pohľady narazili na seba.
Utekali totiž nielen skutočne politickí, alebo pseudopolitickí, ktorý svoj útek vydávali za politickí,
aj ľudia konajúci zištne, pre svoj vlastný prospech,
aj množstvo hlavne mladých dobrodruhov, ako mi napísal jeden z Augustových utečencov, „Splnil sa mi sen "som v Kanade, ďaleko od politiky, žijem život na vlastnom pozemku, ďaleko od zdivočelého mestského davu, po ktorom som od detstva túžil, pracujem v nekonečných lesoch…“ (ďalej sú už osobné)
aj tí naivní, neskúsení, vidiaci len podľa filmov, či hudby prichádzajúcej z krajín „slobody“ (ako v príbehu o hudobníkovi – utečencovi, ktorý sa dostal až do Juhovýchodnej Ázii, kde nakoniec „šlapal chodník“)
No snáď vám to stačí, že jestvujú aj iné pohľady na život, nielen ten váš.

JežíšKristus

Led, budu se za Tebe modlit, mé dítě.

led

„Ježíší Kristéé“ (výkrik)
Nepresvedčujte ma o niečom, čo som prežila na vlastnej koži, že to nie je pravda.
Ďakujem za ochotu, ale nie. Mojim bohom je pravda, nie reči