štamgast

Čím se dá přírodně nahradit sůl?

Cukr se dá nahradit třeba stévií nebo sirupem z agáve, ale čím sůl?

Odpovědi typu Drap si nechte od cesty.

Nejlepší odpověď
palmal

Dá se nahradit částečně některými bylinami. Řeřicha, oregano…nebo třeba česnekem.

Gecco: Může ji chtít nahradit ze zdravotních důvodů.

Další odpovědi
mosoj

Sůl jako takovou tělo vůbec nepotřebuje. Potřebuje sodík !!!! a ten je obsažen i v zelenině.
Chuťově se dá na nesolené jídlo zvyknout nebo nahradit kořením.

Mezi základní přírodní a pro tělo dostatečné zdroje sodíku patří:

mrkev, artyčok, řepa, fazole, ledviny a mnoho dalších potravin.

K čemu sodík potřebujeme?
◦je potřebný pro správnou funkci nervů a svalů
◦pomáhá předcházet slunečnímu úpalu
◦nadměrný příjem sodíku z kuchyňské soli vede ke zvýšenému vylučování draslíku

quentos

Třeba ajurvédskou černou solí, viz jednu z mých starších otázek http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/znate-a-pouzivate-ajurvedskou-cernou-sul

RyuzakiKate

Třeba mořské řasy, zrovna jsem dodělala miso polívku a solit jsem vůbec nemusela.

Drap

Částečně i dřevěným popelem anebo černým střelným prachem. Nic z toho však neni plnohodnotná náhražka.

anonym

Chlorid hořečnatý: Slaná chuť, ale stejně jako chlorid draselný nemá čistou chuť a vnímání slanosti je odlišné od běžné soli.
Chlorid vápenatý: Extrémně slaná chuť. Nehodí se pro využití do sušených výrobků. V současnosti se s ním setkáte v některých nápojích pro sportovce a konzervované zelenině.
Chlorid draselný: Běžně se používá jako náhrada, ale je známý svou kovovou pachutí.

Zdroj: http://zena.cen­trum.cz/zdravi/cla­nek.phtml?id=78­8804

marci1

Chlorid hořečnatý: Slaná chuť, ale stejně jako chlorid draselný nemá čistou chuť a vnímání slanosti je odlišné od běžné soli.
Chlorid vápenatý: Extrémně slaná chuť. Nehodí se pro využití do sušených výrobků. V současnosti se s ním setkáte v některých nápojích pro sportovce a konzervované zelenině.
Chlorid draselný: Běžně se používá jako náhrada, ale je známý svou kovovou pachutí."
http://zena.cen­trum.cz/zdravi/cla­nek.phtml?id=78­8804

gecco

Sůl je v přírodě relativně běžně k dosažení (moře, solné vývěry – minerálky, solné doly…) – nepotřebuješ ji nahrazovat…

Marek656

Já hodně solím už dlouho a vím že to není dobře. Jen když si jídlo nedosolím, tak si prostě nepochutnám. Jak nahradit sůl? Zdravěji?

Renikled

Nesolené jídlo je pro mě taky katastrofa, ale nadměrné používání soli není dobré a já už jsem začal mít díky tomu i zdravotní problémy. Proto jsem taky hledal alternativu, jak solit zdravě. Přišel jsem na miso pastu, která se dá používat k dosolování jídla místo soli a navíc perfektně i jídlo dochutí.

Marek656

Miso je slané?

Renikled

Ano dá se tím superově dosolovat jídlo a na sůl už teď nemusím ani sáhnout. Ono asi než to tady popisovat je ideální to vyzkoušet. Můžete si koupit jednu skleničku miso pasty a vyzkoušet to na maso, do salátu nebo i na těstoviny. Kupuji ho od české firmy kojibakers

quentos

štamgast, a co ještě si máme nechat od cesty? Nechceš nám rovnou nařídit, co máme odpovídat?

annas

Ad Štamgast,

v odkazu, který vložil quentos, sám reagujete, teď se ptáte.

„štamgast
To musí být drahej špás. Mně stačí klasická sůl s jódem nebo mořská sůl.“

annas

Ad Štamgast,

vaše otázka je nepřesná. Neptal jste se přece na náhradu soli v kuchyni, ale přírodně = v přírodě.

Rozmyslete se, než někoho osočíte.

Drap

Chtěl jsi odpověď jak nahradit přírodně. Žádný vhodný chlorid asi běžně v přírodě nenajdeš. Odpověděl jsem tak jak ses ptal. Oba způsoby co jsem popsal , lze použít. Netuším, co se ti na odpovědi nelíbí.

gecco

Palmal – jo, to je možné – ale v tom případě by měl (zřejmě) omezit i ´kořeněné´ potraviny…
😉

gecco

…„Odpovědi typu Drap si nechte od cesty.“…
:-O
___
Na to, jak jsi nevzdělaný a zdechlý, jsi docela drzý – nelíbí-li se ti relevantní odpovědi zdarma, pak si za lepší zaplať…
😛

quentos

přesně…

marci1

Ad „barbakan“: Nějak se nám to povedlo stejně. 🙂

anonym

Marci, asi máme stejné myšlenky… já o trošku rychlejší. 🙂