HZK

Čím nahradit sezónní zeleninu a ovoce (jablka, hrozny, jahody atd., když třeba banány tu nerostou)?

Nebýt superhyper marketů, nebudeme jíst v zimě rajčata, ani ovoce.
Tzn. že v zimě není obvyklé jíst ani ovoce ani zeleninu, protože zkrátka neroste(to jen obchoďáky nám ten „luxus“ obstarávají".
Čím ji ale nahradit?

Nejlepší odpověď
dubraro

Kořenová zelenina, zelí a brambory se dříve uchovávaly prakticky celou zimu.
Některé druhy zeleniny vydrží na zahrádce i pod sněhem, např. růžičková kapusta.
A nakonec kyselé zelí a nakládané okurky.

Další odpovědi
da ny

Princip byl vždy takový:
ovoce a zelenina se jedla v sezoně, v zimě kompoty, křížaly, sušené ovoce, zavařeniny. Později přibylo mražení ovoce a zeleniny.
Ze zdravotního hlediska Vám každý dobrý odborník na výživu a lékař řekne, že v zimě se mají zahřívat ledviny. Tzn. např. konzumaci tepelně upravené zeleniny..
Kořenová zelenina, jablka a hrušky (i brambory) vydržely odjakživa ve skladech a dobrých sklepech do jara.
Naše těla tak byla zvyklá doplňovat vitamíny a minerály v sezoně. Zimu přečkala se zásobami. Ve 3 – 4 zimních měsících se baštilo vepřové. Během roku se ve střední Evropě baštila převážně drůbež (opeřenci všeho druhu včetně zvěřiny) a ryby (losos). Chudina (pražští stavební děkníci) se bouřila nespokojeností, že jsou krmeni hlavně levnými rybami. S přehradami losos z českých vod zmizel (ale to znáte z hodin dějepisu)… ;).
Skleníková zelenina často prodávaná během celého roku nechutná nijak valně.
V zimních měsících mnoha lidem ani nechutná.
Sušeného ovoce a ořechů je v obchodech dostatek, pokud nemáte vlastní zásoby..
„Vycvičte“ své tělo nebo skočte pro chybějící vitamín do lékárny, než si tělo zvykne :D.

Nuk nuk

V dobách, kdy neexistovaly rychlopěstírny ani dovoz ze zemí, kde všechno zraje i v době, kdy u nás je zima, a kdy neexistovaly ani žádné hyperprodejny, si lidé doma vypěstovanou zeleninu a ovoce uchovávaly.
Některé druhy zeleniny lze nechat na zahrádce i přes zimu – pórek, kapustu, brokolici.
Kořenová zelenina, některé druhy jablek a hrušek, brambory a další, lze uchovávat spolehlivě ve sklepě. Kořenovou zeleninu nejlépe zahrnutou vrstvou zeminy.
Samozřejmě je tu možnost zavařování, tím se ale část potřebných vitaminů a látek ztratí.
No, a v neposlední řadě se sušilo – švestky, jablka, hrušky, ale třeba i zelenina. Správným sušením se vytratí překvapivě menší procento vitaminů, než zavařováním.
A narozdíl od našich předků máme i mrazáky, tam se dá uložit opravdu ledaccos, vydrží to dlouho a navíc to většinu svých kvalit neztratí.