RyuzakiKate

Čím je způsobeno, že se někteří staří lidé mentálně vrací do dětského věku?

Už jsem zaslechla pár takových případů… Moje kamarádka má babičku, která se opravdu chová jako malé dítě – zapírá, dělá scéna, hází vinu na ostatní a podobně. Někteří starci ale zůstanou takoví hezky moudří a klidní až do své smrti. Je to tedy nějaká forma stařecké demence?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Domnívám se, že je to přirozený jev. Hele, někdo s postupujícím věkem začne „trpět“ např. na kardiovaskulární systém – má potíže s krevním tlakem, infarkty atd., jiný pro změnu má potíže se zažívacím traktem > žaludeční vředy, Crohnova choroba aj., no a zase u dalších to „odskáče“ CNS (centrální nervová soustava). Je to prostě přirozená degradace organismu (stářím) – a podle toho vypadajíjí i příznaky.

Pokud máš potíže s CNS (klasiky > Alzheimer, Parkinson atd.), projevuje se to změnami v chování. Mozek (aj.) nepracuje tak, jako kdysi, dochází k „podivnostem“, žádné překvapení se nekoná, podobně jako když zuří požár, tak je kolem dost teplo! ;) :)

To je také důvod, proč někteří „zůstanou takoví hezky moudří a klidní až do své smrti“, zatímco jiní ne. Záleží to prostě na tom, co je postihne. Takže máš pravdu ohledně té „nějaké formy stařecké demence“ – jakkoliv ovšem skutečnou příčinu (diagnózu) může stanovit jen ODBORNÍK na tyhle věci, což zdaleka NEJSEM! ;) :D :D

mosoj>>> Jestli ti od 20 let denně zdechlo 20 000 000 neuronů v mozku při počtu cca 50–100 miliard neuronů https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Lidsk%C3%BD_mo­zek a přestože už je nám znám fakt [nanicovaté] neurogeneze, tak to MNOHÉ VYSVĚTLUJE!!! Díky za objasnění!!! ;) :D :D

Další odpovědi
ivzez

Znáte jenom pohled kamarádky, nevíte, jak to vnímá babička.

Jde např. opravdu o zapírání? Nemohly babička
a vnučka vnímat různé situace každá jinak?

Co když si to špatně pamatuje kamarádka a babička má pocit,
že jí vnučka něco podsouvá (tomu bych se také bránila).

Může jít o stařeckou demenci, ale nemusí.

Kepler

Ano, může to být senilita. Má zcela konkrétní fyzické příčiny, někdo jí podlehne, někdo ne. Senilní člověk žije v přítomném okamžiku tady a teď, nepamatuje si blízkou minulost a je stále překvapován a udiven tím, co se kolem něj děje. Jde o stav, kdy mozkové funkce klesají výkonností na úroveň duševní nezpůsobilosti, přichází zapomnětlivost, ustrašenost, deprese, podráždění a obtížné vstřebávání nových informací. Tento stav je možné zvládnout kvalitní výživou především látkami, které doplňují stavební látky do mozku.
https://empati­a.inshop.cz/se­nilita/

led

Demencia sa prejavuje rôznym spôsobom.

Zaujímavo popisujete konanie mnohých dospelých v aktívnom veku „zapírá, dělá scéna, hází vinu na ostatní a podobně“
Len pozrime okolo seba otvorenými očami, tak to čo sa deje na spoločenskej a politickej scéne, to je tá „starecká demencia“, čo postihuje
aj mladšie ročníky ledva odloživších školské učebnice a dobýjajúcich svet?
aj tých stredného veku čo už nie sú deťmi a ešte nie sú v penzijných rokoch?
aj ten politický, spoločenský a ekonomický rýchlokvas?

Šťastní, čo môžu zvolať:
Demencia! príď si pre mňa,
nech nevidím ten svet, čo sme vychovali,
nech vidím len svet, aký sme chceli mať.

mosoj

Od 20 let ti odumírá denně!! cca 20 000 000 moz­kových buněk !! I tobě, pokud je ti 20 let a více.

EKSOT123

Zajímavé je, že duchovní lidé, myslím třeba jeptišky, kněží, ale snad i nevěřící lidé, kteří intenzivně zaměstnávalí ducha, tak zpravidla zůstanou bystří, neblbnou. Můj dědeček byl sice moudrý, ale nezabýval se intenzivně duševní činností. Byl to sedlák. Asi kolem 95 let věku mě začal posílat vypřahat koně, i když už jsme žádné neměli apod.

anonym

EKSOT123, kolem 95 let věku už na nějaké zapomínání měl skutečně nárok. Pochybuji že to nějak souvisí s vírou či „zaměstnáváním ducha“, spíš s fyzickou kondicí a tu by měl mít ten sedlák snad výrazně lepší díky nepřetržité zátěžové fyzické aktivitě, než někdo kdo jen „zaměstnává ducha“.

EKSOT123

Já si vůbec neumím představit, že bych se těch let dožil nebo v jakým stavu bych byl s hlavou. Dědeček byl na své poměry vzdělaný a moudrý. V době kdy se mu to už pletlo a třeba vprostřed noci si šel zakouřit v pyžamu na náves, tak byl schopen zmobilizivat svůj úsudek, když to bylo důležité. Např. když přišla nějaká návštěva, tak byl zcela OK. To jen ve chvílích domácí pohody se mu to pletlo. Nicméně to možná ladí s mou odpovědí a mi nevymluvíš, že ta bystrost souvisí spíš s duševní činností a námahou, než s fyzickou. Ale asi tam budou i ty tvé fyziologické vlivy, lékaři by asi věděli víc.

aliendrone

led>>> Měla byste se „dát na politiku“ – pokud už v ní NEJSTE! ;) :D :D

led

aliendrone, Apage Satanas!, nestrašte s politikou, je nechci být volena, aby pak mí stoupenci po mně plivali. Vy,vy mimozemský ďáble, co jste to tam popsal ve svém elaborátě, tolik písmen, kdo to bude číst… jako by nestačilo napsat „opotřebení materiálu“

aliendrone

OK, beru z5!!! Je jasné, že v politice byste to měla těžké, když zjevně neznáte ani elementární poučku „papírových tygrů“ > „Čím více papíru, tím je prdel čistější!“ ;) :D :D