lukas.zmizik

čím je to způsobené, že převážná část názvů vesnic u nás má koncovku -ice ?

Doplňuji:
fakt? tak to sem netušil…pardon a díky

Nejlepší odpověď
annas

Podobná otázka byla. Už jsem odpovídala.

Názory odborníků:
Místní jména zakončená na – ice patří k nejpočetnější skupině českých místních jmen. Původem jsou to nejčastěji mužská jména obyvatelského typu ( např. Budějovice = od obyvatelského jména Budivojovice = rozumí se lid patřící k Budivojovi), dále pak od ženských jmen obecného původu (např. Hranice – souvisí s obecným podstatným jménem hranice).

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-je-to-s-nazvy-obci-koncici-na-ce

Dodatek.

Souvisí to s pravidly pro odvozování f- nejčastější přípony pro podst. jm. ženského roku = -ice, -ka, -ina., nejen u jmen místních.

Obecně – příponou-ice – vznikajíí podst. jména . od adjektiv (= příd. jmen) prvotních, adjektiv odvozených od substantiv, nebo od adjektiv dějových a jmen mužských . Občas i číslovek.
Doplňuji:
Překlep se vloudil – patří samozřejmě ženského rodu. = f = femininum.