Drap

Jak je to s názvy obcí, končící na -ce ?

Je spousta obcí končící na -ce. Jedovnice, Sokolnice, Holubice, Nedvědice, Pivonice..a spousty dalších. Lze nějak snadno rozpoznat, zda se jedná o jednotné či množné číslo? Obyvatelé těchto obcí, bývají dost často pobouření, pokud se název jejich obce vyslovuje skloňuje špatně. Všiml jsem si, že ani v médiích si s tím většinou nedělají problémy a napíší to špatně.

Nejlepší odpověď
annas

Mám pocit, že podobný dotaz už byl, ale nemůžu ho najít, takže odpovím.

Tyto místní názvy obcí končí na -ice.

Názory odborníků:
Místní jména zakončená na – ice patří k nejpočetnější skupině českých místních jmen. Původem jsou to nejčastěji mužská jména obyvatelského typu ( např. Budějovice = od obyvatelského jména Budivojovice = rozumí se lid patřící k Budivojovi), dále pak od ženských jmen obecného původu (např. Hranice – souvisí s obecným podstatným jménem hranice).

„Otevřenou otázkou je singulárovost či plurálovost jmen zakončených na -ice. Existuje zcela malá skupina jmen tohoto zakončení, která jsou čísla jednotného. U mnohých se však těžko odhaduje, zda jsou v čísle jednotném, či nikoliv.(…) Dobrou pomůckou tu býval dříve Statistický lexikon obcí, protože v něm u sporných případů býval údaj o čísle uveden.“
(POLÍVKOVÁ, Alena. Naše místní jména a jak jich užívat. 2., upr. a rozš. vyd. V Praze : Euromedia Group – Knižní klub, 2007. str. 26.)
Více v odkazu
http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2012/m­istni-jmena-zakoncena-na-ice

Často jde o místní zvyklosti – např. ta Holice, část Olomouce – ty Holice v Čechách.

Další odpovědi
Damiana

Jj Annas bylo to tu, „dokonce“ jsem se ptala já:-)
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-spravne-sklonovat-nektere-nazvy-obci

kick882

Tak existuje třeba i Aš

Ivetka303

Je to zvláštní, například u města Ivančice – řeknete, že jste z Ivančic, ale u města Konice řeknete, že jste z Konice… je to složité. Myslím si,že ale z 80% případů se říká, že je někdo z Ivančic, Nedvědic, Sokolnic apod.

briketka10

taky mám s tím problém, ale zrovna v Jedovnici (ta)
má chaloupku moje teta, tak proto vím, jak se píše
Pardubice – ích(ty) :)

♥♥♥

Ahoj,
s tímto má skoro každý druhý člověk potíže… Pravda, že někdy se hrozím jak můžou udělat chybu např. zde: pedikůra, manikůra… KÚRA!!! JE TAM Ú s čárkou! Pak jdete do nějakého drahéhé salonu a tam se zjeví tohle! To mi padají oči z důlku! Ale každý někdy udělá chybu :) A proto i zde je to složité, nějaké obce jsou v množném, nějaké v jednotném čísle. :)

Klára K.

Většina těhle obcí je rod ženský vzor růže. Já to vždycky beru jako koho co- sokolnici atd.

annas

Ad Damiana. Tušila jsem, že jste to byla Vy, vzpomněla jsem i i na diskuzi s manon, ale někdy opravdu záleží na formulaci. Jedině mě těší, že nejsem ještě sklerotická. 🙂

Drap

Ivetka 303 : Jistě jsi to m,yslela dopbře, ale příklady jsi uvedla nesprávně . Nedvědice je jednotné číslo. Takže jedu do Nedvědice a ne do Nedvědic, jak se mylně domníváš.

cochee

Pro srdíčka: to není moc dobrý příklad, pedikúra – manikúra – je to sice proti obecným zvyklostem ČJ, ale je to prostě dané a dá se na to podívat do slovníku, ale tyhlety názvy jsou vyloženě o místních zvyklostech, tu knížku od Polívkové má málokdo. Takže není moc košer, pokud se místní zlobí, že cizák volí nesprávnou variantu, lepší je osvěta.

Drap

Košér to možná neni, Ale osobně mi to , jako patriotovi, vadáí, když někdo vyslovuje špatně název mého bydliště. Při běžné řeči se takovéto pomýlené snažím opravovat, ale co třeba s hlasatelem zpráv v televizi ?

cochee

Jenže uvažuj: odkud se má ten člověk správnou verzi dovědět, kromě opravy místním obyvatelem?
A ten hlasatel je profík, otázka ovšem je, zda si ten text sám připravuje. Ten by měl tu zmíněnou knížku vlastnit.