annas

„Čím je člověk nedokonalejší, tím přísnějším kritikem má tendence se stát?“ Nechce si tak zvýšit své sebevědomí?

Autor citátu Kóbó Abe

Tajenka křížovky, MF Dnes, příloha Rodina, 30. 11. 2018

A. Jak se na dokonalost v souvislosti s kritikou dívají někteří spisovatelé?

  1. Milan Zelený: "Mýtus vlastní dokonalosti a přebujelý syndrom "mistrů světa“ je odrazem hlubokého pocitu méněcennosti .
  2. Jonas Ridderstrale: „Problém spočívá v tom, že se až příliš mnoho lidí pokouší být někým jiným místo toho, aby byli sami sebou“.
  3. Denis Waitley: „Sebeúcta je onen niterný pocit, který máme, když přemýšlíme o své vlastní hodnotě“.

https://citaty­.pelmel.info/ci­taty/c32-sebevedomi

B. Kdo nic nedělá, nic nepokazí, jak píše Elbert Hubbard?

1. „Aby ses vyhnul kritice, nic nedělej, nic neříkej, ničím nebuď“

Zdroj: https://citaty­.net/citaty/6442-elbert-hubbard-aby-ses-vyhnul-kritice-nic-nedelej-nic-nerikej/

Obrázek
https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2018/01/15/03/01/cri­ticism-3083101_960_720.jpg

Nejlepší odpověď
aliendrone

To bych zrovna netvrdil, ale pokud by se to přeformulovalo na: „Čím je člověk blbější a čím méně o problému ví, tím jasnější a pevnější má názor na jeho řešení!“ – tak s tím bych SOUHLASIL! :D :D :D

A1 – Jak u koho. V tomto ohledu víc než jinde platí, že pravda vyjde najevo teprve tehdy, když POŘÁDNĚ „lezou tlustý do tenkejch“. A čím drsnější/krutější podmínky na její zjištění se nastolí, tím je relevantnější výsledek.

V této souvislosti mám jeden zajímavý (vlastní) postřeh. Ti, kteří se nijak netají tím, že když se k nim otočíte zády, tak okamžitě máte jejich kudlu mezi žebry se ČASTO ukáží, jako pevné charktery. Dokonce bych tvrdil, že čím menší „morální minima“, tím usilovněji na nich lpí. A naopak – čím větší moralista, kazatel a obecně jedinec s „vysokými morálními standardy“, tím větší šance, že v případě OPRAVDOVÉ TVRDÉ zkoušky NAROSTO SELŽE. (hraničící s jistotou!!) Divné, že? ;) :D :D

A2 – A kdo by nechtěl být někým lepším? Já bych chtěl být Gauss zkřížený s Hilbertem, Cantorem, Spinozou a Wittgensteinem, jenže se „nějak nedaří“, no. Nevadí, i tak jsem překrásný, úžasný a skvělý Aliendrone! ;) :D

A3 – Pokud se opravdu důsledně a upřímně pustíme do „zkoumání vlastní hodnoty“, dojdeme k těmto dvěma závěrům >

  1. Jsem jedinečný, nenahraditelný, non plus ultra!
  2. Jem naprosto bezvýznamný, dokonale postradatelný a bezcenný!

Který závěr to bude závisí na úhlu pohledu. Nic mezi tím NENÍ, pokud vyjde něco jiného, je sebehodnocení nedůslené a neupřímné.

B1 – Ano, to souhlasí. A jak už napsali jiní – pokud chcete něco dokázat, tak tohle je vám úplně k ničemu. :D :D :D

Další odpovědi
Drap

Myslím, že ne vždy bez vyjímky, ale dost často se to stává.
A1. Plně souhlasím, ovšem i zde jsou světlé vyjimky
A2. Opravdu velmi časté postižení
A3 plný souhlas.
B. Velmi dobrá metoda jak nebýt kritizován.Je zde pouze jeden jediný problém, neposune nás to ani o kousek vpřed.

Kepler

Rozhodně bych to nezevšeobecňoval. Naopak je známo, že právě odborníci ve svém oboru, bývají nejnáročnějšími a nejpřísnějšími kritiky. Ti si určitě zvyšovat sebevědomí nepotřebují. Druhá sorta jsou lidi, kteří vědí prd a kritizují úplně všechno. Je jich dost i na tomto webu.

EKSOT123

Sice to určitě často platí, ale svět je pestrý a lidé taky.
Podle křesťanství je Bůh maximálně přísný co se týče standartu lásky. Zároveň je nepochopitelně odpouštějící. Co chybí k dosažení tohoto standartu, vykoupil svým utrpením a byl by rád, kdyby i jeho následovníci byli ochotní s ním vypít trochu žluči. Ježíš se třeba zastal cizoložné ženy, kterou chtěli kamenovat. Učitele zákona provokoval různými zdánlivými přestupky zákona, ale poukazoval na lásku k Bohu a bližnímu.
„Papežštější než papež“ se často říkalo o české unijní politice. Ale očem to svědčilo nevím.
Přísný kritik může být často i začátečník, snaží se držet standartu i sám u sebe a chce tak i po druhých, ale je teprv na začátku cesty hledání moudrosti, je třeba mu dát čas. Možná by se to dalo nazvat cesta k najití sama sebe i druhých.
Někteří lidé mají kritiku v povaze,ale nemusí být rovnou hned špatní. Pouze nejsou dokonalí a nejsou lhostejní k nespravedlnos­ti.Lhostejnost není tolerance.

Ad B1) vhodné doplnění k tématu. Laik

>Když se setkají kritici, mluví o barvách a kompozici. Když se setkají malíři, baví se o tom, kde se dá koupit nejlevnější terpentýn. – Pablo Picasso
>Chlubí se pan Novák: „Dnes jsem na poradě tvrdě zkritizoval šéfa!”
„Toho, co před týdnem nastoupil?”
„Ne, toho, co před týdnem odešel!”
>Kritizovat, – to znamená sdělovat autorovi, jak bych to dělal já, kdybych to dokázal.
>Kritici jsou krvežízniví lidé, kteří to jen nějakým nedopatřením nedotáhli na kata. George Bernard Shaw

EKSOT123

Muže toto téma nějak souviset s dodržováním standartu slušnosti na tomto webu?

EKSOT123

Teď jsem si uvědomil,jak vlastně zní hlavní otázka a že můj dotaz vypadá dost nedobře. Svoji otázku jsem směřoval vzhledem ke svému pohledu, tedy vzhledem k tomu,jak jsem zde na toto téma odpovídal. Lidí,kteří se snaří držet slušnost si vážím, jenom podle mě věc humoru není tak jednoduchá,pro­myslím to a zadám dotaz na to téma.