annas

Chytne-li se člověk něčeho pevného, hned je zachráněný. Pevninu potřebuje člověk, ne tento rozkolísaný svět. Jak chápat?

„Jakmile se člověk chytne něčeho pevného, hned je zachráněný. Pevninu potřebuje člověk, nikoliv tento rozkolísaný svět.“ Eduard Petiška

Citát jsem vyluštila v křížovce, ale zapsala jsem si bez dalších informací. Je možné najít v odkazu.

https://books­.google.cz/bo­oks?id=vPOADQA­AQBAJ&pg=PA19&­lpg=PA19&dq=A%C5%A5+u%C5­%BE+si+p%C5%99ed­stavujeme+%C5%A1t%C­4%9Bst%C3%AD+jak­koliv,+snad+pa­t%C5%99%C3%AD+k+prav%C3%­A9mu+%C5%A1t%C4%9Bst%C3%­AD+aspo%C5%88+jed­na+jedin%C3%A1++n­eodem%C4%8Den%­C3%A1+dv%C3%AD%C5%99ka­.&source=bl&ot­s=xE8dge_y7N&sig=AC­fU3U1aFpEhdAsa7sY­uyaDpoYX5VYa6HA&hl=cs&s­a=X&ved=2ahUKE­wicvfOegPPkAh­WKbVAKHfMXCcQQ6A­EwAHoECAkQAQ#v=o­nepage&q=A%C5%A5­%20u%C5%BE%20si%20p%C5%9­9edstavujeme%20%C5%A1t­%C4%9Bst%C3%AD%20jak­koliv%2C%20sna­d%20pat%C5%99%C3%AD%20k%­20prav%C3%A9mu%20%C5%A1t­%C4%9Bst%C3%AD%20as­po%C5%88%20jed­na%20jedin%C3%A1%20­%20neodem%C4%8Den%­C3%A1%20dv%C3%AD%C5%99ka­.&f=false

Musí člověk hledat, projít životní zkouškou, aby „pevninu“ našel? Jak to vidí níže uvedení autoři

  1. „Jednou zabral vesly a už má dva ostrovy za sebou.“ – Indonéské přísloví
  2. „Hoď dobré zrno do moře a vyroste ostrov.“ — Indonéské přísloví

    https://citaty­.net/prislovi/in­doneska-prislovi/?q=2490

3. „Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu.“ – Kryštof Kolumbus

http://cenne.cz/ci­taty/nikdy-neprekonas-ocean-kdyz-se-budes-bat-ze-ztratis-breh-z-dohledu/

4.„Obvykle musí člověk zabloudit, aby objevil neznámou zemi.“ – Jiří Žáček

http://www.hup­tych.cz/literar­ni-cinnost1/aforis­my/nezaboli-jazyk-dobreho-slova-a

Obrázek
https://pixaba­y.com/photos/re­ef-heart-shape-island-corals-984352/

Nejlepší odpověď
Drap

Ano, svět a dění kolem sebe má každý z nás alespoň někdy z nějakého důvodu rozkolísaný. Každá z nás potřebuje něco, čeho se může chytit či přidržet, aby všechny krize a všechno kolísání v pohodě přežil. Každý ten pevný bod, či pevninu nachází a hledá jinde. Pro někoho to může být domov, jinému stačí pustit si oblíbenou hudbu, nebo se začíst do knihy. Jiný hledá pomoc procházkou v přírodě, pro jiného je to třeba nějaká jeho záliba, nebo koníček,
Neni nejmoudřejší používat jako tuto pomyslnou pevninu alkohol. Za pomocí jeho dojde dříve či později k ještě většímu houpání.

Další odpovědi
hapiky

Je nějaký jiný svět, než tento rozkolísaný? Potřebovali-bychom spíše více rozumu.
Zakotvit na dobrém místě=dobrý start k úspěchu.
Objevit něco nového, znamená odbočit s vyšlapané cesty atd…

aliendrone

No nevím jestli si zrovna tohle říkali ti, kteří se pevně zachytili sudu s betonem (ke kterému byli přivázáni) při pohledu na hladinu pod nimi, se kteru se měli vzápětí seznámit na vlastní kůži. ;) :D :D

Každopádně jistoty a pevná pravidla jsou jen krásná pohádka. Jistě je dobré o ně usilovat, stejně tak jako je hloupé na ně věřit. Ostatně i sama příroda nám prostřednictvím pana Einsteina říká, že je ze samé podstaty relativní a to, co se jednomu jeví jako pevnina, v očích jiného může být pouhým vzdáleným šumem větru ve větvích.

To ovšem neznamená, že je něco „špatně“, jde pouze o to vnímat to SPRÁVNĚ nebo pokud možno alespoň co nejlépe, jak to jen jde. ;) :)

zjentek

Petiška to myslí dobře. Pakliže je svět stabilní a pevný, pak i člověk je si jist a je pevný v postoji, ale… má to slabinu. Co když zítra přiletí asteroid veliký jako Grónsko a my o něm dnes ještě nevíme? (;

Drap má pravdu, nominace. Mimo jiné, třeba ve 20.00 zasedneme s lahví a klidně ve 20.30 už může dojít k mírnému houpání.