Avatar uživatele
Registrovaný

Chyba v daňovém zvýhodnění

Dobrý den, právě jsem zjistila, že naše zaměstnankyně od roku 2007 zřejmě neoprávněně uplatňuje slevu na dítě. Od roku 2007 nežije ve společné domácnosti a soudem jí bylo nařízeno platit výživné. Což nám neoznámila.Dítě je u otce, který celou dobu slevu na tot dítě neuplatňuje.Jak mám postupovat u zaměstnankyně.Otec nemá zaměstnání je na ÚP.
Děkuji za radu.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Obvyklá praxe je, že zaměstnanec potvrzuje ´nárok´ na takovouto slevu v tzv. růžovém prohlášení. Není vaší povinností posuzovat zda je dítě považováno za "vyživované" (ve smyslu zákona o daních z příjmu) matkou či otcem.

Pro vás je podstatné její podpis na tom ´růžovém prohlášení´.

Pokud by se prokázalo, že takováta sleva byla uplatněna neoprávněně ať již proto, že poplatník neměl dítě jako "vyživované" a nebo že by sleva byla uplatněna 2x (jednou u matky, jednou u otce), tak plná odpovědnost je na zaměstnanci, který podepsal zmiňované prohlášení.

Na druhou stranu, třeba se jedná o tichou dohodu mezi rodiči, když už otec nemůže uplatňovat slevu tím, že je veden na ÚP..., kdo ví co všechno je možné v českém daňovém prostředí :-)

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Registrovaný

Hana

Jedna věc je co Vám zaměstanec napíše do Prohlášení a druhá jakým způsobem jsou tyto údaje ověřeny a doloženy. Chápu, že je časově náročné obnovovat každoročně doklady s tím, že by zaměstnanec prokazoval, že jiná osoba si slevu na dítě neuplatńovala (některé finanční úřady to však k nelibosti poplatníků vyžadují), ale pokud jste na tuto skutečnost přišla, doporučuji vystavit Potvrzení o zdanitelných příjmech za r. 2007 - 2009 a doporučit jí podat daňové přiznání s tím, že na potvrzení vyznačte, že nesplňovala podmínku pro slevu na dítě z důvodů, které jste zjistila. Je sice hezké "chápat" domluvy rodičů, ale není možné si tyto neustále upravovat pro případy, "kdy z toho kápne" (na FÚ mají společnou domácnost, takže úlevy na daních a na kontaktních místech pro výplatu SSP nemají, takže dostávají sociální dávky).

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2231
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 997
Zlatý mosoj 685
Zlatý led 546
Zlatý gecco 534
Zlatý zzzzz 450
Zlatý marci1 440
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý JájsemRaibek 419

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.