zzzzz

Chtěla bych se Vás zeptat na názor na důchodovou reformu.

Je mi 33let, takže do důchodu půjdu asi za 35let. Je to sice ještě daleko, ale docela mě to děsí. Stát chce, abych se rozhodla, jestli budu přispívat do tzv. třetího pilíře. A já se toho rozhodnutí docela bojím, protože nepůjde změnit. Pokud bych přispívala, tak stejně nebudu schopna každý měsíc spořit deset tisíc, tak jak si to představují politici. Tyto naspořené peníze budou klest o inflaci, ale z toho ani tak obavu nemám, spíš se bojím, že někdo ten fond vytuneluje a já nedostanu nic. Běžný starobní důchod, který je dnes, bych díky spoření měla snížený (jestli teda za 35let nějaké důchody vůbec budou). Není ten třetí pilíř příliš velký risk? Jak se rozhodnete vy???

Nejlepší odpověď
anonym

Pracovala jsem 6 let pro ČSOB Pojišťovnu. Celou tu dobu nám vedení „hustilo“ do hlavy, že pravý bum pro finanční a pojišťovací poradce přijde v souvislosti s tím, že si mladá generace bude muset ze zákona spořit na důchody. Prvním takovým opatřením jsou penzijní fondy, které měly tuto záležitost podle původního plánu plně pokrýt. Jak to vypadá dnes, je nabíledni. Příliš mnoho humbuku a realita v hustých mlhách.
Třicet pět let je zatraceně dlouhá doba, a tady je skutečně každá rada nad zlato. Asi bych si udělala přehled toho, kolik jsem schopná měsíčně dávat stranou a tuto částku poctivě spořila s tím, že je to můj budoucí důchod.
Co Vám dá stát, který se dnes neostýchá „vytunelovat“ rezervy určené na výplaty důchodů a ještě se při tom tváří, že to bylo provedeno z bůhvíjak ušlechtilých důvodů, je Vám určitě jasné.
Pokud někdo tímhle prohnilým systémem konečně důkladně nezatřese, mocipánům, kteří zapomněli na předvolební sliby, nenapráská konečně pořádně na zadek, že si na něj nebudou moc sednout, aby v parlamantu vyspávali a odpočívali po svých osobních aktivitách, asi tu lépe nebude.
Rozhodnutí je na Vás. Bohužel, tady žádná zkušenost neobstojí.

Další odpovědi
Hlada

Ke zjištění, že tyto fondy nemají s nějakým zabezpečením ve stáří nic společného není potřeba žádných velkých ekonomických znalostí. Stačí se podívat historicky na inflaci a výnosnost. Do něčeho podobného bych nikdy nedal ani korunu. Naopak, vytunelování bych se moc nebál.

Drap

Mne se to už netýká. Tady je zřejmě každá rada drahá. Nikdo, snad kromě těch nejvyšších to neví, a ti co to ví a nebo alespoň tuší převážně lžou. Poradit zodpovědně se asi nedá.
http://letecka­posta.cz/525529553

ARIS

Pro mnoho lidí je důchodová reforma dost nesrozumitelná. Já si to nechal vysvětlit od svého poradce ale taky říkal, že těch garancí tu moc není. Já to pochopil takto:
První pilíř – dávám státu peníze na sociální zabezpečení. Když umřu dřív než půjdu do důchodu, tak z těch peněz nic neuvidím.
Druhý pilíř – pokud z těch peněz chci něco mít, tak si 3% odvedu na svůj důchodový účet kam ale musím dávat ještě ze svého 2% hrubé mzdy a to se mi nějak bude zhodnocovat. A prý by to mělo jít i nějak dědit když umřu.
Třetí pilíř – fondy můžou investovat mé peníze i do rizikovějších projektů – tedy garance zisku se nějak ztrácí ( i když to dnešní zhodnocení nekryje ani inflaci). A státní příspěvek se posouvá, bude až od 300,– Kč (nyní je to od 100,– kterou si spoří moc lidí)
Prý to má začít až od ledna 2013. Ale jak to opravdu bude – kdo ví

Zdroj: www.smsporadce­.ic.cz

kazisvět

Úplně nejpodstatnější myslet na stáří už ve vašem věku a nějakým způsobem se spořením začít. Bohatší lidé s možností spořit 10 000 měsíčně a více nemají moc důvodů třetí pilíř řešit, peníze si budou ukládat do aktiv, která se budou zhodnocovat lépe – nemovitosti, akcie.
Já si však myslím, že pro středněpříjmové osoby myšlenka 3.pilíře zase tak špatná není. Riziko rozkradení fondů je vždy a ve všech zemích, ale podle mne relativně malé, protože jsme se už u nás hodně poučili a ochrana investorů je na úplně jiné úrovni než byla u fondů v devadesátých letech.
Takže já bych se třetího pilíře nebál, ale pokud se pro něj nerozhodnete, určitě si ukládejte pravidelné peníze na stáří jinak.