Frogman

Chtějí někde vidět originál vysvědčení, nebo stačí kopie?

Zrovna mě chytla uklízecí… 😀 Mám doma spoustu dokumentů v papírové podobě a chci si udělat trochu pořádek, všechno si naskenovat do elektronické podoby a papíry spálit.

Když jsem se hlásil na školu a do práce, tak chtěli vidět vysvědčení ze školy. Vždycky jsem měl s sebou originál. Zajímalo by mě, jestli někdo někdy někde bude chtít vidět přímo originál, nebo stačí naskenovaná podoba, případně vytisknutá kopie toho skenu.

Díky.

Nejlepší odpověď
Drap

Kopie neni doklad, pokud neni ověřená,

Další odpovědi
annas

Originál můžete ukázat ale trvat na jeho vrácení, stačí kopie , která musí být úředně ověřená, Jinak nemá platnost. Firma může ukončit svou činnost, t být zrušena a k dokladlům se už nemusíte dostsat, takže vzdělání nemáte blez originálu potvrzené.
Musel bste lžádat školu o duplikát, to je něškdy zdlouhavé. Škol předává materiálu do archivů.

Setkala jsem se totiž s tím, že jsou koumáci, kteří prodávají vysvwědčení, na netu, samozřejmě padělkly, nebo si je všelijak upraví, v Jenže to ypadá t podezřele, takže zaměstnavatel se často obracío na školu, aby potvrdili, že jde opravdu o absolventa.

Pepa25

Chválím snahu o pořádek cestou digitalizace, ale zrovna vysvědčení, diplomy a certifikáty bych nepálil, protože sken nebude mít nikdy kvalitu orignálu (pokud to není autorizovaná konverze podle § 22 zákona č. 300/2008 Sb.). Takže vysvědčení pálit až jako poslední, když už nebude místo ani na jednu složku nebo dojde ke stěhování pod most. 😉

elkon

To je tedy hloupost. I historické dokumenty, které byly převedené do elektronické podoby, jsou pečlivě uchovány pro další potřebu a příští generace.

Frogman

Ok, vysvědčení si tedy nechám v papírové podobě. Díky všem za odpovědi. 🙂

A u smluv, výpověďí smluv, ELDP atp. by při případném dokazování něčeho problém být nemusel, pokud bych neměl originál, ale jen naskenovanou fotku. Nebo v těchto případech je nutný originál nebo ověřená kopie?

annas

Paní íčitelika opravdu neměla pravdu. Uvažujte, jak může někdo ověřit vysvědčení, či jiný doklad, když původnío nemáte. Pokud ztratím rodný list, a potřebuji nový, tak mně duplikát vyhotoví matrikářka, protože má knihy narozených., v níž je novorozenec zapsaný, Pokud RL mám a potřebuji opis, ověří matrikářka nebo pracovnice na poště. Poplatek je nižší než za duplikát.

Stejně teak, když někdo nemá výuční list v originále, a potřebuji nový, s čím jej může matrikářka porovnat a vyhotovit nový? Potvrdí jen kopii. . Matrikářka přece nemá katalogy či maturitní protokoly, případně záznamy o vydání výučnoích listů ze škol. Ty jsou buď ve škole, nebo starší varchivu. .

Opsat, oskenovat, okopírovat a ověřit je možné jen srovnáním s originálem. Pokud nemám originál, potřebuji duplikát /stejnopis.Od toho pak mohu pořídit opis.

Je to jednoduché a jednoznačné.

jirka F

Tak to jsem si popletl omlouvám se byl jsem v nemocnici tak jsem dříve nemohl reagovat.

annas

lMožná jste si neuvwdomil rozdíl mezil duplikátem = stsejnopisem nebo opiosem.

Že mám pravd se dovíte v odkazu. Jednak jde o zkušenosti, a znalosst vyhlášky. jak si můžete přečíst v odkazu.

Co tedy dělat, když ztratíte vysvědčení?

Pokud tedy už přijde na situaci, kdy nemůžete své vysvědčení nebo diplom najít, ale přitom ho opravdu potřebujete, tak se smiřte s tím, že druhý den ho asi mít nebudete. Ale můžete zkusit navštívit stránky své školy, ty vám určitě poradí, jak duplikát získat. Na školu můžete dojet osobně, v takovém případě si snad jen předem zavolejte do kanceláře, jestli a kdy na vás budou mít čas. Abyste nejeli sto kilometrů ke dveřím zavřené kanceláře. O duplikát můžete ale zažádat i písemně, informace vám poskytne škola.

Tento problém je popsán v zákoně č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání, neboli Školském zákoně. Stanoví se tam, že stejnopisy a opisy vysvědčení, výučních listů a diplomů o absolutoriu vydávají školy. Za vystavení tohoto stejnopisu či opisu lze požadovat úhradu vynaložených nákladů, jejíž výše nesmí překročit 100 Kč.

Pokud škola, která vydala prvopis, již neexistuje, je nutné se informovat u zřizovatele školy, kde je uskladněn archiv zaniklé školy. V takovém případě pak vydá stejnopis škola, která ukládá dokumentaci zaniklé školy. V případě, že je dokumentace školy uložena ve státním okresním archivu, vydá stejnopis uvedená instituce. V tom případě se připravte, že po vás bude požadována písemná žádost včetně těchto údajů:

jméno a příjmení, bydliště, datum narození,
rok ukončení studia,
název a adresa školy, kde bylo dokončeno studium.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/chteji-nekde-videt-original-vysvedceni-nebo-staci-kopie#discussion

jirka F

Poznámka k Annas: No já nevím ale třeba nám říkala paní učitelka že pokud ztratíme nebo jinak výuční list nebo vysvědčení o závěrečné zkoušce tak máme jít na matriku požádat o opis výučního listu nebo vysvědčení o závěrečné zkoušce. Že na škole nám nepomůžou. 😐