Lublan

Chodí se po silnici v noci v proti směru nebo ve směru jízdy?

Zdravím,chci jít v noci po silnici (samozřejmě správně osvětlen) a chtěl bych vědět, po jaké straně je to bezpečnější či něco takového nařizuje zákon? Děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
Ušel ventil

Zákon o provozu na pozemních komunikacích (zákon o silničním provozu)
říká

Kde není chodník nebo je-li neschůdný, chodí se po levé krajnici, a kde není krajnice nebo je-li neschůdná, chodí se co nejblíže při levém okraji vozovky. Chodci smějí jít po krajnici nebo při okraji vozovky nejvýše dva vedle sebe. Při snížené viditelnosti, zvýšeném provozu na pozemních komunikacích nebo v nebezpečných a nepřehledných úsecích smějí jít chodci pouze za sebou.

A hlavně -
Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.

Další odpovědi
luckykubrt

Lepší je chodit v protisměru. Včas uvidíš auto a můžeš zajít ještě blíže ke krajnici pokud to jde. Nerad chodím, když mi jezdí auta zezadu. Ale nevím jak to je v pravidlech silničního provozu.

Jiří Bohumil

Vždy po levé straně – v protisměru aut. Zrovna před týdnem jsem málem zajel maníka, který se v neosvětlené části vozovky, mimo obec, bez reflexních prvků, v noci, v šedém oblečení, „motal“ na pravé straně vozovky a telefonoval. A manželka se divila, proč najednou zajíždím na levou stranu. Ta jej vůbec neviděla. Já naštěstí, v poslední chvíli, ano.