zjentek

Chlapi, proč se s plochonožím nemuselo na vojnu?

Platfus a zákl. voj. služba.

V čem to brancům vadilo? To snad nezvládli uklízet, hygienu, zašívat se na stráži, držet zbraň, škrábat brambory, hrát si na fiktivní BOPO, bonzovat a buzerovat?

A nepište žádný ty nesmysly o obuvi, kanydy jsou pro platfus mnohem komfortnější bota, než lecjaká dnešní vycházková, módní, městská obuv, jak ji vidíme na nohách dnešní mládeže, když je třeba omylem potkáme někde venku v realitě, daleko od monitoru.

Nejlepší odpověď
Kepler

Nevím, jestli to byl důvod ještě u posledních odvodů za socíku. Tehdy, když jsi nedonesl hlavu pod paží, tak odvedli kdejakého rachitika. Ale historicky to asi bylo tak, že blatfuss nedovoloval vojákovi dlouhé pochody. Kanonenfutr musel zahynout úplně zdravý.

Další odpovědi
marci1

Sorry, nejsem chlap, ale slýchám od nich, že jim na vojně říkali, že těma s plochýma nohama při chůzi mlaskají chodidla o zem a prozradili by sebe a ostatní nepříteli! 🙂
„Denním několikakilome­trovým pochodováním si lidé s plochýma nohama mohou chodidla úplně zničit, a to až do té míry, že vznikne takzvaná únavová zlomenina“.
http://www.me­sicnikzdravi.cz/200306/m­ate.htm
S plochýma nohama souvisí i jiné bolesti, např. zad a zřejmě by neunesli plnou polní.

orwell

Plochá noha není jen taková kosmetická vada. Kromě bolestí je příčinou vadného držení těla, problémy s páteří, atd. Existuje podélně nebo příčně plochá noha s různými stupni těchto vad i projevy. Více např. zde: https://cs.me­dixa.org/priz­naky/ploche-nohy
Takže je snad jasné, že takový člověk nebyl jaksi fyzicky na potřebné úrovni k plnění náročnějších bojových úkolů. Jiná otázka je, zda si nemohl odkroutit vojnu jako kreslič-písař, lapiduch a pod. Jenže i tito lidé se museli účastnit čas od času různých pochoďáků, pořadové přípravy (někdy i několikahodinové) atd. Takže nešlo jen o škrábání brambor a kupu legrace při tom, jak si zejména některá mladá děvčata myslela.
Ano, Keplere, máš pravdu, že v době našich branných let byl odveden téměř každý, kdo měl hlavu na krku, dvě nohy a ruce. Ani menší hrb, vybočená noha a mírná demence (tedy všechno dohromady) nevadila. Pokud ale byli známí na příslušných místech, dalo se s vojnou vyjebat. Stačil k tomu třeba zánět středního ucha prodělaný někdy v 5 letech 🙂
Jó to byly časy! Něco o tom vím a řekl bych že hóóódně! Sám jsem byl po několika odkladech ze zdravotních důvodů nakonec odveden a odbyl si tam 2 roky se svým nedobrým zdravotním stavem, ani jsem nemrkl. Znám i dva případy nedaleko mého bydliště, kdy se zanedlouho po návratu z vojny konalo úmrtí. Njn, i takovej je někdy život ☹

agentpv

měl jsem ploché nohy nejhoršího stupně, zánět středního ucha, vysoký tlak a stejně v r. 1985 mně odvedli. Ano říkalo se že ploché nohy stačili na modrou. Mně to asi vydilo při pochodování, protože velitel družsta na mně vždycky hulákal: Vojaku, prečo pochodujetě ako kačica…

Edison

Plochá noha, jak píší ostatní je někdy příčinou, jindy důsledkem jiných obtíží. V „dobrých letech“ armáda nestála o to se „starat“ o „kryply“, kteří budou věčně na marodkách a po nemocnicích, tak je taději ani neodvedla.