Frogman

Chápu správně rozdíl mezi těmito označeními silnic?

Narazil jsem na tyhle pojmy:

  1. rychlostní silnice
  2. silnice pro motorová vozidla
  3. silnice 1. třídy

Trochu jsem se v tom ztratil, tak jen pro ujasnění:
(stávající-B) silnice pro motorová vozidla (130 km/h – B) → dálnice (130 km/h – A)
silnice 1. třídy (90 km/h? – B) → silnice pro motorová vozidla (110 km/h – A)
rychlostní silnice (90 km/h? – B) → dálnice (130 km/h – A), silnice pro motorová vozidla (110 km/h – A)
___
B = před 2016
A = po 2016

Chápu to správně?

Nejlepší odpověď
Edison

Tyto „převody“ neplatí. Dělalo se to zejména podle konstrukce daného úseku silnic, takže ne všechny silnice pro motorová vozidla se stala dálnicemi, už vůbec ne všechny I. třídy rychlostními silnicemi, natož dálnicemi.

Další odpovědi
Dochy

Jo jak jsem teď dohledal některé informace, vypadá to že transformace proběhla VÉTŠINOU tak jak popisuješ.

Domnívám se že tu je trochu čurbes v termínech. Pravidla silničního provozu nic jako rychlostní silnice a silnice první třídy neznají (možná s vyjímkou – zastavení na silnici první třídy mimo obec, jízda na zvířatech apod…). Dělení na silnice 1., 2., 3. třídy je podle mně zejména z „organizačních“ důvodů – kdo to bude udržovat a jak moc si na tom má dát záležet + nějaké= technické předpisy jak taková silnice má vypadat.

Dopravní předpisy znají silnici (90/50), silnici pro motorová vozidla (110/80), dálnici (130/80) a znaly to tak „odjakživa“ (já tedy jako řidič žiju posledních 20–30 let)

V letech 1998–2015 byla na silnici pro motorová vozidla povolená 130 a popravdě nějak jsem nezaregistroval snížení na 110 dokud mne na to neupozornila navigace ☹ prošlo to nějak médii?
http://www.cspsd­.cz/storage/fi­les/tabulka_-_rychlosti.pdf

Wiki označuje dálnice a silnice pro mot. vozidla za rychlostní komunikace dálničního typu 😉

doplnění:
Souhlas s kolegou, pochybuju že by nám kategorie „silnice 1. třídy“ zmizela. Možná se některé přetransformovali na silnice pro mot. vozidla, ale divil bych se kdyby to bylo pravidlo. Většina z nich např. neměla dva pruhy což je pro silnici pro mot. vozidla podmínka.

kelley

Rychlostní silnice, silnice první třídy a silnice dálničního typu jsou jen popisy druhu stavby třeba v mapě nebo v projektu a nijak se netýkají max. povolené rychlosti. Pokud silnice není nijak označena – a je mimo obec – je jedno kolikáté třídy je, pak je na ní v max = 90 km/h, pokud není značkou rychlosti uvedeno jinak. Zatímco „silnice pro motorová vozidla“ a „dálnice“ jsou takto uvedeny v silničním zákoně a jsou také označeny příslušnou dopravní značkou a podle ní je třeba se řídit: dálnice 130 km/h a silnice pro mot. vozidla 110 km/h.