Wortygen

Cévní soustava otevřená X uzavřená

Chci se zeptat , jaký je rozdíl mezi cévní soustavou otevřenou a uzavřenou.

Odpovědi
mosoj

Mně stačí ta uzavřená.

Larissa

Otevřená cévní soustava se vyznačuje tím, že tělní tekutina, nejčastěji se u tohoto typu cévní soustavy setkáváme s hemolymfou, necirkuluje v uzavřeném systému, ale z cév se vylévá přímo do vnitřních prostorů mezi orgány. Tento prostor označujeme jako siny nebo také lakuny. Tělní tekutina zde přichází do přímého styku s tkáněmi. Hemolymfa je nejjednodušší obdobou krve. Narozdíl od ní, ale hemolymfa nedokáže transportovat kyslík. Jedná se o roztok mízy, ve které je rozpuštěno krevní barvivo. Obsahuje tedy již bílkoviny a buňky. Oběhu v otevřeném cévním systému se účastní veškerá mimobuněčná tekutina, která je v organismu. Musí jí být mnoho, protože je důležité, aby se dostala do každého místa a ke každé buňce. Její hmotnost odpovídá 25 – 50% tělesné hmotnosti.

Uzavřená cévní soustava vznikla u kroužkovců a obratlovců. Od otevřeného cévního systému se liší především tím, že se oběhu účastní jen určitá část tělní tekutiny, to znamená odhadem 5% hmotnosti organismu. Obíhající tělní tekutinou je již krev=krevní plazma+ krevní buňky. Zbytek tělních tekutin plní funkci tzv. tkáňového moku. který vytváří vodné prostředí pro tkáně a orgány. Krev obíhá v uzavřeném systému cév. Tento systém označujeme také termínem krevní řečiště. Průměr krevního řečiště je přímo úměrný vzdálenosti od srdce. Výkonným orgánem je srdce, které již má složitější strukturu a i větší výkon. Srdce funguje jako pumpa, která pumpuje krev do tepen, ty se následně větví na kapiláry, které zásobují okysličenou krví tkáně a orgány, následně odebírají odpadní látky vzniklé činností metabolismu. Kapiláry se pak následně spojují do žil, které vedou odkysličenou krev zpět do srdce. Krev je hnaná žilami zpět k srdci díky činnosti kosterního svalstva. K okysličování krve dochází v plicích nebo žábrách, kde se na hemoglobin obsažený v červených krvinkách (erytrocyty) váže kyslík. Kromě srdce udržuje proudící krev v pohybu i rozdíl tlaků mezi žílami a tepnami. Krev však není v cévách absolutně izolovaná, protože stěny cév jsou pro nízkomolekulární látky snadno propustné (permeabilita). Na krevní oběh se také napojuje i oběh mízy (lymfy). Ten probíhá v mízní soustavě, kterou tvoří mízní cévy, které vedou mízu do žil.

Zdroj: ontola.com