NeJPatrik

Zkontrolujete mně trpný rod v češtině?

Dobrý večer, chtěl bych se zeptat. Mam určit v úkole trpný rod – mám tu např. Na počátku zimy tato silnice (uzavírat). Napsal jsem : Na počátku zimy se tato silnice uzavřela. Pak tu potřebuji ještě jednu větu: Většina obchodů 1.ledna (zavřít-bud. čas). Napsal jsem: Většina obchodů bude 1.ledna uzavřena. Tyto věty bych potřeboval zkontrolovat.
Děkuji za odpověď ;)

Nejlepší odpověď
annas

POZOR – Ad talka – Jde o slovesa – uzavírat a uzavřít, nikoliv uzavřít a zavřít.

Na počátku zimy se tato silnice uzavírá
.
Větišina obchodů bude 1. ledna uzavřena. Tuto větu máte dobře.

Zvratné pasivum se používá ve větách bez podmětu, pokud tazatel uvedl první větu správně.

Další odpovědi
talka

Na počátku zimy tato silnice bude uzavřena.
Většina obchodů bude 1.ledna zavřena.

Ad Annas: Myslela jsem, že silnice se uzavírá a obchod se zavírá!?

annas

Ad talka,

vytvořila jste pasívum z jiných sloves.

V první větě máte tvar od uzavřít, i když mělo být uzavírat.
Ve druheé větě máte tvar od zavřít, i když mělo být uzavřít.

annas

Zmátla jste tazatele, samozřejmě Jugar jako odborník na češtinu ocenil 🙂