Michal Kole

Jaký je rozdíl mezi minulým časem a příčestím minulým? (myslím v tom sloupečku nepravidelných sloves)

Nejlepší odpověď
barnajka

V angličtině?
Když to hodně zobecním, tak: tvar v minulém čase používáš pro vyjádření minulého času prostého, kdežto příčestí minulé se používá pro čas předpřítomný. Do češtiny se předpřítomný čas překládá zpravidla jako čas minulý, ale anglofonní země to zkrátka člení ještě víc do hloubky: minulý čas prostý používají pro vyjádření dějů, který skončily a jsou nenávratně pryč, zatímco čas předpřítomný vyjadřuje děj z minulosti, který v minulosti začal, ale pořád ještě pokračuje dál, a nebo má nějaký konkrétní dopad i do současnosti.
Líp ti to vysvětlí quentos, až tu bude – tu mou definici ber jako provizorium ;)

PS: Jestli jsem to v tom fofru popletla, tak mi quentos jistojistě nafackuje :))))

Další odpovědi
MK44

Nejlépe je definovat, o jaký jazyk se jedná.
Odhaduji, že o angličtinu.
Rozdíl poznáte už podle jejich názvu:
I received a letter. Obdržel jsem dopis (minulý čas).
I did it. Udělal jsem to.
The received letter. Obdržený dopis (příčestí minulé).
It was done. Bylo to (u)děláno.
Popř. I have done it. Mám to udělané. Už to mám hotové.
U pravidelných sloves jsou oba tvary totožné. U nepravidelných jsou někdy totožné, někdy odlišné.

quentos

Barnajka i MK: oba máte pravdu, zbývá jen dodat, že příčestí minulé se mimo předpřítomného času hodí ještě pro čas předminulý, předbudoucí a pro trpný rod.