BELA81

Češi mají za praotce Čecha,a kdo je praotec moravy?

Nejlepší odpověď
annas

Proč mají Češi praotce Čecha? Protože jde o mýtus, o Moravě jej nikdo nevytvořil z různých důvodů, které jsou dané historicky. Určitě jste se učili ve škole nejen o historii Slovanů na našem území

"Jak to bylo ve skutečnosti s tím bájným praotcem, který se údajně na úsvitu českého národa vyšplhal na kopec a vykřikoval cosi o mléku a strdí?

Po „historickém jádru“ této pověsti pátraly již generace historiků a archeologů a zjistili, že nejsou pravdivé, že kolem Řípu se první Slované neusadili. Starší osídlení se tu sice nacházelo, ale naopak z doby daleko dávnější, před příchodem Slovanů.

Když si přečteme staré kroniky, od Kosmy až po Václava Hájka z Libočan, vidíme, jak se pověst postupně rodila a košatěla. Na začátku byla jen letmá Kosmova zmínka, přizdobená tématy z antické literatury a Bible, na konci stáli obrozenci, pátrající po Čechově hrobu".

Více se dovíte v odkazu http://www.hora-rip.cz/praotec-cech.php

Jak to bylo s Moravou?

První výslovná písemná zmínka o Moravanech pochází z roku 822…Dále znáte z historie informace a pojmy – kníže (první historicky známý moravský vládce) – kníže Rostislav – Konstantin (Cyril) a Metoděj – příčiny a význam jejich mise – Morava se stala kolébkou slovanské knižní vzdělanosti atd. – zánik Moravy – český stát.

Takže bych řekla, že skutečným „praotcem“, nikoliv mýtickým, bereme-li význam slova praotec přneseně, byl kníže Rostislav, který se zasloužil o to, že se o Moravě začalo muvit, l později psát, že se stala prvním skutečným státním.útvarem na našem území atd. .
http://www.mo­ravskesrdce.cz/his­torie-moravy/

--
Jinak na netu najdeme novodobé informace o praotci Moravy. Jsou legrační, psané s nadsázkou, občas pobaví.

Stejně tak je to i v Necyklopedii. Je to satirická „encyklopedie“, která paroduje Wikipedii. Rovněž slouží k zábavě.

Doplňuji:
..kníže Mojmír I (první historicky známý moravský vládce)…

více diskuse

Další odpovědi
Conchus

To jsou všechno kecy šovinistických Čechů. My máme přece bratra Morava. Jeho památku odkryl Jára Cimrman.

anonym

http://necyklo­pedie.wikia.com/wi­ki/Soubor:Pozus­tatky_praotce_mo­ravy.jpg
Doplňuji:
(http://necyklo­pedie.wikia.com/wi­ki/Soubor:Pozus­tatky_praotce_mo­ravy.jpg)

marci1

Praotec Čech je jen mýtická postava. Morava takovou mýtickou báji a mýtickou postavu nemá. Velká Morava byla prvním skutečným státním útvarem na našem území. Vzniká kolem roku 833. Zásluhu na tom má první vládce říše – kníže Mojmír (vládce samostatného Moravského knížectví), který vyhnal knížete Pribinu z Nitranského knížectví a obě území spojil – vznik Velkomoravské říše. Moci se ujímá dynastie Mojmírovců – kníže Mojmír I., ( jehož jako prvního vládce můžeme jakoby jmenovat jako „praotce Moravy“, poté vládl kníže Rastislav, kníže Svatopluk I. a poslední vládce kníže Mojmír II. 🙂

Karel 147

http://jyxo.in­fo/uploads/40/401fe­aa65fde7d88dac­ce38c28bf8bed680b7c69­.jpg

bolak

Nějaký móre pravděpodobně…

sepire56

no predse moravan

marci1

Mě se vždycky líbí to neustálé opisování v „doplnění“ z mé odpovědi, z Rostislava je najednou Mojmír I. A není to poprvé. Píše mi více uživatelů, že to vidí a proč se neozvu. Někdo má štěstí, že jsem mírumilovný člověk a nemám ráda lidi, kteří za každou cenu musí mít pravdu, i když to opíší a napadají stále lidi. Už jednou jsem se vyjádřila, že nejsme ve škole, nejsme poslušní žáčci. 🙂

annas

Vložený odkaz http://www.mo­ravskesrdce.cz/his­torie-moravy/
patří před slova „Takže bych řekla, že skutečným "praotcem“ .....
Je to můj názor, není převzatý z odkazu.

Pepa25

K tomu „prvnímu skutečnému státnímu útvaru“ v odkazu annas: myslím, že pořád platí, že se za něm považuje Sámova říše, která je historicky doložená ve Fregarově kronice. Myslím, že moravské zdroje by to neměly popírat.

annas

Marci sice odkaz nevložila, ale čerpala z netu, jak je možné zjistit

http://www.ede­jiny.cz/velko­moravska-rise/

" Velká Morava byla prvním skutečným státním útvarem na našem území. "

Tato definice vám nevadí jen kvůli tomu, že je autorem někdo jiný?

Pepa25

To nemá nic společného s autorem. Nezdálo se mi to rozlišování skutečný x „neskutečný“ státní útvar. Ale máte pravdu (a také zdroj edejiny.cz), Sámova „říše“ byl jen obranný kmenový svaz. Ta poznámka o moravských zdrojích je tak bezpředmětná. V kontextu otázky je to ale všechno docela jedno, žádný mýtický praotec Morava není …

annas

Nemáte pravdu.

Sámova říše není státní útvar v pravém slova smyslu. . " O Sámově říši (623 až 658) se často mylně tvrdí, že byla „prvním státním útvarem“ západních Slovanů na našem území . To ovšem není pravda, spíše než o „státní útvar“ se jednalo o první „nadkmenový“ svaz. „
"Sámova říše byl kmenový svaz Slovanů existující ve střední Evropě v letech 624 – 659 nebo 626 – 661“

„Velká Morava byla prvním útvarem na našem území, který je možné označit jako ranou formu státu.“

annas

Není to tak. Je třeba rozlišovat pojmy.

http://www.ede­jiny.cz/velko­moravska-rise/

http://www.de­jepis.com/uceb­nice/velka-morava/

Velká Morava byla prvním skutečným státním útvarem na našem území.
Navazovala na tzv. Sámovu říší, která existovala v letech 624 až 659 (626). Říše franského kupce Sáma se nedá nazvat pevným státním útvarem, fungovala spíše jako obranný kmenový svaz Slovanů.