Gestas

Byly wartburgy vyráběny s německou důkladností?

Vím, že morálně byly velmi zastaralé, ale jak na tom byly s kvalitou výroby? Například auta vyráběná v Itálii, Francii či jiné jižní zemi bývají často vyrobeny nekvalitně. Oproti tomu německá auta mívají obecně pověst vozů vyrobených kvalitně. A já se ptám: platí to i pro wartburgy?

Nejlepší odpověď
Edison

Tak já měl W353 z r. 64. A to jsem ho měl v r. 91. Musím říct, že spolehlivější auto neznám. Co se na něm pokazilo, bylo mojí vlastní blbostí. Pokud něco jiného (jedinkrát se tomu asi předejít fakt nedalo), tak taková věc, bez které se dalo dojet a samo-domo opravit. Dáno systémem to bylo tak řešené, že se maximum věcí dalo opravdu sehnat a udělat doma. Sám jsem si skládal motor, sám jsem si skládal převodovku a ono to kupodivu fungovalo. Jestli lícovaly plechy, bylo opravdu fuk. Neteklo mi do auta. Tedy otázka kvality je současně otázka poptávky. Co je kvalitního pro jednoho, nemusí být kvalitní pro druhého. Pro mě to bylo jedno z nejlepších aut, co jsem měl. Dám příklad jednoho parametru: Poloměr otáčení: W353 10,5 m, škoda fel. 13,5 m. Jediné, co bylo opravdu nekvalitní, byl systém řazení pod volantem. A ne svojí konstrukcí. Řazení pod volantem je super věc… něco tak rychlého jiné systémy (kromě automatu) nemaj. Problém byl v realizaci. Zpracování plastových futýrek, která se uměla bez problémů prostě rozskočit… to nadělá potíže… Ale víc nevím…

Další odpovědi
Kepler

Tak, celkem to byly držáky, vyráběla se i horší auta. Zoufalá ale byla morálně zastaralá technická kvalita samotným návrhem počínaje. Nejen, že se použili dvoutakt, ale když jsem viděl ty centimetrové fugy mezi karosářskými panely, tak jsem obracel oči v sloup…

Ještě doplním, že tzv. německá důkladnost není národním typickým rysem prostých Němců, to spíš vyžadování kvalitní práce. Za socialismu se obecně na to prdělo, nejen v Německu. Takže asi tak, i Češi dokáží vyrobit důkladnější výrobky.

Drap

V dané době to platilo. A ve své době nebyly zastaralé, pokud přihlédneme k tehdejším potřebám a možnostem Německa vyrábět pouze dvoutakty.

hapiky

Wartburgy i trabaty byly spolehlivé, ale byly to smraďoši největší. A ten příšerný zvuk. Slyšet i cítit byly na sto honů.

aliendrone

Warťasy, především 353 kombíky – byly LEGENDY! Co ty toho dokázaly odvozit ze staveb a vůbec. ;) :D :D Mnozí jen s pomocí warťáka bez náklaďáku postavili BARÁK (a ne jeden ;):D)!!

Podobně jako papundekl vynikaly jednoduchostí, ale díky podstatně většímu výkonu motoru byly mnohem univerzálnější. A i když bych do toho nemíchal zmíněnou „německou důkadnost“ (to je stejný fenomén jako „zlaté české ručičky“), tak byly právě díky jednoduchosti VELICE spolehlivé a téměř vše jsi byl na něm schopen SNADNO zbastlit doslova na chodníku před barákem. Velikým plusem oproti Trabíku také byly vpředu kotoučové brzdy.

Mnozí lidé sice nad „fuj dvojtaktem“ ohrnovali nos, ale podle mne tohle auto mělo mnohem větší užitnost, než třeba škodík nebo žigul. (včetně kombíka!)
Myslím, že do TEHDEJŠÍCH panujících podmínek to byla ideální vozidla. Jasně – z dnešního úhlu pohedu to je děs běs, ale TENKRÁT, když nebyly náhrádní díly, když se potřebovalo odvézt něco většího (i sedan měl mnohem větší zavazadlový prostor než škoďule!)… Nebylo nutné čekat na autoservis v případě potřeby, protože ho většina zručých uživatelů servisovala sama.

Jediné OPRAVDU vážné negativum spatřuji v „chatrnosti“ – větší bouračka pro osádku dopadla o dost častěji fatálně, než u „bytelnějších“ aut. Však kdo někdy viděl Warťáka po bouračce rozpadlého doslova na kousky ví o čem mluvím.

autacek

Kdepak asi udělali soudruzi z NDR chybu?