dust8

Bylo normální za komančů platit po internetu platební kartou?

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Ne.
Za 1. nebyl internet.
Za 2. omezeně byly platební karty, ale tzv. embosované, těmi se paltilov tzv. imprinterech-žehličkách, kdy se karta přejela touto žehličkou a její reliéfní nápis byl obtisknut na účtenku, kterou zákazník podepisoval.

Další odpovědi
kodl67

Těžko, když tady za komančů ještě nebyl internet.

marci1

Nebylo. Tehdy byl ještě ten krásný čas, kdy lidé nevysedávali u internetu, nýbrž jezdili nakupovat do ciziny (když dostali vízum), nebo do Tuzexu. 🙂

Arne1

To je tady „pamětníků“ …

  1. Internet byl, pracoval jsem s ním. Akorát ho neměl každý doma.
  2. Platební karty byly, ale většinou se daly peníze akorát vybírat z bankomatů, obchodníci nebývali vybavení (snad kromě některých luxusních obchodů mířících na zahraniční klientelu)
  3. Banky neměly Internetovou infrastrukturu

nyjono

HA HA HA HA normální bylo oběhnout pár obchodů a v případě, že bylo k mání to, co chceš, zaplatíš cash 😁

Dochy

Ne, za komančů u komančů neexistoval internet. Do ČR byl internet přiveden až v devadesátých letech. V USA už internet byl, ale jen jako akademický/vojenský projekt. Eshopy vznikly až v devadesátých letech (dle wiki) takže další důvod proč po internetu nešlo platit kartou – nebylo za co.

Existovalo pár systémů kde bylo možné nakupovat elektronicky, ale ne po internetu. Bylo nutno se k danému systému připojit modemem (tj. volat přímo na správné číslo).

Ostrý provoz WWW začal někdy po roce 1994, do té doby existovaly komunitní BBS servry, pro sdílení informací byl protokol GOPHER (cca od 1990) – jakýsi předchůdce WWW.

Důsledek: Ne, za komančů se opravdu po internetu platební kartou neplatilo.

Kryšpín

Možná v Číně

Dochy

Arne: To asi ne. Počítačové sítě existovali. Internet v ČR ale asi vážně ne.

cochee

Trocha dat:
Československo se poprvé připojilo k internetu do Linze (Rakousko) oficiálně v únoru 1992, fyzicky linka byla funkční již měsíc. Rok předtím vznikla naše nejvyšší doména 1. řádu, tehdy .cs . Linka byla sdílena internetem a EARNem/Bitnetem a dosahovala rychlosti 9,6 kbps. Šlo o čistě akademickou záležitost. První komerční využití internetu a to dial-upem po tel. lince bylo umožněno r. 1994 společnostmi CESNET a COnet, z cenových důvodů si to ale téměř nikdo nemohl dovolit. Lepší cenu nabídl o rok později SPT Telecom s tímtéž typem připojení.

nyjono

Hoši, dust8 nepíše, jak dalekou minulost má na mysli.
Kolik let před revolucí byl internet normálně dostupný a normálně se platilo platební kartou?