Filip84

Bylo by vůbec možné, abychom chodili nazí (tam, kde to je fysikálně a technicky proveditelné)?

Nemyslím technicky, to by, samozřejmě, možné bylo: myslím psychologicky, sociálně.

Napadá mne velká výhoda Freikörpekultur: odstraňuje rozdíly, podobně jako uniforma. Ale ne stejně: zatímco uniforma odstraní rozdíly tím, že vše individuální odstraní, úplná nahota, sice, také odstraní individuální, ovšem nepřekryje tělo, a to, jak se o tělo ne/staráme (no, nejen zvnějšku, ale také tím, co do něj vrážíme, že?), co můžeme oděvem zcela skrýt, nebo naopak zvýraznit, nebo „jen“ utlumit, by bylo všem na očích, a to ostentativně.

Možná „dříve narození“ – mezi které se už také musím, pro toto, počítat – pamatují obrázky „Neandrtálců“ a jiných pravěkých lidí od Štorcha. No, tak to byla ryzí fikce, představa, domněnky. Poslední archeologické nálezy naznačují, že jak Neandrtálci, tak jejich pravěcí současníci, chodili oblékání mnohem sofistikovaněji, že z těch kůží a kožešin byli s to „spíchnout“ poměrně sofistikované oděvy, s nohavicemi, rukávy, atp.

Jinými slovy, pokud je nám známo, člověk se, více méně, šatí „od krále Klacka“. Jistě, dříve mělo oblečení mnohem praktičtější význam a jeho symbolický význam narůstal se společenskou diferenciací jednotlivců a skupin. Konec konců, individuální pojetí oděvu je až záležitost 20. století. Ale pořád platilo, platí a platit bude, že „šaty dělaj člověka“: jde jimi mnohé vyjádřit, pokud jedinec chce, ale mnohé vyjádří, i když jedinec nechce, nebo si to prostě neuvědomuje. Střih, péče o zevnějšek, preferované barvy oblečení – to vše o nositeli vypovídá více, než by si, snad, i přál, a než si často uvědomuje. Bezpečně víme, že jsou si toho vědomi narcisté.

Nebo se mýlím a dokázali bychom, naprosto v pohodě, chodit nazí potud, pokud by nám nebyla zima / nepálilo by nás slunce, atp.?

Nejlepší odpověď
Disraeli

Jistě. Nebylo by to snadno proměnitelné, ale je to vlastně jen o zvyku, přístupu. A mentalita, kultura se dají změnit. Pro většinu civilizovaných lidí by to momentálně však bylo nemyslitelné. Protože už mají naučenou nutnost oblečení, zakrývání intimních partií, stud, mravní norma (zejména z abrah. náboženství), atd.
Domorodé kmeny (Afrika, J. Amerika, snad Austrálie – taky spíš ostrovy v Oceánii/Mela­nésii, obecně místami v Indickém a Tichém oceánu,..) stále často doslova žijí nahotou a oblečení používají jen tam a tehdy, když je to nezbytné (biologciky a jinak – ne společensky/psycho­logicky), jinde polonazí, jinde veřejně nazí/oblečení podle událostí, situací apod. Kolikrát si zakrývají jen rozkrok, ale ani to není žádným pravidlem.

Další odpovědi
Rokio

Ne, nebylo by to hygienické.

Zajímavá je skutečnost, že ve starověku nebyla nahota považována za něco špatného, ale šat nebo alespoň rouška se nosila z hygienických důvodů.