Kryšpín

Bylo by vhodné uzákonit zákaz telefonování za jízdy v ČR?

V Rakousku je zákaz telefonování za jízdy, včetně použití handsfree, pouze lze volat neb držet telefon při stání na křižovatce na červenou. V Rakousku je absolutní minium nehod z důvodů vyjetí vozidel do protisměru.

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
Drap

Jiná odpověď

Vždyť zákaz telefonování za jízdy platí už léta i u nás .Tak co ještě uzákoňovat. To že to někteří nedodržují zákon nezmění. Stejně jako je zákonem zakázáno krást a vraždit a stejně se krade a vraždí stále.

Další odpovědi
marci1

ano

Myslím si, že i používání hands-free za jízdy není vhodné.
„Studie ukazují, že i prosté telefonování například pomocí hands-free řidiče rozptyluje prakticky úplně stejně, jako kdyby telefon držel v ruce. Jistě, držením telefonu se řidič okrádá o volnou ruku, která má sloužit k držení volantu. Nicméně už samotné telefonování odčerpává tolik pozornosti, že se na jízdu beztak plně soustředit nemůže.“ 🙂

Zdroj: https://autobi­ble.euro.cz/po­kuta-za-jizdu-telefonem-ruce-zaplatite-kolik-dostanete-bodu/

cukrar

Jiná odpověď

Máme ji jiné zákazy, které se porušují, páč je nikdo nekontroluje. Až bude masivní kontrola porušení zákazu, naučí se řidiči slušnosti a ohleduplnosti.

Edison

ano

Drap se mýlí. Není zakázáno telefonovat, ale držet komunikační, záznamové nebo jiné obdobné zařízení v ruce nebo jiným způsobem. Přečti si zákon, než plácneš nesmysl.

Jinak je jasně prokázáno, že telefonování JAKÝMKOLI způsobem extrémě snižuje pozornost a schopnost včasné reakce.

Domaldo

ano

Klaproth

ano

Bylo by to vhodné.

Drap > od kdy u nás platí zákaz telefonování za jízdy? Co si nejprve prostudovat zákon 361/2000 Sb.? Zaměř se zejména na § 7, odstavec 1, písmeno c!

elkon

Jiná odpověď

Kryšpín se asi probudil, zákaz telefonování, bez hands-free dávno platí.

Jane311

ano

kelley

ano

Ono je v silničním zákoně (dříve ve „vyhlášce“) stejně už dávno napsáno, že řidič je povinen se plně věnovat řízení, Ttkže to vlastně platí už teď. Zákaz telefonování bez hands-free je jen taková alibistická berlička pro dopraváky.