Vojta ZELA

Bylo by možné snížit váhu pevného tělesa?

(Ale ne ve stavu beztíže)

Nejlepší odpověď
mirlin

Váhu tělesa lze snížit,vložíme-li ho do kapaliny,která těleso nadlehčí.Čím hustší kapalinu zvolíme, tím se dané těleso bude více vznášet.Jedná se o fyzikální zakony.

Další odpovědi
Ala81

Chapeme-li vahu jako hmotnost nebo hmotu, tak ta je v Newtonovske fyzice naprosto nemenna, pominemeli procesy tani a sublimace pevne latky, kdy se hmota telesa sice zmensi, ale material telesa nezmizi, pouze se premeni v jine skupenstvi, je to podobne jakobychom cast telesa mechanicky oddelili. Jednotka hmotnosti, kilogram, je zakladni jednotkou SI, takze je presne definovana.

Ponorenim telesa do kapaliny sice dojde k jeho nadlehceni, ale hmotnost se nezmeni, teleso je pritahovano k zemi tihou G, ktera je dana soucinem hmotnosti m a tihoveho zrychleni g:
G = m * g
Opacnym smerem, tedy od zeme vzhuru, pusobi vztlakova sila F, ktera je velikosti rovna tize kapaliny telesem vytlacene (Archimeduv zakon). Hmotnost vytlacene kapaliny m zjisime z jeji hustoty ro a vytlaceneho objemu (objemu ponorene casti telesa) V:
m = ro * V
Tiha kapaliny je dana stejnym vztahem jako tiha telesa a protoze obe sily (vztlak a tiha telesa) pusobi proti sobe, odecteme je, ta vetsi udava smer a rozdil udava vyslednou silu. Z vyse uvedeneho vyplyva, ze pokud je hustota telesa vetsi nez hustota kapaliny, teleso se potopi (ale to neznamena, ze neni nadlehcovano), pokud je hustota telesa nizsi nez hustota kapliny, teleso plave na hladine.

Umistenim telesa na jinem vesmirnem telese s jinym tihovym zrychlenim se sice zmeni tiha telesa (pritazlivost k povrchu telesa), ale hmotnost zustava stejna.

Jedinou moznost zmeny hmotnosti nabizi kvantova fyzika a specialni teorie relativity, to se ovsem pro bezne podminky moc uplatnit neda.