peterd108

Byla by dnešní územích bývalých Sudet na tom lépe, kdyby tam zůstali původní obyvatelé?

Nejlepší odpověď
Jiří Bohumil

Proč si to myslíš? Proč by zde mělo být lépe? Já tu žiji už přes 50 let a nevím, že by tu bylo hůře než jinde. Skoro bych tvrdil, že je to spíše naopak. A byl a je tu pořádek a nejsou tu různé etnické a národnostní rozpory, jež tu, dle pamětníků, tehdy bývaly běžné. A Češi na tom zde údajně bývali vždy hůře. A to nejen těsně před válkou, kdy se o to postarali Hitler a Henlain, ale i dříve.
A co se týče poznámky Keplera, že tu je ještě hodně opuštěných objektů po Němcích, nevím jak na Valašsku, ale toto už dávno není pravda. Pokud nebyly skoupeny přistěhovalými Čechy už po válce a opraveny a udržovány a bydlí se v nich dodnes, tak byly skoupeny a opraveny v pozdějších letech na rekreační chalupy. A těch pár, o které opravdu zájem nebyl a byly to objekty bezcenné, ty se už dávno rozpadly.

Další odpovědi
ivzez

Míníte ty původní obyvatele, kteří toužili „domů do říše“,
nadšeně vítali Hitlera a podíleli se na vyhánění Čechů?

Kepler

Myslím, že ano. Ovšem za jednoho předpokladu: pokud by potomci po těch třech generacích byli schopní normálního soužití s Čechy. Dodnes pohraničí dosídlené není, dodnes tam straší chátrající budovy a dodnes tam mnohde ani nikdo nehospodaří. Že byl pradědeček Henlainovec a nacista ještě neznamená, že jeho pravnuk by byl totéž. Ale na druhé straně: Němec zůstává vždycky Němec, takže kdo ví, jak by to bylo.

Kelt

Pokud by na určitém území žili lidé, kteří by měli určitý vztah k danému místu po několik generací, tak určitě. Ale když se do toho přidají názory o nadřazenosti určité skupiny, národa, je to z dlouhodobého hlediska spíše nevýhoda.

hapiky

Je jen otázka, jaké procento německého obyvatelstva jsou nacionalisté a jaké procento jsou „makačí“, kteří politiku či národnost nijak moc neřeší. Myslím, že těch užitečných je většina.
Není dobré, jak píše ivzes všechny házet do jednoho pytle.
Jezdili jsme na Sudety koncem padesátých let a jezdíme tam dodnes. Němci co mohli zůstat, mají ty nejkrásnější chalupy, protože se o ně starají. To bohužel neplatí vždy pro ty, co se přistěhovali. Kromě toho, potomci německé národnosti, kteří tam ještě žijí, prakticky již splynuli s Čechy.

Kryšpín

Samozřejmě na 100% s německou důsledností, hrdosti a plány, ovšem možná Češi by na tom byli hůře. Dvě třetiny Sudeťáků měli kladný vztah ke svému vůdci.

Klaproth

Zajeď do Vejprt, dobře si to tam prohlédni a potom přes potok přejdi do Barensteinu.

ivzez

@Hapiky,
přečtěte si něco o Sudetech.

hapiky

ivzez: Něco o tom vím. Znám české i německé sudeťáky. Kdo je tedy na tom lépe, kdo to má z první ruky, nebo nebo ti, kteří mohou čerpat jen od těch…

ivzez

Odsunutí se ve většině případů netýkalo
těch pracovitých, kteří s Čechy vycházeli.

Kepler

Bohumile, Valašsko nebyly Sudety. Němců tu mnoho nebylo. Ale nedávno jsem projížděl Libereckem a takových objektů tam zůstalo ještě dost, dokonce ještě s německými nápisy. Zřejmě bývalé průmyslové a jiné komerční objekty.