Avatar uživatele
Pájo

Byla za socialismu nějaká obdoba současného „teambuildingu“?

http://cs.wikipedia.org/…Teambuilding

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, dudu, Wang, MA-SU-KA před 4091 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
mosoj

To jsou jenom kapitalistické keci o tom co dobrý vedoucí dělal vždy. Takové sledování
výkonů a kvality až na jednotlivá pracoviště
a následný rozbor na výrobních poradách za aktivní účasti pracovníků je jedno a totéž.

I ty BSP byly možná lepší než ten honosnej TEAMSPIRIT. Škoda že to bylo přehnaně podbarvené politikou.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Jikra

B.S.P.
Brigáda socialistické práce.
Doplňuji:
No ono to nebylo jen o tom tancování a nasávání.Ale bylo to o naprosté podpoře socialistických idejí a naprosté podpoře vedoucí role Komunistické strany ve společnosti(jak stálo ve stanovách).Byli to různé hodnotné ale i často vylhané závazky k Vítěznému únoru k 1máji k VŘSR ke sjezdu ROH nebo na počest sjezdu KSČ k výročí Lenina a Gottwalda atd.blblo se s nástěnkama a výzdobou k těmto pro komunisty významným událostem.Odsu­zovali se kapitalisti,re­vanšisti,Char­ta jejíž text nikdo neznal,chartisti které taky nikdo neznal atd.Naopak se podporovali teroristi z Palestíny partyzáni z Bolívie a Konga, oslavovali se teroristi jako Kaddafí a CheGuevara a Pol Pot atd.A na to byli komise darmožroutů kteří to vyhodnocovali a následně rozdělovali odměny.A co se té dobrovolnosti týká tak já zažil na hutích to že v některých provozech kdo se nezapojil tak byl vyobcován a šel.Tak že zaplať pánbůh je to pryč.

Upravil/a: Jikra

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dudu

Jako držitel zlatého odznaku BSP jsem pochopitelně obsalvoval většinu tehdejších kolektivních akcí. Oficiálním cílem bylo tzv. utužení socialistického kolektivu. Jejich průběh se fotograficky dokumentoval a zapisoval do kroniky – tedy alespoň počáteční fáze. Tak tedy, zpravidla okolo poledne se kolektiv vydal na exurzi do některé přátelské výrobní organizace, pak např. následovalo na odloučeném místě opékání párků, přeskakování ohně a vydatné posilování alkoholem. Závěrem se zdravé jádro odebralo do příhodné restaurace, kde v pozdním hodinách celou akci za bujarého zpěvu cestou domů zakončilo. I když většině z nás bylo ráno nevolno věřte, že dodnes je na co vzpomínat. Události tehdy běžely jaksi samovolně, nikoli podle nějakého přiblblého scénáře.
Mimochodem o zmíněný titul a zlatý odznak Brigády socialistické práce se tzv. soutěžilo patnáct roků.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Bylo to skoro stejné, jak píše „dudu“.Existovaly BRIGÁDY SOCIALISTICKÉ PRÁCE a, alespoň v těch fabrikách kde jsem pracoval, to bylo dobrovolné.Vždycky se dělaly nějaké akce (exkurze do jiných závodů, zkrášlování okolo fabriky)a po skončení, posezení buď venku u táboráku s následným opékáním buřtů a kytarou nebo posezení v hospodě s harmonikou.Nikdy nikdo nikoho do těchto akcí nenutil, ale lidi šli rádi, protože bylo vždy veselo a pak bylo na co vzpomínat.
Po Novém roce bývalo takzvané SPLNĚNÍ (protože se splnil celoroční plán) a to bývala taneční zábava spojená o půlnoci s tombolou, kde všechny ceny do tomboly dávala fabrika.Zase záleželo na velikosti továrny, buď byly objednané 2 kapely (pro mladé a starší), které se střídaly v hraní.Někdy bývala pozvána estráda z Prahy a pak teprve byla taneční zábava.Každý dostal poukázku na Kčs, kde se zapisovalo jak jídlo a pití a kdo peníze vyčerpal, tak už pak pil za své.
V mnohém se to nelišilo od dnešních firemních večírků před Vánocemi, akorát dříve se bavili jak staří tak mladí.Dneska se dělají večírky spíše se zábavou pro mladé a starší tam už nechodí (diskotéková hudba).
A také jsem zažil, že dnešní podnikatelé si raději koupili auto za milion a pak se vymlouvali, že na večírek pro zaměstnance nejsou peníze.TO SPLNĚNÍ BYLO KAŽDÝ ROK A VE VŠECH TOVÁRNÁCH KDE JSEM PRACOVAL.

Doplňuji:
pro Jirka
Tak to co píšete se asi odehrávalo ve velkých provozech.Já jsem pracoval ve fabrikách od 200–500 zaměstnanců a NIKDY to nebylo povinné.S těmi závazky a nástěnkami máte pravdu, ale to se dělalo jen aby byl klid od soudruhů z KSČ.Jinak to vždycky byly akce, které jsme si sami vymysleli.Také se dělaly akce s dětmi, aby byly i děti zapojeni do těchto kolektivů (čarodějnice, jízdy zručnosti na kole či různé dětské hry).Toto se v dnešních kolektivech nenosí, neboť tam je velmi málo ženatých a vdaných s dětmi.

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
lexx

Ano, BSP. Socialistická soutěživost pracovních teamů (pardon: tenkrát kolektivů)
v oblasti produktivity, kvality, výkonů a úspor jakož i jiných ukazatelů, absencí, fluktuace, nemocnosti a účastí na sobotních nepovinných směnách. Měla nahradit kapitalistickou konkurenci. No, nevím. Členem BSP se pracovník staval víceméně automaticky nástupem do zaměstnání. Nebylo to povinné i když…Kromě výrobních porad na konci roku zakončených konzumací jídla a nápojů (Vy už víte jakých) taky rozdávali na Vánoce kolekce pro děcka.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce