amanita

Byl Nero schizofrenik?

A co další osobnosti z dějin a jejich psychózy?

Nejlepší odpověď
annas

Nero – nepřekládala jsem. Snad porozumíte
http://transla­te.googleuser­content.com/tran­slate_c?depth=1&hl=cs&p­rev=/search%3Fq%3DEm­peror%2BNero%2Ban­d%2Bschizophre­nic%26client%3Dfi­refox-a%26hs%3D8dH%­26rls%3Dorg.mo­zilla:cs:offi­cial%26channel%3Drcs&rur­l=translate.go­ogle.cz&sl=en&u=­http://madmonar­chs.guusbeltman­.nl/madmonarchs/ne­ro/nero_bio.htm&us­g=ALkJrhiIi9mqpwx7NTwc­AHOZJS5lWgCvjQ

Je obtížné určit, do jaké míry Nero byl psychicky nevyrovnaný. Ačkoli tam byly aspekty svého života, které se zdají psychopatický v jejich povaze, jeho láska k Poppaea a noční můry strpěl poté, co zavraždil svou matku, naznačují, že nebyl psychopat. On může být schizofrenní. Jeho chování může být částečně dědičná, ale to bylo pravděpodobně umocňuje nesrovnalostí v rozhodujících letech svého dětství. Neměl otcovskou postavu vzhlížet a jeho matka prakticky udusit ho, což může mít za následek matka-komplexu. Absolutní poškozen napájecí ho ještě dále. Jeho rostoucí nejistota vedla jej zlikvidovat konkurenci, ať už skutečné, či domnělé. Izolované veřejného mínění o lichocení, Nero žil stále ve světě iluzí.

Caligula

Schizofrenie, nebo encefalitida?
Historikové se přou, co mohlo vyvolat takové změny v Caligulově chování. Podle některých překonal zánět mozkových blan, po němž u něj propukla duševní nemoc. Spekuluje se i o encefalitidě či schizofrenii. Faktem je, že císař se začal chovat značně výstředně. Nechal se vzývat bohem, sochám božstev prý poručil srazit hlavy a nahradit je svým zpodobněním. Zřídil si také vlastní chrám.

Zdroj: http://zpravy­.idnes.cz/dva-tisice-let-narozeni-caliguly-dow-/zahranicni.as­px?c=A120830_185153_zah­ranicni_ts

Slavní velikáni trpící schizofrenií

Někteří naslouchali svým vnitřním hlasům a šli za jejich příkazy, jiní podléhali halucinacím. Všichni žili a žijí ve vlastním světě, odloučeném od reality nás, obyčejných “smrtelníků“. Jejich schopnosti je předurčují k nepochopení, jsou na každém kroku těžce zkoušeni okolním světem. A přesto jsou nezapomenutelní.

Mezi takto postižené slavné génie patřili:

hrdinka a mučednice Jana z Arku
fyzik a matematik Isaac Newton
malíř Vincent van Gogh
spisovatel Ernest Hemingway
nositel Nobelovy ceny za ekonomii John Nash (proslavil ho oscarový film Čistá duše)

Schizofrenií trpěly také slavné osobnosti, například:

Issac Newton – anglický fyzik a matematik
Vincent van Gogh – nizozemský malíř
Johanka z Arku – francouzská národní hrdinka
Georg Fridrich Händel – německý hudební skladatel
Eduard Einstein – syn Alberta Einsteina
John Nash – nositel Nobelovy ceny za ekonomii z roku 1994
Syd Barrett – člen skupiny Pink Floyd
http://www.schi­zofrenniporuchy­.cz/historie-schizofrenie/

Najdou se i další osobnosti.

Další odpovědi
led

Nero bol obeťou svojej doby. Na jeho rozpoltenosti sa podielalo aj výchova, vplyv spoločnosti, pohľad na ľudský život, odlúčenie od života bežného Rimana, možnosť nekontrolovanej moci. K tomu podľa historických dokumentov prispieval i samotný fyzický a zdravotný stav.
Slovom „rozmaznané decko“ s neovládateľnou­ mocou.