Super guy

Byl Anubis zlý nebo hodný bůh?

Nejlepší odpověď
Disraeli

Kladný… jen v populárních filmech je často vykreslen jako nějaký temný bůh a záporák (což je časté u všech různých bohů podsvětí a těch, co souvisí se smrtí… i když tak vnímáni nebyli… dnes se to všechno přirovnává k Peklu a k ďáblu, ale takhle se podsvětí nebere a nebralo). Anup (Anúbis) byl důležitým a ctěným bohem, ke kterému se lidé modlili a dělali různé rituály.
Pokud bychom tam hledali nějakého záporáka, tak je to Sutech (Seth), ale ani jeho nelze považovat za nějakého „záporáka“ – byl to bůh a jeho role byla různá… proměnlivá v průběhu věků.
Mimochodem, nelze použít minulý čas. Pokud je to mytologie, tak je to smyšlené a postavy neexistují/ne­existovaly, používá se přítomný čas – v tomto případě značí neutrální roli – prostě jsou to fakta, která normálně platí (v té mytologii). Pokud je to náboženství/víra, tak je to opchopitelně taky přítomný šas, tedy „JE.“ Minulý čas lze použít pokud se to týká něčeho mimo mytologii/nábo­ženství, co třeba souviselo s tehdejšími lidmi a jejich vnímáním nebo pokud se jedná o nějaký mytologický/ná­boženský příběh, který se jakože už někdy udál…

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Disraeli

Za záporného bychom mohli brát třeba Apopa (přímý kontrast boha Re), ale on technicky není bůh.
Sutech byl i nebyl vnímán negativně… jak kdy, jak kde a podle okolností.