Anielle1

Jak postupovat pri predani pronajmu pokoje problemovym lidem

Bydlela jsem v pronajatem pokoji, cela smlouva na byt byla psana na me protoze se tam stridali lidi a ja tam byla nejdyl a ti ostatni spolubydlici byli napsani v dodatku, ktery se vzdy zmenil. Na zacatku mi bylo receno, ze kdyz budu chtit odejit tak najdu za sebe nahradu a smlouva se prepise na noveho cloveka. Rozhodla jsem se teda odstehovat a nasla za sebe slecnu ktera vypadala docela slusne, videla jsem ji jednou. Oznamila jsem to majiteli ze se za me stehuje nahrada a ona mi dala penize a ja ji klice a prestehovala jsem se pryc a ona tam. Smlouva jeste prepsana nebyla, bral si teprve od vsech udaje ze udela novou a jak bude v Brne tak ji da podepsat tem novym. Jenze vznikl ten problem, ze spolubydlici si stezuji ze se oni pry hrozne hadaji, fetuji, delaji tam bordel atd a volali majiteli ze s nimi bydlet nechteji. Chci vedet, jaky bude postup, kdyz majitel zrovna je nebude chtit?

PS: Smlouva byla podepsana bez predavaciho protokolu a tim je udajne neplatna, dalo by se to v pripade problemu timto napadnout?

Bydlela jsem v pronajatem pokoji, cela smlouva byla psana na me protoze se tam stridali lidi a ja tam byla nejdyl a ti ostatni spolubydlici byli napsani v dodatku, ktery se vzdy zmenil. Na zacatku mi bylo receno, ze kdyz budu chtit odejit tak najdu za sebe nahradu a smlouva se prepise na noveho cloveka. Rozhodla jswm se teda odstehovat a nasla za sebe slecnu ktera vypadala docela slusne, videla jsem ji jednou. Oznamila jsem to majiteli ze se za me stehuje nahrada a ona mi dala penize a ja ji klice a prestehovala jsem se pryc a ona tam. Smlouva jeste prepsana nebyla, bral si teprve od vsech udaje ze udela novou a jak bude v Brne tak ji da podepsat tem novym. Jenze vznikl ten problem, ze spolubydlici si stezuji ze se oni pry hrozne hadaji, fetuji, delaji tam bordel atd a volali majiteli ze s nimi bydlet nechteji.
Popripade pokud by to dopadlo nejhur, jak dale postupovat. Moc dekuji. PS: ke smlouve nebyl podepsan predavaci protokol, neznamena to ze je neplatna?

Odpovědi
Hlada

Občanský zákoník stanovuje v §2237 písemnou formu nájemní smlouvy bytu. Ta je jen jedna a nebyla ukončená. Předávací protokol se nevyžaduje. Nájemní vztah tedy trvá. Na skončení se proto musíš dohodnout s majitelem opět písemnou formou.
Bylo by vhodné připojit pokornou omluvu a nechat majiteli kauci, protože přitáhnout do šéru nějaké feťáky a zmizet jak pára nad hrncem, není zrovna korektní jednání.

ivzez

Podle mne byla smlouva o nájmu ukončena, což majitel potvrdil vrácením jistoty (kauce).

Když už jste ukončení nájmu neřešila písemnou dohodou nrbo písemnou výpovědí, měla jste aspoň klíče předat
proti předávacímu protokolu, který sice není povinnoým dodatkem k nájemní smlouvě, ale chránil by Vás do budoucna
(majitel ani spolubydlící by si nemohli vymyslet, že jste něco poškodila) a navíc potvrzocval ukončení nájmu.

Majitel Vaši náhradnici odsouhlasil a to, že se po nastěhování ukázalo, že jde o problémového nájemníka,
podle mne nelze přičítat k tíži Vám, protože jste ani nebyla povinna náhradníka hledat.
(Ani majitel nemusel souhlasit s Vaším výběrem, ale to měl dát najevo před ukončením nájmu.)

Přes výše uvedené bych poradila obdobně jako Hlada → omluvit se majiteli za špatný odhad a taktně (!!) zmínit,
že vyhledání náhradníka byla Vaše dobrá vůle a navíc jste neměla, jak náhradnici prověřit.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

ivzez

Podle mne nejde o neoprávněné předání → majitel s tím souhlasil a už vůbec ne o nekorektní jednání.
Tazatelka se odstěhovala až po odsouhlasení nové nájemnice majitelem → viz vrácení jistoty.

Připomínám, že platí i smlouvy/dohody uzavřené ústně (jen se hůře prokazují)
a že chybějící formu nájemní smlouvou nesmí majitel „znevýhodnit“ nájemníka.

(Slovem „znevýhodnit“ jsem to zjednodušila → vše podstatné jsem doufám zmínila.)

ivzez

Oprava:
… a že chybějící písemnou formou nájemní smlouvy

seraphico

Hlado, dovolil bych si s tebou nesouhlasit o pokorné omluvě a nekorektním jednání tazatelky. Nekorektní jednání bylo na straně pronajímatele, který si nechtěl přidělávat práci s hledáním nového nájemce, tak tu zodpovědnost hodil na někoho jiného. Je to bohužel častá praxe, nikoliv správná. Pronajímatel evidentně s nestandardním způsobem souhlasil, když tazatelce vrátil kauci. Jeho otálení se sepsáním nové nájemní smlouvy je typická ukázka člověka, který svým nezodpovědným chováním přidělává problémy dalším lidem. Tazatelka nemůže ručit, za nového nájemce (je samozřejmě slušnost vybírat pečlivě a zodpovědně, ale ruku na srdce, ne vždy odhademe člověka na první pohled správně). Je logické, aby nového nájemce hledali ti, co tam zůstávají, protože oni tam budou s novým spolubydlícím žít. Pronajímatel by si měl nového zájemce proklepnout a schválit jim ho a ihned sepsat novou nájemní smlouvu. Tazatelka udělala vlastně to, na čem se spolu dohodli. Samozřejmě, výpověď nájemní smlouvy měla být sepsána a doručena pronajímateli a neznalost jí neomlouvá, ale házet pochybení pouze na ní není fér.

Hlada

V případě nájmu bytu nepřipouští Občanský zákoník žádnou jinou formu smlouvy, než písemnou. Nájemce měl písemně uzavřenou nájemní smlouvu s tazatelkou a tu doplňoval dodatky. Z jeho strany je vše v pořádku. Podud chtěla nájemnice smlouvu ukončit, měla písemně podat výpověď a pronajímatele vyzvat k předání bytu. Tím by nájemní vztah platně skončil. Místo toho byt opustila a neoprávněně jej předala třetí osobě, s kterou nemá majitel sjednanou nájemní smlouvu. To je přece naprosto nemyslitelné a neomluvitelné! V případě sporu nebude soud k žádným jiným dohodám přihlížet.

seraphico

Jasně, to nezpochybňuju. Tazatelka to vyřešila špatně, o tom žádná. Kdyby došlo na soud, byla by v nevýhodě. Mohla by argumentovat vrácením jistoty, která naznačuje ukončení nájemní smlouvy: § 2254, odst. 2 Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží.

Samozřejmě, vrácení jistiny neznámená automaticky ukončení nájmu, ale soud by se pak ptal pronajímatele, proč tedy tazatelce vracel kauci, když nájemní smlouvu nevypověděla. Neviděl bych to tedy zase tak jednoznačně, záleželo by na soudu. Tím nezpochybňuju důležitost písemné výpovědi.

Ale já jsem spíš reagoval na tu omluvu a nekorektní jednání. Ta si myslím, že není na místě. Pronajímatel to chtěl tak, jak udělala tazatelka. Neřeším, že to byla blbost od obou, ale řeším fakt, že by se musela omlouvat za něco, co sám po ní pronajímatel chtěl. To nedává smysl.