Carlos1

Budu platit clo, když je zboží evidentně odesíláno z distribučního skladu ve Francii?

Zboží je objednáno v e-shopu Bang Good, ale odesláno z Francie. Zatím již měsíc trčí někde v Česku. Nezná někdo postup, jakým se tento proces u nás provádí?

Odpovědi
Arne1

Jde tím pádem o stejný případ, jako by bylo odesíláno například z Liberce, taky byste za takové zboží chtěl platit clo?

https://www.me­sec.cz/clanky/kdy-musite-plati-clo-a-dph-u-zasilek-ze-zahranici/

Roman71

Ono nejde v podstatě tak o to, z jakého skladu bylo zboží odesláno, ale odkud pochází prodejce. Při zadržení zásilky celním úřadem se zkoumá obsah zásilky a cena, protože čínské obchody občas uvádějí na balíčcích nepravdivé údaje.

Pokud se stane, že zásilku zadrží celní úřad a ten rozhodne o tom, že budete platit clo, bude vás kontaktovat. Budete muset doložit číslo objednávky, skutečnou cenu a účel (soukromé/pod­nikatelské) použití.
Pokud si nebudete chtít vše vyřizovat osobně na místě sám,bude vám za poplatek přidělen celní deklarant, který na vámi podpisem potvrzené a emailem odeslané prohlášení s plnou mocí, provede vše potřebné a sdělí vám výši celního poplatku. Tuto částku bude nutné při převzetí zásilky zaplatit.

Takto jsem to musel udělat u dvou objednaných zásilek a vše proběhlo hladce :)

Bičiště

Clo ze zboží které je původem ze zemí EU se neplatí – pravidlo volného pohybu zboží. Původ zboží zkoumá celní úřad podle pevných pravidel. Rozhodující pro zatížení clem nebo osvobození od cla není místo odeslání, ani sídlo prodejce, ale to, kde zboží bylo vyrobeno. Pokud se na výrobě podílelo více zemí, (např.výrobek se skládá z komponentů pocházejících z různých zemí) je pro původ výrobku rozhodné to, ve které zemi byla do výrobku vložena nejvyšší hodnota.

mzm

Mám osobní zkušenost, že clo za zboží ze skladu EU se neplatí. Jsem si prakticky jistý, že pokud už se něco nachází ve skladu v EU (toho prodejního, ne žádné bezcelní zóny), tak ať je původ jakýkoli, v té chvíli už clo zaplacené je.
Odpovídají tomu taky různé ceny sklad EU vs. sklad CN (HK).

Carlos1

Nemám rád, když někdo odpovídá na otázku otázkou. Jestli s tím máte zkušenosti, předejte mi je, jinak to nemá smysl, povyšovat se.