Gestas

Budete dnes slavit Den znárodnění?

Nejlepší odpověď
annas

Přiznávám,, že jsem zapomněla, že 28. říjen byl kdysi slaven jako Den znárodnění. Nemohu si uvědomit, zda probíhaly nějaké oslavy.

Vzhledem k poliltickým změnám se význam tohoto data měnil. Po vítězném, únoru 1948 Benešovy dekrety o znárodnění zastřely myšlenku vlastenectví a měly sloužit ideologii nového zřízení.

Takže "Denvzniku samostatného státu“ se změnil na „Den znárodnění“.
Mám dojem, že v 70. letech se tento svátek připomínal jen jako významný den.

Až vroce 1988 se opět 28. říjen stal státním svátkem.

Oprášila jsem si své vědomosti. ale data raději ověřila v odkazu.
http://muzeum3000­.nm.cz/nejnovej­si/pamatujete-na-den-znarodneni-promeny-28-rijna

Další odpovědi
aliendrone

LOL! vůbec si nepamatuji, že bychom slavili nějaký „Den znárodnění“ jak píše annas, ale protože jsem v hodinách občanské nauky, PŠM apod. buď chrápal nebo zlobil, tak by vůbec nebylo divné, kdyby mi to uniklo. :D

Samotné „znárodnění“ je VELICE zajímavý fenomén, který je dnes USILOVNĚ překrucován. (smůla, pořád žijí pamětníci, i když jich je už jen hrstka) Především tvrzení, že „komunisté zabavili majetky“ je NESMYSL!

Znárodnění se provádělo na základě tzv. „prezidentských dekretů“ (tedy na přímé nařízení Beneše), přičemž co se týkalo majetkových dekretů, šlo především o „Dekret o konfiskaci a rozdělení pozemkového majetku Němců, Maďarů, zrádců a kolaborantů“ z 21.6.1945 a „Dekrety o znárodnění“ z 25.10.1945, na jejich základě bylo znárodněno (rozuměj – UKRADENO):

100% bank, pojišťoven, hutí, dolů a závodů nad 500 zamestnanců (někde i nad 150 zaměstnanců). Na 99% byla znárodněna energetika, 77% chemický průmysl, 73% kovorůmysl atd. Je tedy očividné, že komunisté následně mohli (po únorovém puči v roce 1948) leda tak paběrkovat, protože NAPROSTÁ většina majetku byla ukradena ještě za vlád DEMOKRATICKÝCH, kdy komunisté neměli ve vládách ani většinu a dokonce ani nedrželi post premiéra!

A to nebudu mluvit o právní konzistenci Benešových dekretů (nejsem právník, možná, že by někdo mohl zkusit rozebrat, CO v právní praxi znamená zavádění zákonů a nařízení se ZPĚTNOU platností)!

Takže – největších zlodějen se dopustili nikoliv komunisté, ale tzv. „DEMOKRATICKÉ“ subjekty, primárně to má na svědomí (a největší zodpovědnost nese) havložrouty a dobrokadiči oslavovaný dvojnásobný vastizrádce a ostuda českých dějin Eduard Beneš!!!

Edison

Proč bychom měli dnes slavit nějaký znárodnění???

Mc Merkurion

… především si jej pamatuju jako vznik federace: „Den 28. října byl v socialistickém kalendáři uváděn nejen jako Den vzniku samostatné ČSR (1918), ale zároveň i jako Den znárodnění (1945) a Den prohlášení o československé federaci (1968).“

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Republiky_v_%C4%8Ces­koslovensku

annas

Ad alliendrone,

s poslední větou tak docela nesouhlasím, jinak ano,.

aliendrone

To je v pořádku, s poslední větou nesouhlasí HODNĚ lidí, nejen Vy! Což ovšem nemění nic na faktu, že si za svým tvrzením stojím. ;) :D :D