Rokio

Bude někdy lidská technologie na tolik vyspělá, že se vyrovná i bohům?

Může se vyrovnat za:

A. polobohům (např. řeckým)
B. bohům v polyteistickém náboženství
C. křesťanskému Bohu

Odpovědi
Disraeli

Kromě A., tak ne (kolikrát byli polobohové obyčejní lidmi nebo s nějakými „obyčejnými“ nadliskými schopnostmi). Co se týkýá bohů, tak jsou to bohové/bůh, nelze je nikdy nijak překonat. Můžou vše (technologie jsou daleko pod nimi, i když vezneme „scifi“ úroveň jako ovládání molekul/atomů zcela libovolně a neomezeně – tvorba/ničení/pře­měna čehokoli v cokoli, jakkoli atd A pro nás je stejně pro zatím nedosažitelné, dokonce i v teorii ovládání a využívání vesmírných sil, energií – a neobjevencýh energií, využívání celé planety a jejich možností – pak okolí planety, pak celé soustavy, včetně hvězdy a pak i celé galaxie atd. Dysonovy sféry a ještě senzačnější věci, ohledně nanotechnologií, ovládání molekul, nových neobjevených možností a moci v oblasti technologií).

Technologie jsou hluboko dole (pod bohy, ale svým způsobem i pod námi). Já věřím, že jednou překonáme i technologie a „vlastnoručně“ (myšlenkově) budeme moci dělat věci, které nyní přesahují naše chápání (nebo divoké fantazie) a určitě dalece přesáhnou i možnosti technologií – i ty na scifi úrovni… i když nyní je to těžko představitelné, uchopitelné. Co si lidská mysl dokáže představit, to je možné dosáhnout. Nemyslím si, že je to prázdná fráze, ale fakt. Cokoli si můžeme představit (bez omezování se v myšlenkách/před­stavách), to je možné – někde nějak/někdey, to může existova, fungovat, být.
Veškerá technika a technologie jsou pouze pomůcky, ať jsou jakkoli vyspělé. Nyní je potřebujeme. Mají větší sílu, něco vyrábějí, jsou přesnější, něco za nás dělají/vykonávají, co my opravdu nejsme nijak schopni, všechno je to materiál (a látky atd) a jejich propojení, které nám má nějak sloužit, nějak to využíváme. Z fyzikálního hledsika pro nás prostě nemožné věci, že bychom to zvládlimy sami… nemáme na to „vlastnosti“, síly ani nějaké možnosti (zatím). Ale i technologie jsou jen „obyčejné“ pomůcky, vylepšení a jejich původ pochází z myšlenek. Nyní (a od té doby co dokážeme myslet) jsou myšlenky převážně nehmotné, „nereálné“ a první musí existovat něco ve vnějším světě, aby to vnitřní „fantazie/před­stavy“ zpracovaly a PAK třeba ovlivnily tu realitu zapomoci hmotné/fyzické práce. Činy, hmota (a podobně, prostě realita), pak následují myšlenky. Technologie máme, protože jsme si je dokázali představit a pak vyrobit, uvést ve funkci a pak užívat (tedy i z tohoto pohledu pocházejí z myšlenek, jen je ta ralitace složitější. A opět nám jen technologie pomáhají něco zvládat na zákaldě toho, že jsme si to uměli představit a uvést do chodu/reality).. ALE já věřím, že jednou bude skutečně možné dělat cokoli jen myšlenkou a nebude třeba technologií ani vnějších pomůcek. Realita bude následovat myšlenky (přesně naopak než teď) a budou mí tedy sílu reality (tvorby, ovlivňování, měnění, užívání…). Technologie budou překonány, i fyzické tělo. Vývoj nebude u lidských bytostí jen fyzický, ale později halvně mentální a duševní (do pro nás nepředstavitelných monžností/rozměrů). Nebude třeba technologií. Myšlenky budou moci cokoli a naše schopnosti a možnosti budou omezeny jen našimi představami (našimi myšlenkami/chápáním toho, co si lze představit).
I když se to zdá jako „božské“ (moc jako bůh), tak je to stále lidské, jen prozatím v nedohlednu. Nemůžeme nikdy překonat něco božského, když je to božské. Bůh/bohové jsou vždy nad námi a představy o nich (jejich moci/možnostech) jsou vždy úmerné našim představám, naší civilizaci/vys­pělosti. Můžeme říci jen, že je/jsou omnipotetní, ale ty představy o všemohoucnosti se budou vždy rozšiřovat natolik, o kolik více toho budeme vědět a bude v naší moci. Čili jednou bychom mohli my sami (zcela bez technologií) dosáhnout toho, že budeme tak mocní, jak si nyní (nebo ve starověku) představujeme boží moc nebo boží omnioptenci. Jenže až budeme na takové úrovni, tak se zcela posunou i naše představy o bozích a jejich moci. :D

Kelt

Nelze srovnávat, protože se jedná o zcela jiné pojmy a hodnoty. Bůh stvořil člověka, ale člověk si stvořil boha podle sebe a dal mu své vlastnosti, zatímco Bůh stvořil člověka k obrazu svému. To když malíř, nebo sochař udělá dílo.
A technologie je přece jen omezená, nedokonalá, ale Bůh je dokonalý

Drap

Nebude

Disraeli

Technologie: něco vykonávat, něco zvládat, koordinovat spolu/práci, manuální a jinou, síla, něco měnit, tvořit/přetvářet, ovlivňovat atd atd. Technologie nás (nyní) přesahují fyzicky i jinak. Zvládají, co my bchom rozhodně nemohli. Ale jakákoli představa o technologiích, které mohou COKOLI, dokážou jakkoli transfromovat cokoli, jsou asi stejné jako to, že to dokážeme i myšlenkou a nebude na to potřeba jakékoli technologie – daleko, daleko přesahující třeba možnosti ve filmu Transcendence (2014). Transcendence, kterou mám na mysli já je čistě myšlenková, zcela bez strojů/trchnologií. Myšelnky budou přesahovat cokoli a v jejich možnostech bude vše.

Ametyst

Dnešní technologie už slouží jen ke šmírování a kontrolování, nebo-li žádný pokrok, ale porušování soukromí.

Disraeli

Pochybuji. Všechno, co máš/máme doma, včetně domu samého, je technika nebo technologie, respektive vyrobeno technologiemi, vše co je venku (kromě přírody, atd) – vyrobenou lidskou rukou: technologie, všechno co užíváš jako nějaký spotřebič nebo jakýkoli nástroj (nehledě na jeho „vyspělostní“ úroveň) jsou technologie. Ohledně průmyslové výroby, tak taky nechápu, jak tě kontroluje. Nemluvě o samotných postupech výroby.. „Výroba“ tě nemá jak sledovat.
Taky doufám, že tě třeba tvoje příborová lžička nešmíruje a nekontroluje. To už by byla fakt velká paranoia. ;) :D (lžička je vyrobena pomocí technologie, sama je technologií/techni­ku, když ji k něčemu používáš výrobě/vaření/pe­čení něčeho nebo jako nástroj na jezení, míchání atd).
A ne ani ta nejmodernější technika určitě není jen ke šmírování nebo porušování soukromí (dokonce ani z velké části). Mají plnio druhů orientace ve všečch aspektech lidského života souvisejícího s výrobou, užíváním a předměty.