Avatar uživatele
autacek

Bude-li za manželství zákonem považován i svazek dvou gayů či leseb, půjde uzavřít v kostele?

Myslím tím pochopitelně církevní sňatek.

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? ivzez, marci1 před 1999 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Edison

To bude záležet na církvi.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
marci1

Samozřejmě, záleží na té které církvi, jak se k tomu „postaví“.
Např. Švédská lutheránská církev jako první na světě oddává homosexuály.
Církevní sňatky homosexuálů, které církve po celém světě odmítají, jsou ve Švédsku možné. Tamní lutheránská církev jako první na světě odsouhlasila, že její kněží mohou od listopadu 2009 oddávat i homosexuální pá­ry.

https://zpravy­.aktualne.cz/zah­ranici/prvni-cirkev-na-svete-pozehnala-snatkum-gayu/r~i:arti­cle:650981/

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

Katolická cirkev zakazuje cirkevný sobáš osôb rovnakého pohlavia.
V štátoch, kde takéto manželstvá sú povolené, sa môžu brať len občianskym obradom, alebo svadobným obradom náboženstva, ktoré takéto zväzky uznáva.

Stát nemôže prikázať katolickej cirkvi sobáše ľudí rovnakého pohlavia, pokiaľ toto nebude uznané pápežským koncilom.

Upravil/a: led

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?ivzez Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Tak to by mne také zajímalo.

Umožní-li stát gayům uzavírat manželství, neznamená
to podle mne, že by zároveň mohl nařídit duchovním aby
dělali něco proti svému přesvědčení.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
MichaelOffic

Záleží asi o jakou víru to půjde. Zároveň to není nijak důležité kde svatba je, jestli kostel nebo jinde, když se chtějí jen vzít.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Těžko říct, církem se státem nic nemá, „svý“ prachy už shrábla a odchod chobot!

Je to podobný, jako by ses zeptal, jestli mohou mít buci obřad u mě na zahradě. Nó, asi ne, jelikož arogantní buky nemívám náladu řešit. Prostě ne, ne, ať s tím jdou třeba do kostela anebo někam podobně!

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Edison

Ivzez, tady se ale tazatelka nespíš neptá na to, jestli by to MUSELY církve dělat na základě zákona, tedy nažízené státem.

před 1999 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

Otázka:
»Bude-li za manželství zákonem považován i svazek dvou gayů či leseb, půjde uzavřít v kostele?

Myslím tím pochopitelně církevní sňatek.«

Podle mne stát nemůže duchovním nařídit, aby jednali proti „nařízení“ církví a proti svému přesvědčení. Takže podle mne homosexuálové nebudou moci uzavřít církevní sňatek ani v případě, že by stát jejich svazek považoval za manželství.

Já jen doufám, že to neprojde.

Umožnila bych gayům téměř všechna práva jako mají manželé,
tj. právo na informování, dědické právo apod. Umožnila bych i možnost adopce dítěte partnera/partnerky v případě, že vlastní rodič zemře.

Ale neumožnila bych uzavřít manželství (to by mělo dále zůstat svazkem muže a ženy) ani adopci dětí z dětských domovů.

před 1998 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

I u heterosexu­álních párů má oddávající (alespoň v ŘK církvi) právo (a někdy i „povinnost“) snoubence odmítnout (víceméně jen na základě svého přesvědčení)
(to jen poznámka… nemám důvod tu nic rozporovat 😉 )

před 1998 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

ivzez,
„odle mne stát nemůže duchovním nařídit, aby jednali proti „nařízení“ církví a proti svému přesvědčení. Takže podle mne homosexuálové nebudou moci uzavřít církevní sňatek ani v případě, že by stát jejich svazek považoval za manželství.“
Súhlas, presne o tom píšem v mojej odpovedi

před 1998 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Já bych byl striktnější. Manželství, jak už samo slovo naznačuje se týká muže a ženy. A všechno ostatní lze řešit i jinak, smluvně, pověřeními, oprávněními… Na co vůbec nějaké registrované partnerství?

před 1998 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek