Anikitos

Běží čas stejně rychle, nebo každému jinak? Existuje vůbec?

Když se nudíme, prožíváme nějakou bolest atd. „čas běží pomaleji.“ Když se zase dobře bavíme a jsme šťastní „čas běží rychleji.“ Ale, o co vlastně jde? Běží čas skutečně rychleji, anebo je to způsobeno vnímáním času?

Je-li to způsobeno jen našim vnímáním času, i tak nechápu, jaktože někdy hodina trvá chvilku a jindy celou věčnost; je to jen pocit?

Některé východní nauky tvrdí, že čas neexistuje. Nikdy nic nebude ani nic nebylo, vše se děje nyní – TEĎ. Čas si vymysleli lidé (včetně pojmenování různých časových úseků – minuta, hodina, rok atd…).

Samurajové ve svém bušidó, nabádali (v souboji, ale i v životě) ke vnímání současného okamžiku, jakmile se soustředí na přítomnost, dech, uklidnění myšlenek aj. čas se zpomalí vše se děje pomaleji a jsou pak lépe schopni jednat.

Někdy prý člověk může mít v extrémně stresových situacích (kdy mu jde o život) schopnost zpomalit dění kolem na tolik, že se vše děje zpomaleně a jen on se pohybuje rychleji (nebo onu situaci alespoň vnímá mnohem intensivněji)…
Jak rychle plyne tento (přítomný) okamžik?

Nejlepší odpověď
aliendrone

No to je PARÁDNÍ otázka, jenže moc komplexní. Na čas můžeš pohlížet z mnoha hledisek, např. se sociologického (jistě si pamatuješ, že jako dítěti či puberťákovi ti den připadal dlouhý a ve středu byl víken doslova v nedohlednu. Dnes to všechno letí jako vítr – ani se nenaděješ u už jsou Vánoce!

Já se vyjádřím k fyzikálmu hledisku. Čas je relativní veličina a pro každého je jiný. Obvykle téměř neznatelně, existují ale místa kde jsou rozdíly VELICE markantní (v blízkosti černých děr „hvězdné“ velikosti, tedy hmotnosti několika Sluncí) ANEBO pokud se objekt pohybuje rychlostí blízkou mezní rychlosti „c“ (světla).

U času jsou 2 zásadní problémy – první je PROČ herdek jde „jedním směrem“ (z minulosti do budoucnosti) a druhý je relativita současnosti (která plyne právě z STR jež čas objasňuje jako relativní) Právě z tohoto hlediska „běh času“ opravdu existovat NEMUSÍ (!!), což je naprvní pohled v rozporu s tím, že my ho vnímáme.

Nebudu se zbytečně rozepisovat, protože jsem našel na YTčku MOC SUPER pořad, který do dokáže vysvětlit lépe a názorněji než já! Jestli máš zájem, dobře se bav! https://www.y­outube.com/wat­ch?v=wbWPWRXCsaI

Další odpovědi
annas

Čas neexistuje.

Najde několik otázek v archivu.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/k-cemu-je-vlastne-cas-kdyz-je-proti-nam-vzdy-jen-pripomina-ze-se-nas-cas-krati
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-by-se-podle-vas-delo-kdyby-neexistoval-cas
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-se-bude-dit-kdyz-bychom-zastavily-cas

a řada dalších

Vnímání času je subjektivní, někdy běží jako splašený kůň, jindy se vleče.

Teď je teď, tedy přítomnost, před chvílí to byla minulost, za chvíli to bude budoucnost. Tak nám to ukazují hodiny,.

Když jsme děti, máme před sebou relativně víc času do té doby, než náš život skončí. Dítě by chtělo být dospělé, ale připadne mu to, že dlouho čeká

Zatímco senior si uvědomuje, že den rychle plyne, že to ani nechce často komentovat. Takže každý má jinou subjektivní „rychlost“ vnímání, , záleží v kterém věku, s kým, při jaké událostí, – zda je radostná nebo smutná.

Starší jedinci se vracejí do minulosti – vzpomínáš, jak to bylo tehdy a tehdy? Mladí se orientují na budoucnost – až vystuduji, až budu mít děti … Lidé žijící přítomností – jsou právě tady a žijí teď. Vyychutnávají si každý okamžik.

Známá slova – „Okamžik směl bych osloviti: jsi tolik krásný, prodli jen! “

Takže vnímání času závisí na věku, a je různé v různých situacích. Také na tom, zda žijeme přítomností, nebo se vracíme zpět, nebo vyhlížíme do budoucnosti.

Život utíká …

"Čas je zvláštní dar, který dostáváme všichni ve stejné míře. Úspěch spočívá ve schopnosti co nejlépe ho využít. Chceme-li se o to pokusit, musíme si plánovat, čeho chceme dosáhnout každý den, týden, měsíc… "
J. Melgosa
http://www.presny-cas-online.cz/cate­gory/tagy-v-%C4%8Dase/cit%C3%A1­ty-o-%C4%8Dase-v%C4%9Bku

ivzez

Podle mne čas existuje a každému běží stejně rychle.
Jenom jeho rychlost každý vnímáme v různých situacích jinak.

Příklady jste uvedl sám:
Když se nám nedaří, je nám smutno nebo těžko, zdá se nám,
že čas ubíhá strašně pomalu. A když je nám naopak dobře,
věnujeme se oblíbené činnosti nebo se sejdeme s příjednými lidmi,
zdá se, že to uteklo moc rychle.

Myslím, že to souvisí s tím, jak se cítíme.
Když nás něco těší, chtěli bychom, aby to trvalo „věčně“.
A když nás něco trápi, chtěli bychom, aby to už skončilo.

Kelt

Jediné, co můžeš udělat, je to, co uděláš teď, v tomto okamžiku v přítomnosti. Minulost neovlivníš, ale můžeš se z ní poučit a budoucnost je taková, jakou si ji uděláš. A čas běží pořád stejně, a nezáleží, zda se topíš ve sračkách nebo jsi na vrcholu. To vnímání času musíš asi prožít sám a určit co je pro tebe nejlepší. Můžeš zkoušet meditace, a vše, ,co někdo už objevil, ale hlavní je, abys ty mohl říct, že jsi ten čas neprožil zbytečně. Pro někoho je zbytečný čas ztrávený v hospodě, jiný by pracoval 20 hodin denně a je mu to málo.

Edison

Už i Einstein přišel a to, že čas je relativní. A to hlavně s fyzikálního hlediska. Ze všech ostatních hledisek to platí mnohokráte víc. Dokonce každý jedinec vnímá čas různě, řekl bych že pružně. Všimni si, že když se na něco těšíš, tak se vleče, ale jakmile je to průšvih tak "to už je teď??"Taky se vnímání času mění v krizových situacích.Rovněž při cestování… Třeba cesta k moři trvá děsně dlouho, zato návrat domů je vždy kratší. Čas se více vleče při nicnedělání, zato při vysokém pracovním výkonu najednou zjistiš, ak to uteklo a nic jsi neudělal (rozuměj nestihl).

Mc Merkurion

… boha nikdo neviděl, a najdou se tací, co tvrdí, že existuje …
… naopak čas můžeme změřit, je to fyzikální veličina, tak jak může někdo tvrdit, že čas neexistuje ???
… z objektivního pohledu běží čas všem stejně, ze subjektivního ne …

marci1

Můj čas je drahocenný. Je mi jedno, kde ho trávím, ale hlavně s kým. 🙂
„Čas ubíhá různě, podle toho s kým.“ — William Shakespeare