KarolOndrosa

Který básnický prostředek je obrat „hadí srdce“?

Je obrat hadí srdce metaforou, nebo epitetonem?

Nejlepší odpověď
annas

Záleží na tom, z kterého úhlu pohledu sousloví rozebíráte.

Hadí srdce – kdo má hadí srdce v textu? Co se říká o hadím srdci? Autor vyjadřuje citový vztah , hodnotí. Jde o epiteton, který je vytvořený na základě vnitřní souvislosti, tedy metonymií

--
Astaroth-47 opět uvedl chybné vysvětlení. To, že S. myslí hadí srdce, je přesné jasné, ale tato „myšlenka“ se nějak nazývá.

Další odpovědi
quentos

Já bych to viděl na metonymii, tedy pojmenování na základě věcné souvislosti, nikoli podobnosti.
Mimochodem epiteton je středního rodu, takže se skloňuje trochu jinak (bez epiteta – k epitetu, 7. p. epitetem, 1. p. mn. č. epiteta… podobně se skloňuje i oxymóron, které je rovněž středního rodu, což spousta lidí neví).

anonym

Nevím, co je epiteton, ale hadím srdcem může klidně bejt myšleno hadí srdce.

Emefej

Bez kontextu nevidím na hadím srdci nic metaforického.

KarolOndrosa

„Zde jest onen macbethovský příběh.“ Jedná se o stejný případ (macbethovský příběh)?

KarolOndrosa

Chůva. Tybalt je mrtev, vyhnancem Romeo,
Romeo, jenž ho zabil, vyhnancem!
Jul. Ó bože! tedy Tybaltovu krev
Romeova snad ruka prolila?
Chůva. Ó tak, ó tak! – ach běda, prolila!
Jul. Ó hadí srdce, květnou lící kryté! –
zdaž obýval kdy drak tak lůznou sluj?
Ty krásný škůdce, ďáble andělský,
ty s holubicím peřím krkavče!
ty jehně s vlka lačnou dravostí,
ty zvrhlá látko v boţské podobě,
jenž’s opak toho, co se právem zdáš, –
prokletý světec, lotr ctihodný!
Ó přírodo, co’s v pekle dělala,
kdyţ’s umístila ducha ďáblova
v smrtelném ráji sličného tak těla?
Zda kniha bídného tak obsahu
kdy byla vázána tak úhledně?
Ó, ţe jen můţe obývati klam
tak skvělý palác!