Slecna 007

Má někdo představu, co si vzít na sebe na aukci umění 18. a 19. století v Topičově salonu?

Má prosím někdo představu co si vzít na sebe? Jde o aukci umění 18. a 19. století v Topičově salonu. Je mi jasné, že „klasikou“ (tedy černé sako) nic nezkazím, ale ráda bych věděla, co se opravdu nosí a je vhodné. Děkuji.

Původní neotázka
Aukce v Topičově salonu, dress code

Nejlepší odpověď
led

„Dress code“ znamená spoločenské oblečenie na danú akciu.
Zvyčajne býva aj doplnenie stupňa vážnosti akcie (to píšem v diskusii, aby som tu nezaberala miesto)
Na ukciu stačí semi-formal spoločenské oblečenie. V žiadnom prípade nie pracovné, či športové, prípadne ako občas vidím sako, džinsy a tenisky. Aj umeleckí bohémi sa na aukciu prezlečú do spoločenského.
Takže slečna 007 si môže obliecť kostým, ale v žiadnom prípade, kedže ide o obchodnú akciu, nesmie byť vyzývavý, príliš sexi. To sako s blúzkou, nie tričkom, môže byť.

Další odpovědi
Kepler

Já myslím, že nic nezkazíš jakýmkoliv uměřeným společenským oděvem, nemusí to být zrovna na ples v Opeře. Žádné módní výstřelky, jednoduchost, elegance.

Michálek1245

Vsadil bych na bussines casual. Já teda chodím hlavně na aukce současného umění, ale nemyslím si, že by byl nějaký jasně daný dress code na to, co si na aukci obléct. Je ale pravda, že na tom současném umění se lidi strojí občas trochu avantgardně a když se pak draží nějaké artistické kousky, tak to k sobě pěkně zapadá. :)

Slecna 007

Píši po akci, abych informovala ty, kteří mi laskavě radili co na sebe. Vzala jsem si elegantní šatky a byla jsem hrubě „overdressed“ (slovník uvádí termín „příliš vyšňořený“ … chichi). Tolik manšestráků, flanelových košilí, hacafraků ze stánku a tlustých zlatých řetězů v chlupech lezoucích z košile na jednom místě, se vidí málokdy. Domnívala jsem se, že se tam spíše sejde společnost vzdělaných lidí, zajímající se o umění, ale bylo to spíše jako na bazaru a nakupující byli ve většině případů parta zelinářů a taxikářů. Ano, pohybovala se tam skupinka džentlmenů a dam, ale byli v menšině.
Spíše si říkám, kam se dneska lidé pěkně oblékají, když i společenské akce jako je svatba, návštěva opery, atp. se odehrává dost často v džínách?
Pěkný den všem.

led

dress code:
Black tie – ak odporúča hostiteľ oblečenie Black tie, znamená to, že pôjde o formálnu udalosť, kde sa žene odporúča oblečenie v štýle krátkych kokteilových šiat, veľká večerná toaleta, prípadne moderné tzv. háremové nohavice s luxusným korzetom, pánovi pre zmenu smoking, klasická biela košeľa a čierny motýlik.
White tie – jedná sa o veľmi formálnu udalosť. Muž si v tomto prípade musí obliecť frak s bielou košeľou, vestou a bielym motýlikom, na nohy si obuje čierne lakovky. Pre ženy táto udalosť znamená obliecť si dlhú večernú róbu.
Semi-formal – zo všetkých pravidiel je táto forma obliekania najviac spájaná s omylmi. Väčšinou to znamená, že veľká večerná toaleta, alebo smoking nie sú najvhodnejším riešením. Riadime sa predovšetkým časom, v ktorom sa udalosť koná. Ak je začiatok po 18-tej hodine oblečte si kokteilové šaty, zatiaľ čo partner by mal mať tmavý oblek. Ak sa udalosť koná pred poludním, alebo tesne po poludní, skúste to v elegantnom kostýmčeku, zatiaľ čo pán môže zvoliť aj jemnejšie, až pastelové farby.
Coctail – v tomto prípade ide o kokteilový večierok. Podľa neho sú pomenované aj elegantné dámske krátke šaty z kvalitného materiálu, doplnkom sú lodičky na vysokom podpätku a malá kabelka.
Dressy casual – tento pojem je možné preložiť výstižne ako nedbalá elegancia. Samozrejme, to neznamená, že si dotyčná osoba zvolí na významnú udalosť džíny. Organizátor tým naznačuje, aby ste zvolili oblečenie, v ktorom budete vyzerať elegantne, ale nie zasa úplne slávnostne.
Informal (casual) dress – neformálne oblečenie
http://www.e-zeny.sk/dalsie-clanky/475-viete-co-je-dress-code