Avatar uživatele
Registrovaný

Alimenty pro 18letého syna na SŠ který odešel z kompletní rodiny?

Dobrý den, odešel jsem v 18ti z domu (detaily si nechám pro sebe,měl jsem to vážně těžké). Otec mě odhlásil ze střední školy, ale já se stihl přihlásit na jinou a tu teď studuju, ovšem nemám peněz nazbyt, a někde jsem četl, že mi musí platit alimenty dokud nedostuduju. Platí to i v případě že moje rodina byla kompletní,já se neshodl s otcem a proto jsem odešel?
Doplňuji:
Bylo to takto: on se na mě naštval,než mi bylo 18 měl jsem domácí vězení atd a odhlásil mě ze školy aniž by se mě na cokoliv ptal. Já jsem se v 18ti odstěhoval (o minulých letních prázdninách),a pokračoval jsem ve studiu na jiné škole. Rodiče jsou pořád spolu,já se z nedostatku financí musel zase vrátit (poté co mi matka lhala jak se otec změnil blabla), a samozřejmě nic z toho nebyla pravda. Teď z něj chci akorát vytlouct peníze, jenže nevím jak to s těma alimentama je,když jsou pořád spolu. Máti vydělává prd,na tu kašlu,ale jde mi primárně o otce.on vydělává více než dost,a já těžko utáhnu garsonku při studiu na střední škole. To ho mám dát prostě k soudu nebo jak? :D domluva nebude možná, a ani ji nechci.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

Obávám se, že to budeš muset řešit soudní cestou.
Jsi oprávněná osoba.

Oprávněné osobě lze doporučit, aby se snažila nejprve o dohodu s povinným (písemnou formou vyzvat k plnění povinnosti, odeslat doporučeným dopisem nebo prokazatelně předat proti podpisu). Pokud se toto upozornění jeví jako neúčinné, pak lze podat k soudu návrh na nařízení výkonu rozhodnutí a to formou srážek ze mzdy, odpisem z účtu atd.
Oprávněná osoba má také možnost podat na Policii ČR trestní oznámení pro podezření z trestného činu zanedbání povinné výživy.

Situaci konzultuj se sociálními pracovníky oddělení sociálně-právní ochrany dětí, kteří v rámci poradenské činnosti poskytují pomoc při uplatňování nároku dítěte na výživné a při vymáhání plnění vyživovací povinnosti k dítěti.

Pakliže jsi sám v domácnosti a nemáš s nikým společné příjmy, zajdi si nejdříve na sociálku a podej žádost o měsíční příspěvek na bydlení, na dopravu a případně i na mimořádnou finanční pomoc.

Pak si zjisti, kde je sociálně-právní oddělení a poraď se o způsobu vymáhání výživného.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Platí vyživovací povinnost dp doby pokud dítě studuje. Omezeno dovršením 26 roku. Alimenty /výživné/ může určit jen soud. Doporučuji dohodu s rodiči o pravidelném příspěvku. Jinak by to zřejmě bylo nutné řešit přes sociálku.


Avatar uživatele
Zlatý

Jestli ti je 18 a nikdy jsi nepřerušil studium, pak oba tvoje rodiče mají vůči tobě vyživovací povinnost. Domáhat se jí lze jedině soudně. Pokud bys žil u jednoho z rodičů, dostaneš 20-25% z čistého příjmu toho druhého, což je na 99% otec. Jak to je v tomto případě, nevím, ale právník ti to jistě vysvětlí. Konzultace tě přijde na cca 500 Kč.
Doplňuji:
Navštiv sociálku, tam ti to soudružka úřednice vše zprocesí...


Avatar uživatele
Registrovaný

Na SPOD už nepatříš,jsi plnoletý.Musíš sepsat civilní žalobu o výživné od obou rodičů.Bydlení musíš řešit, tak aby bylo přiměřené,radím podnájem s více studenty,opatři si potvrzení,že jsi nebyl z minulé školy vyloučen a odhlášení proběhlo z iniciativy tvého rodiče.Ideální by bylo,kdyby jsi sehnal ubytování na internátě.Podej žalobu a zažádej si o životní minimum na sociálce.Hlavně docházka do školy musí být OK.Po soudě přestaneš brát příspěvek od sociálky.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Rodina a vztahy

Zlatý Drap 1122
Zlatý marci1 872
Zlatý quentos 652
Zlatý iceT 625
Zlatý hanulka11 536
Zlatý annas 502
Zlatý panenka 488
Zlatý ivzez 462
Zlatý led 445
Zlatý zjentek 421

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.