Human

Aký je v angličtine rozdiel medzi časom „past tense“ a „past participle“?

Nejlepší odpověď
quentos

past tense je obecné pojmenování minulého času. Dělí se na past simple, tedy minulý prostý – používá druhý ze tří tvarů nepravidelných sloves, u pravidelných se tvoří přidáním -ed – a na past continuous, tedy minulý průběhový (was/were + ing).

Past participle – třetí ze tří tvarů nepravidelných sloves – není žádný čas, je to pouze minulé příčestí a používá se u jiných časů než druhá, a to konkrétně u předpřítomného (present perfect), předminulého (past perfect), předbudoucího (future perfect) a u trpného rodu.
Doplňuji:
*než druhý (tvar)

Další odpovědi
MK44

Quentos má pravdu. Já se to jen pokusím vysvětlit jinak. Například na slovese „to do“.

Past tense je minulý čas. Vyjadřuje buď děje jednorázové, ukončené nebo děje obecné, opakované. „Did“ je tedy „udělal“, popřípadě „dělal“ obecně, trvale, opakovaně.

Past participle je příčestí minulé. „Done“ je tedy „udělaný, uděláno“. U většiny anglických sloves jsou oba výrazy tvarově shodné. Například „painted“ je jak namaloval, tak namalovaný. Ve většině případů tato tvarová shoda, kupodivu, v porozumění textu nevadí.

Doplňuji:
Oprava 2.odstavce:

Past tense je minulý čas – viz odpověď quentose. Minulý čas ‚past simple‘ vyjadřuje buď děje jednorázové, ukončené nebo děje obecné, opakované. „Did“ je tedy „udělal“, popřípadě „dělal“ obecně, trvale, opakovaně.