Staraľová

Jaký je rozdíl mezi slovem záliba a zájem?

Nejlepší odpověď
anonym

Mám zájem o dění ve světě a mou zálibou je fotografování.

Další odpovědi
quentos

V určitém kontextu může jít o synonyma. (Jaké máte záliby/koníčky/záj­my? – tj. o co se zajímáte / co vás baví dělat ve volném čase?). Jinak slovo „zájem“ má širší význam – již vysvětlili ostatní.

annas

Obě slova jsou podstatná jména.

Jinak významový rozdíl mezi slovy určitý je.

Zájem vyjadřuje vztah člověka k přírodě, osobě, určité činnosti atd., tedy k tomu, co mu přináší radost, potěšení a vede ho dál.

Zájem se stane zálibou. Záliba je „vyšší“ stupeň – je to vyhraněný, ustálený zájem o určitou činnost. Stává se zpravidla koníčkem.

Ze zájmu o hudbu se stane záliba – aktivní provozování atd. Zájem o fotografování může přerůst v zálibu.

Jinak záliba má ještě jeden význam – příjemný pocit ve významu zalíbení.

JájsemRaibek

Neznám slovo zálibá (tedy á s čárkou) a tudíž nedokážu odpovědět jaký je mezi slovy rozdíl.
Slovo zájem již vysvětlil barbakan.

lexx

záliba je zábava, zájem může být i profesní o nějaky obor kde pracuji (informatika, elektronika, strojařina…)