zbyndo

Ako sa určuje vzdialenosť dvoch planét od seba?

Mal som pred 3-ma dňami zasa blbé stavy,skoro až depky,pozrel som lunárny kalendár,ako inak,spln.Trapi má to každý mesiac, ešte som tam čítal, že je Mesiac momentálne vzdialený od Zeme niečo vyše 360 000 km,je to vzdialenosť medzi stredmi?rspk.medzi ťažiskami planét?Ako to vlastne lieta?

Nejlepší odpověď
kelley

Vzdálenost Země – Měsíc je poměrně stabilní, když Měsíc obíhá téměř po kruhové dráze (průměrně cca 384 000 km). Měří se od povrchu. Složitější je to mezi planetami, protože jejich vzájemná poloha se z důvodu různé rychlosti a různé vzdálenosti od Slunce značně mění. Tam se udává nejmenší a největší vzdálenost.
http://www.ob­supice.cz/new/vi­ew.php?cisloclan­ku=2014081301
Ještě doplním, proč se měří od povrchu – je to jednoduché: Na povrch Země se umístí zdroj paprsku (jakého, teď není podstatné, sám to nevím jistě) a měří se doba odrazu od povrchu Měsíce.

Zdroj: https://www.tre­king.cz/astro­nomie/perigeum-apogeum.htm

Další odpovědi
Kepler

Přiznám se, že mě nikdy nenapadlo přemýšlet o definici vzdálenosti Země – Měsíc.
Mezi čím vlastně? Povrch – povrch, nebo střed – střed? Ani jsem nic o takové definici nenašel, ale možná jsem nehledal dost vytrvale. Osobně se domnívám, že je to vzdálenost mezi středy těles. Fyzicky a nejpřesněji (na 1 m) se měří pomoci laseru a koutového odražeče, který na Měsíci nechala jedna z posádek Apolla.

Kelt

Profesorka na střední škole nám říkala něco o hmotném bodě. Takže, když jede auto z Ostravy do Pardubic, tak bereme auto jako hmotný bezrozměrný bod, který je svými rozměry zanedbatelný vzhledem k vzdálenosti. Tak si spočítej průměr Země je 2 × 6378 km tedy 12756 km na této vzdálenosti, kolik je to procent. A spočítej si přitažlivou sílu mezi Zemí a Měsícem, s různými vzdálenostmi. Gravitační konstanta je řádu minus 11, takže ten silový účinek bude pořád stejný, bez ohledu, zda je Měsíc a Země v nejbližší nebo nejvzdálenější poloze.

Dochy

Domnívám se, že obecně se uvažují středy těles. Ale vzhledem ke kolísání vzdáleností v řádu desítek tisíc kilometrů je ten rozdíl cca 3000km poměrně nevýznamný.

Kepler

kelley: kde je v odkazu napsáno, že se ta vzdálenost měří od povrchu?