petronela69

Ahoj, mám takový dotaz nevíte někdo jak se píše kritická analýza? Popřípadě jaké má náležitosti? Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Určitě víte, co je kritika = posouzení, posudek, uvedení , vyčtení chyb. Je to vlastěn druh úvahy, vyjádření vašeho názoru.
Analýza = rozklad , rozložení celku na jednotlivé částky složky a jejich zkoumání

Takže rozeberete text na jednotlivé části a ty budete hodnotit.

Uvádím jen obecně, protože nevím, o jaký text jde.
Cílem kritické analýzy je zjistit klady a zápory určitého jevu, jednání, textu a odstranit endostatky – cestu k nápravě.
Důležitá je objektivnost, věcnost, shoda se skutečností.

  1. Co bude kritizovat a analyzovat
  2. Co je pozitivní
  3. Nedostatky
  4. Jejich příčiny, rozbor, srovnání
  5. Cesta k nápravě.

Postupujete od konkrétních rfaktů, vyvozujete závěry, poučení.

Příklad – KRITICKÁ ANALÝZA A HODNOCENÍ MATURITNÍHO TESTU Z ČESKÉHO JAZYKA A LITERATURY – ZÁKLADNÍ ÚROVEŇ

http://www.edu­in.cz/clanky/kri­ticka-analyza-a-hodnoceni-maturitniho-testu-z-ceskeho-jazyka-a-literatury-zakladni-uroven/

Další odpovědi
arygnoc

iba trošilinku doplním annas:

záleží aj na tom, v akom obore budeme kritizovať/ana­lyzovať, uvediem ako konkrétny príklad výtlačok románu Babička.
inak ho bude kritizovať literárny kritik, inak jazykovedec, inak typograf, inak papierenský znalec…
Doplňuji:
… historik, psychológ, pediater, etnológ/etnograf, kunsthistorik, kníhkupec, konzument-čitateľ, … napadol vás ešte niekto?

zjentek

kritika je rozbor uvedených výčtů ..tzn. pozitivní i negativní výčty či uvedení událostí budou vždy kritické, ať už je rozebereš kdokoliv. Když je ale necháš bez rozboru, získáš jen pozitivní a negativní výčet či posouzení. Trošku to tam zavání relativitou a jazyky se tam protnou s fyzikou ..ale vysvětlit to jde, jenom musíš zajít kousíček za hranici uznané vědy ,)

beer

Jen stručně – vyvozují se logické závěry z informací, které jsou k dispozici. To je obsahem kritické analýzy.
Doplňuji:
Nejdříve je ale nutné objasnit si pojem analýza http://cs.wiki­pedia.org/wiki/A­nalýza ))

annas

Ad arygnoc, je to tak. Existují různé pohledy na určitý jev. Tazatelka bohužel nebyla konkrétní.

arygnoc

to iba na okraj.

;)