Avatar uživatele
annas

Myslíte, že kvůli tomu, aby člověk "nevyhořel, je správné si budovat šestistěn: 6 faktorů, které chrání jeho energii?

Dostala jsem výtah z článku mailem, ale koho zajímá víc, může si přečíst v odkazu článek od Nikoly Šraibové

https://psych­ologie.cz/otra­va-negativismem/

Jde o názor psychiatra MUDr. Maxe Kašparů, který tvrdí, že je třeba si vybudovat a udržovat šestistěn pohromadě bez ohledu na to, co se děje kolem, a chránit se tak před negativními vlivy.

1. Není pro mnohé jedince středem zájmů číst si denně informace o katastrofách, o tzv. zaručených událostech, stále někoho kritizovat, sledovat neštěstí druhých a bědovat nad čímkoliv?

2. Je či není správné „obsadit“ stěny, mezi nimiž člověk žije, jen tím, co ho pozitivně ovlivňuje?

  1. přední stěna = perspektiva – stále se na něco těšit
  2. zadní stěna = rodina – mít se o koho opřít
  3. levá strana = přátelé – jsou vždy tam, kde je potřebujete.
  4. pravá strana = pevné a pohodové vztahy v zaměstnání
  5. podlaha = stát pevnými nohama na zemi – žít tady a teď a nekoukat, že jinde by to bylo lepší
  6. strop = duchovní hodnoty, které nás obohacují – – světlo našeho života

Není to přece nic složitého, jen si uvědomovat, že je třeba chtít se zajímat jen o to dobré.

3. Má psychiatr pravdu, že pokud člověk využívá všechny stěny šestistěnu, nepodlehne negativním vlivům z okolí? Bere vše s nadhledem a dokáže se lépe vyrovnat s negativními jevy?
 --

Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/m%C3­%ADstnost-pr%C3%A1zdn%C3%BD-interi%C3%A9r-pozemn%C3%AD-2132303/

Upravil/a: annas

Zajímavá 7Pro koho je otázka zajímavá? vagra, Drap, fcoop, independent, EKSOT123, Complex, analyzedMOM před 1905 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
aliendrone

Nějak mi to připomíná http://www.bud­dhismus.cz/za­klad.html , jen trochu „modernější kabátek“.

Já tyto filozofie moc nemusím. I když vím, že meditace/auto­sugesce fungují a že se jedinec (pokud se usilovně snaží) dokáže přesvědčit třeba i o tom, že válet se v hnoji je bezva, tak upřednostňuji objektivnější vnímání reality. Přijde mi to hodně podobné náboženství. A o tom, že víra v biblického pánbůžka FUNGUJE asi nikdo nepochybuje. Jenže…

I když můžu předpokládat, že život na hnojišti (pokud o něm budu uvažovat pozitivně a přesvědčím sám sebe) mne může "udělat šťastným, tak raději budu spokojeným, tak jak jsem. :)

Štěstí je jen DOČASNÁ a spíše vyjímečná událost, především však DLOUHODOBĚ neudržitelná (na rozdíl od spokojenosti nebo alespoň stavu, který lze hodnotit převážně kladně). Samostatná kapitola by byla diskuze, zda-li dlouhodobá spokojenost vlastně není štěstí!?

Především si ale myslím, že podobné „úvahy“ mají VŽDY 2 strany – něco ZA něco, přičemž především to „za co“ není na první pohled zřejmé! Když už jsem u toho hnoje – přestože sebe přesvědčím, jak moc je bezva se v něm válet (a budu „šťastný“), ještě to neznamená, že nezdechnu VELICE smutnou smrtí na nějakou infekci z něj pocházející. ;) :D :D

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Co je správné? Vybudování šestistěnu může mnohým pomoci, nelze však podle mne aplikovat pro všechny.

  1. Ano pro mnohé to je středem zájmů a jsme neustále podobnými informacemi zahlcováni.Média si jsou velmi dobře vědoma toho, jak podobné zprávy zaujmou. Dost často takové katastrofické situace třeba i několik dní opakují.

    2. pro mnohé neni v jejich silách si podobný šestistěn vybudovat z různých důvodů.

  2. Pravdu má, i když podle mne zase jen do určité míry. Tyto katastrofické informace se k nám dostávají ať už chceme nebo nechceme. Izolovat se od nich by znamenalo zcela se odpojit od okolí.

    Stále zůstává pravdou, že mnohé potěší, když slyší o lidském neštěstí.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kepler

Něco na tom možná bude. Mám podobný názor jako alien, takže se nebudu snažit nosit dříví do lesa jinými slovy. Před vyhořením ale klidně pomůže výroba šestistěnů v podobě cihel. To pak na nějaké filozofování není čas, ani chuť. Aby přece jenom cihlář nevyhořel, nesmí si s tou cihlou vlézt do vypalovací pece.

Upravil/a: Kepler

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
EKSOT123

Vědět, co se děje ve světě, je pro většinu lidí na místě. A není správné zavírat oči ani před tím špatným. Problém asi bude v přístupu informačních médií. Ale svět jenom růžový není.
Ten záchranný šestistěn je pěkný, ale nevím, co z toho může člověk postavit a ovlivnit, aby se nezhroutilo. Jde trochu o vnější vlivy, a i ty vnitřní schopnosti vyžadují určité podmínky.
Když se pak hradby a stěny boří, tonoucí se stébla chytá. Pud sebezáchovy, pokud i ten nespadl, pomůže najít i mnoho jiných drobných podpěr. A někdo přitom zabruslí i na území podpěr typu „Bůh“.
Tedy abych užitečnou práci psychologů, a už vůbec ne pana Kašparů, nerelativizoval: Myslím takto- Je dobré žít dobře, pak se šesti a možná vícestěn tvoří sám. A je to i dobrý základ pro menší krize. (i pro ty velké) Při těch menších se člověk může o šestistěn pokoušet i plánovitě. Takže zůstává problém jak žít dobře. Samo to taky nejde, takže je to vlastně alternativa budování šestistěnu.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek