MiMo82

velký pes vrčí na pána

Dobrý den,
mám téměř 6ti letého landseera, který v poslední době začíná vrčet na mého manžela. Psa jsem si pořídila v době, kdy jsem byla sama, žil se mnou v bytě. Cca po půl roce jsem se seznámila se svým budoucím manželem a asi v roce věku psa jsme se sestěhovali, kdy pes začal žít venku na zahradě s druhým psem a ne v bytě. Nesl to dost těžce, ale zvykl si. Pes mě poslouchá a na mě nevrčí, manžel ale nebyl nikdy přes mé varování důsledný a když pes neposlechl na povel, vzdal to. Nyní (vzledem k plemeni psa dá se říct v seniorním věku) pes začíná na manžela vrčet. Jedná se o situace, kdy ho manžel např. chce „vyhnat“ z domu po skončení ohňostroje – domu je pouštíme právě např. když venku práskají petardy (hrozně se jich bojí – je celkově poměrně strašpytel na to, jak je to velký pes a měl by si být své velikosti vědom). Případně když na něj zvedne hlas a působí vůči psovi nadřazeně. Je pravda, že jsem psa nikdy nebila, vždy stačilo psychické potrestání. Nevím, jak psa vrčení odnaučit, necení při tom zuby, ale vrčí a očividně zkouší, co si může dovolit. Žádný pes nesmí vrčet na svého pána a už vůbec ne, pokud má 70 kg a vzhledem k tomu, že čekáme miminko, se začínám dost strachovat, co z tohoto vznikne. Poraďte prosím, jak potrestat takhle velkého psa (např. vyklepání psa za kůži za krkem v tomto případě opravdu nepřipadá v úvahu). Pes musí vědět, že je podřízený, ale jak to udělat? Obávám se, že pokud by ho manžel např. uhodil, pes po něm vyjede… Díky za radu. M.

Nejlepší odpověď
anonym

Pořídit si landseera do bytu ? To nebyl sám o sobě dobrý výběr vhodného plemene. Žila jste se štěnětem sama, měli jste zřejmě úzký vztah. Právě v době psího dospívání došlo k přestěhování, pes byl v novém prostředí ubytován venku a vy s novým partnerem v domě. Navíc v novém prostředí na zahradě už žil další pes. To musela být pro vašeho velmi těžká situace. Dnes je na vrcholu sil a v některých situacích se může projevovat dominantně. Pokud pes bručel po tom, co jste jej vzali do domu kvůli petardám, mohl se prostě bát a odmítal opustit bezpečí domu. Je dost možné, že by svou nelibost dal najevo i vám a nejenom manželovi. Vzhledem k tomu, že jste těhotná a brzy budete mít spoustu jiných starostí, radila bych vám aby manžel převzal veškerou péči o psa(psy) od krmení, procházky, kartáčování, čištění kotce atd. Při procházkách by bylo dobré upevňovat cviky poslušnosti a důsledně vyžadovat jejich plnění, ale i psa rozptýlit a zabavit různými hrami. Dokud pes nepřijme vašeho manžela za svého vůdce a dostatečně se mu nepodřídí a nebude ho akceptovat a respektovat, omezte svoje kontakty se psem v přítomnosti manžela. Až se pes podřídí manželovi a budete spolu všichni společně na zahradě, nepožadujte vy nic po psovi, i v této sestavě přenechte velení na manželovi. Očekávaný přírustek, vaše miminko by také měl „představit“ psovi váš manžel(ve vaší přítomnosti).Trou­fám si odhadnout, že váš manžel nebude zvlášť dominantní povahy, ale měl by se ke psovi chovat rázněji, sebevědoměji jako správný vůdce smečky. Pokud pes nebude chtít zkraje spolupracovat, klidně ať mu manžel nasadí náhubek, psa to trochu zdeptá, ubere mu seběvědomí . Landseři- psi, mohou být někdy poněkud tvrdohlaví nebo svéhlaví, ale nejedná se o nijak agresivní plemeno, pokud nikterak výrazně nebyla zanedbána jeho výchova, což zřejmě není váš případ.
Doplňuji:
to Olmann: těhotná žena prochází takovými hormonálními i jinými změnami na které může pes reagovat, že není vhodné (i vzhledem k nastávajícím „organizačním“ změnám v rodině) aby i nadále uplatňovala majitelka svoje vůdčí postavení. Pes není špatně vychovaný, je jen trochu rozcapený a potřebuje usadit na správné (podřízené) místo v rodině.

Další odpovědi
Drap

Vytahat ho za kůži je potřeba hned když to udělá a být opravdu důsledný.Je třeba dát psovi najevo,kdo je pánem,jinak je nebezpečí,že to zkusí znovu.

radce

A co chceš slyšet? Manžel prostě je vůči psovi podřazený ve smečce. Prostě ať ten člověk při prvním náznaku zavrčení psa povalí na zem a symbolicky se mu zakousne do krku. Jinak to udělá ten pes a symbolické to nebude…

terry

Zcela evidentně váš muž není považován za pána. Vůdce jste stále vy.
Pán to silně podcenil. U výchovy psů je vždy velmi důležitá důslednost a pravidelnost.
A bití nepomůže. Pes musí mít respekt, ne strach.
Já doporučuji docházet na některý cvičák.
Aspoň do zvládnutí základních povelů. Doma pak už můžete oba, hlavně ale váš pán, opakovat.

Olmann

Dosti pozdě začít v šesti letech vychovávat psa. Jak zde již bylo psáno kvalitní cvičák a cvičit psa. Bohužel je to všechno Tvoje vina, nicméně nikdo není neomylný a člověk dělá chyby. Začni na tom makat a koukni na seriál Znalec psí duše. Kdysi jsem obdivoval Victorii Stilwell, ale tenhle člověk mě oslovil více.
Doplňuji:
to terry: pán to možná podcenil, nicméně určitě to podcenila tady paní.

to Bohemica: zde evidentně zanedbaná výchova je. A jestliže ten partner neumí být dostatečně dominantní tak to musí psovi „vysvětlit“ ta partnerka. Akorát se to musí umět.

dudu

Dříve by obratem dostal česnekové knoflíky, ovšem dnes i pomyšlení ně něco podobného je trestné, takže si kupte dobře vybavenou lékárníčku a vězte, že ji budete brzy potřebovat.

Olmann

Prosím? 😁 Jaký je rozdíl mezi rozcapený a nevychovaný. A hlavně krom toho, že se někdo ptá co má dělat se svým 6-ti letým psem je taky na zamyšlenou. Je jedno kolik kdo má v sobě hormonů, vůdce smečky je vždy člověk pokud je ten pes dobře vychovaný. Sama jsi řekla, že potřebuje usadit na správné místo. Tzn., že někdo dovolil se mu z toho místa vymanit, v horším případě tam nikdy nebyl. Jen pro upřesnění moje partnerka když byla těhotná tak já jsem byl na vojně, a nikdy jsem neslyšel, že by si stěžovala na problémy se psem. Tohle všechno jsou jen hloupé výmluvy.

anonym

Vždycky je třeba přistupovat ke každému psovi i situaci individuálně a ne podle jedné zkušenosti nebo příruček. V uvedeném případě není jako obvykle problém ve psovi, ale v přístupu manžela. Nemůžeš srovnávat vaší situaci s touto. Tvoje dlouhodobá nepřítomnost a soužití tvojí partnerky se psem v tomto období, je něco úplně jiného. I vychovaný pes může být rozmazlený a naopak. Chovám molossy více jak třicet let a nejednou ke mně umístil Klub dospělé jedince neapolských mastinů, středoasiatů nebo mastifů ap. , jejichž výchovu majitelé nezvládli. Pokaždé se jednalo o jiné důvody a příčiny nevhodného chování psů, ale téměř vždy selhal na počátku člověk.

Olmann

Ano na tom se shodneme, že za to může člověk. A na začátku byla ona ne on. Ale i tak to tomu psovi musí vysvětlit jakýkoliv nadřazený člověk ze smečky. Snad mi nechceš tvrdit, že 5-ti leté dítě samo ovládne psa. Nenech se vysmát.

anonym

Co sem pleteš pětileté dítě? Uniklo ti jádro dotazu. Majitelka problémy neměla, teď jsou problémy ve vztahu manžel- pes. Tazatelka se ptala, každý jí odpověděl podle toho co ví, zná nebo umí. Já ze zkušeností vím, že ve ve smečce se pozice mění podle aktuální situace, kterou ovlivňuje věk, zdraví, přítomnost háravé feny, březí fena, šťěňata, nový člen smečky a rodiny zrovna tak i těhotenství a mnoho dalších aspektů. Je to živý organismus . Pokud dobře počítám, tak pes nepůsobil potíže cca pět let, takže v tom bude asi něco takového, co předpokládám a uvádím ve své odpovědi .

Olmann

To je přece jedno? Jestliže má problém teď, co bude dělat až tam bude dítě? To je sice zhruba pravda,ale platí to pouze ve zcela čistě zvířecí smečce.Zde je situace značně odlišná. Ať se děje co se děje je jakýkoliv člověk ve smečce vždy na psem. Vždy. A je to jedno kdo to tomu psovi vysvětlí.

anonym

Dobýváš se do otevřených dveří. Moje rada je v pořádku a tvoje diskuze zbytečná, protože v podstatě vyjadřuje shodu s mými názory až na nějaké drobnosti, které nejsou relevantní k dané otázce. Kdybys něco ještě nepochopil nebo potřeboval vyjasnit, či s něčím ohledně psů poradit, můžeš mi napsat soukromou zprávu vnitřní poštou (mám otevřený profil) .

Olmann

Ale ty právě relevantní jsou. T tvrdíš, že to musí řešit chlap, já tvrdím, že to může řešit i ta žena. V tom je ta zásadní neshoda mezi námi. Děkuji, já rady nepotřebuji a ty Tvoje pro mě scestné určitě ne. A měly by být ponaučením pro všechny.

anonym

A to je právě ta chyba, že nerozumíš vlastnímu textu, natož cizímu. Nikdy jsem netvrdila, že situaci nemá nebo nesmí řešit ta žena, ale vzhledem k jejímu stavu a budoucí celkové situaci doporučuji aby se více angažoval muž. O hierarchickém postavení psa panuje mezi námi shoda. Moje rady se zakládají na více než půl století soužití se psy, více než třiceti let intenzivního chovu a stálého studia a vzdělávání. Kdybych se za tu dobu nic nenaučila, nebyla bych pravděpodobně už mezi živými (nebo někdo z mojí rodiny). Moje zkušenosti z praxe i teorie předávám na kurzech , mnoho let publikuji v odborných i společenských periodikách a zastávám různé funce v našich i zahraničních chovatelských klubech. Moje zkušenosti však pramení hlavně z bohaté praxe. Často jsem neměla kde získat informace nebo rady, protože jsem importovala (ještě za komunistů) dospělé jedince několika plemen, která u nás nikdy nebyla chována (dnes patří mezi běžně chovaná) a neměla jsem možnost čerpat z odborných publikací nebo být v kontaktu se zahraničními chovateli atd. Musela jsem spoléhat na dosavadní zkušenosti s jinými plemeny, ctít zásady etologie a věřit svému instinktu. Není tak docela mimo poznámka, že moji psi často váží dvakrát tolik co já a používáním fyzických trestů bych rozhodně neuspěla. Já si nemusím už dávno nic dokazovat, odvedla jsem v kynologii kus práce a hovoří za mne prokazatelné výsledky a úspěchy.

Olmann

Takže komunikační šum. Nicméně pokud ten chlap toho není schopen (a je takových chlapů) tak to musí udělat ta žena.

anonym

Já si právě myslím, že ten chlap se musí „pochlapit“ aspoň na dvoře a zahradě, prostě ve styku se psy a v domě ať si to dávaj jak jim to vyhovuje. Pokud ten pes má problém s autoritou,je zřejmé, že ani ta žena se nijak nevyznamenala při výchově toho psa. Budou si muset všichni v té rodině trochu změnit přístup.