rarach

Pes vrčí – co dělat?

Máme doma dvouletého NO. Patří tchánovi, bydlíme ale společně v RD. Společná zahrada, dvůr, kde se pohybujeme všichni nezávisle na sobě.
Poslední asi měsíc, možná dva, pes často vrčí. Začalo to, že zavrčel třeba na děti, když kolem něj skákaly (6 a 4 roky) – to jsem brala, třeba se jich lekl, možná byly na psa moc blízko, nebo já nevím. Ale postupně vrčí na všechny. Dokonce i na pána.
Docela mě to trápí, včera jsem se dostala do blbé situace pro matku, stála jsem mezi dvěma dětmi, pes proti mě, vrčel, cenil zuby (žádné drama, ale docela zle) a já nemohla ochránit obě děti – jedno bylo jakoby za mnou, druhé metr ode mě a mezi námi pes, vrčel, na povel na místo (kdy poslouchá jako hodinky) neposlechl, stál ve střehu a vrčel dál no a já se na chvilku bála o to dítě, co bylo ode mně dál. Zavolala jsem si na pomoc manžela, ať psa odvelí, protože mibylo jasné, že strach ucítí (a že je o dítě a ne o men nehraje roli), tudíž by mohl kousnout.
No dnes pokračování, zase vrčel na děti, na mě – jedno dítě šlo čůrat k plotu, já jsem drbala psa, aby k němu nešel (děti se začínají fakt bát, přitom psa mají rádi, rádi mu házejí klacky, hladí ho, když se u něj někdo dospělý), celou dobu povrčíval, asi protože jsem mu zatarasila cestu na zahradu za dítětem. No a když dítě dočůralo a bylo za plotem, kam pes nikdy nesmí – okrasná zahrada babičky – tak se k mému úžasu otočil a šel zpátky, kde byl, na zahradu tedy evidentně nechtěl.
Je pravda, že už odmala byl svéhlavý, docela dlouho jsem musela při příchodu na dvůr nechat děti za dveřmi a zavřít psa do ohrady okolo boudy (zavírali jsem ho tam od štěněte, na chvilku, nikdy na dlouho, i z důvodu, aby neutekl, když ještě neposlouchal), pak jsem odvedla děti za plot a vrátila se psa pustit – to začlo, když děti přerostl, jakmile byl vyšší, než mladší dítě, tak si „dovoloval“ – olizoval a děti to nerady.
Jinak ale poslední půlrok, možná rok, šel do ohrady sám i bez vyřčeného povelu „na místo“, jen mě uviděl u branky nebo u dveří, počkal, až děti přešly, nebo jsem ho zavolala za námi. Vždy jsem ho za to pochválila, pomazlila…
Nevím, proč na nás takhle vrčí, vrčí i na tchána, vrčí při drbání, při projdení okolo..... prostě je nevyzpytatelný.
Bohužel nikdo jiný to nevidí jako takový velký problém. Já ano. Asi vzhledem k mým dětem.
Před tímto měl tchán 3 psy. Všichni vychovaní. Ten poslední, i přes to, že se bál dětí, naše děti přijal a hlídal je, dohlížel na ně, nechal se mazlit a ani za zašlápnutou packu nezavrčel.
Jak to řešit? Předpokládám, že řešit by měl pán – tedy tchán? Nebo je na místě, zavrčí-li na mne nebo na moje děti, abych řešila odvelením na místo a třeba na chvíli zavřením do ohrady i já?
A ještě – je možné, že to souvisí s jeho pubertou?
Díky za každou rozumnou radu zkušenějších.
Doplňuji:
Upřesnění – s tou pubertou jsem myslela, jestli je možné, že pes krátce po druhých narozeninách je v pubertě a zkouší nás?
Děkuji.

Nejlepší odpověď
Deli

Pes nesmí vrčet na svého pána, ani na jeho rodinu. Je-li to rodinný pes, měl by poslechnout všechny v rodině (tchán nemusí být vždy v dosahu, pes musí poslechnout i vás).
Byla bych velice opatrná a psa zavírala, když jsou na zahradě děti. Jeho chování je podivné a nepředvídatelné a v okamžiku, kdy na vaše děti zaútočí, nenaděláte téměř nic. Úrazy dětí po psím útoku jsou ošklivé…

Zkuste vyloučit zdravotní problém – třeba má pes nějakou bolest a je nevrlý… Pokud ale veterinář nic neshledá, obraťte se na zkušeného cvičitele, ať Vám se psem pomůže. Tohle není sranda! A každopádně bych kontaktu dětí se psem zabránila!!!!
Doplňuji:
ad chudst: víc hlav víc ví 🙂
ad alesh: super, to jméno Desenského mi ne a ne naskočit – fakt dobrý nápad, zkuste to, rarach!
ad agrynoc: utratit ho za vrčení mi přijde přes, ale je možné, že shledáte, že je nutno najít mu jiného pána (třeba bezdětného) a zkušeného pejskaře s pevnou rukou.

A psí puberta – velké plemeno, NO, by mělo být ve dvou letech dospělé, takže pubertu už by měl mít pes za sebou. Některá plemena dospívají ve 3 letech, třeba husky. NO by už měl být hotový pes. A jestli má tendenci něco na vás zkoušet, ostře mu ukažte jeho hranice!

Další odpovědi
Alesh

Ty kráso, takhle dlouhej příspěvek jsem tu ještě neviděl a dokonce jsem ho celý přečetl. Osobně si myslím, že to musí řešit majitel. Nějaký důvod toho chování je, třeba se cítí nějak těmi dětmi ohrožen nebo s nimi má snahu nějak soupeřit o přízeň, každopádně bych to nepodceňoval, ale ani nepřeceňoval. Zajímavé by bylo kontaktovat Rudolfa Desenského, co by na to řekl on.

Zdroj: http://www.psycho­log-psu.com/

chudst

Samozrejme, ze za nej zodpovida pan, ale jelikoz jste ve spolecne domacnosti, musi poslouchat vsechny. Pokud je v puberte, je to tim samozrejme mozne vysvetlit. Chce byt trpelivy a zatrhnout mu to. Pokud by v puberte nebyl, pak by to byl docela pruser a chtelo by se to poradit asi s nejakym odbornikem. Ale jestli je v puberte, nestrachoval bych se, proste mu bouri hormony a chce to rict: dost, tohle nesmis. Pokud veterinar rekne, ze je v poradku, musite ho poradne vycvicit, neni to zadna legrace.

edit: A deli, vy mi musite nejak dat vedet, ze to pisete, at to tu neni ve dvojim vydani XD Aspon je videt, ze mame podobny nazor :)

arygnoc

pokud není převychovatelný, utratit.

ono to zní tvrdě, ale je v něm potencionální nebezpečí.

venkovan

Těžko soudit na dálku, ale co o NO vím, že si pes v určitém věku snaží vybudovat svoje místo ve směčce. zřejmě vás poažuje za slabší členy smečky a proto se snaží získat místo nad vámi a dětmi.
Pokud se tak děje, hledal bych radu o odborníků. Dvouletý pes by správným výcvikem měl ještě lecos pochopik tde je jeho místo.
Nicméně mám pocit, že bylo tochu vůdči vnukům neodpovědné si do domácnosti kde jsou malé děti přivést NO. Jsou to výborní psi, ale kde jsou děti musí být zkušený kynolog aby nepoškodil duši psa, ale aby zajistil bezpečnost svých vnoučat a rodiny.
Doplňuji:
Ještě doplním. Nemůžete mu ustupovat, ale tvrděpožadovat aby poslechl váš povel. Jistě strach o děti je strach o děti, ale když pes vrčí projevuje jen svoji snahu získat postavení ve smečce – což může být jak varování, tak příprava na útok a nebo jen zastrašující postoj. Musí vám pomoci majitel psa a manžel aby kdyby si pes chtěl své postavení vynutit trochu rázněji, hned na místě ho umravnili.
Strach před psem nemá budoucnost, naopak důslednost ve vzájemném upevnění svých míst ve smečce.
Děti ho ale nesmí provokovat.

Drap

Tady pomůže jedině přísná důslednost všech členů rodiny. Při jakémkoli náznaku vrření nebo agresivity psa spacifikovat a důrazně mu dát najevo kdo je pán. Je to celkem přirozené, úpes dospěl a snaží se vylepšit svoji sociální pozici ve smečce. Zkouší kam až si může dovolit a co mu projde. Doporučuji řešit ukázněním, neodkládat to a hlavně důrazně a důsledně.

samicek333

Dobrý den, doporučila bych vám asi psí školu, kde by vás měli naučit, jak se psem zacházet, popř. ho to odnaučit. Pokaždé, když náš pes zavrčel na mě – teď je mu asi rok a půl, takže taky puberta – musela jsem mu já, nebo někdo poblíž ukázat, že to prostě nesmí, např. když jsem mu sáhla na záda a on jedl pamlsek a zavrčel na mě, pamlsek jsem mu vzala z pusy, i když to nechtěl pustit, prostě jsem mu to vyrvala, pak sem si ho odložila, psovi jsem ukázala, že jsem pán já a on si to nesmí dovolit. My do psí školy chodíme a tam nám poradily, jak na toho našeho, máme ho chytnout za obojek, vyzvednout ho do vzduchu a pořádně s ním zatřást, někteří lidé by to mohli brát jako týrání, ale tohle týrání stoprocentně není, psa to nijak nebolí, jen mu ukážete, že máte větší sílu než on a on by se měl podřídit. Někde může být problém psa zvednout, ale jde to, my máme přerostlého zlatého retrívra, kteří jsou, myslím, těžší než NO, takže to váš manžel zvládne.
Myslím, že vy jste udělaly chybu takovou, že jste se psovi podřídily, nebo on neví, jak na tom je, to je pro něj nepříjemné a tak si to prostě musí ujasnit. Ukažte mu, že jste ve vyšším postavení než on…

Další možností je, že je pes nějak nemocný, nebo si někde ublížil a něco ho bolí. Jestli vrčí, třeba když mu sáhnete na břicho nebo na nohu, pravděpodobně to bude bolestí. v tomhle případě bych vám doporučila návštěvu veterináře a poté psí školu.

Pakoska1

WOW!To je teda problém!:/Tak začnu.Ten pes evidentně nezná hranice a zkouší kam až může zajít.Tohle by se mělo pilovat už od štěněte!V tomto případě bych určitě v žádnem případě nedoporučovala 1.utratit psa,2.Nezavírat ho nikde a za 3.Nezamezit kontaktu s dětmi!Mohlo by to pak být ještě horší.Avšak děti by měli také dodržovat pravidala-Neměli by se psovi dívat do očí,nedotýkat se ho a nemluvit na něj-Prostě ignorovat ho.Pokud na vás pes vrčí(to by neměl)tak to nemusí být jedině agrese,může to být taky teritoriální vrčení-opokud se to opakuáje na stejných místech.Pokud vrčí při drbání očividně nestojí o vaší pozornost.Proto byste ho měla přestat ihned drbat a ůplně psa ignorovat.Řešit by to měla celá smečka-tedy i vy.Takhle se pes naučí,že je ve smečce až pod vámi a dětmi.Pokud se k psovi přibližujete a on vrčí každopádně neustupejte,takhle pes ještě zesílí..Určitě se mu z bezpečné vzdálenosti nepřestávat dívat do očí-můžete se např.chránit pálkou apod.Psa by to mělo po chvíli omrzet.Ve smečce u psů totiž platí-kdo se vydrží dýl dívat do očí je výš!To je tak všechno co bych podotkla..Určitě ho neutrácejte-vy mu nerozumíte,jen on potřebuje zjistit hranice!A plemenem to rozhodně není(možná tak čtvrt procenta)Každé plemeno se dá vyhcovat ale potřebuje dobrou ruku.Zkuste např.vždy před krmením,hrou,kar­táčováním psa unavit tím,že si s ním dáte velkou a únavnou vycházku.Takhle ho vrčení dříve omrzí a možná nebude mít touhu pořád vrčet.Chce to čas..Doufám že vám to dopadne v pohodě!;)Ale utrácet sa-to není řešení!!

Janichkah

NO není bohužel k dětem, je to pes vyšletěný k hlídán objektům jsou bohužel trohu drsnější. Nejvíce ročně hlášených pokousání je právě od NOčka. navrhuji převýchovu než psa hned utrácet. a doporučuji již tuto rasu nepořizovat a zvolit něco vhodnějšího k dětem, např ridgebacka, setra, pointra…

ARIS

Pes je to trochu dominantnější, ale může být hůř. Zkouší kam až může zajít a zda by nešlo, že by on velel a páníček poslouchal.
Pokud na něj tchán nemá čas, asi bych se podíval po nejbližším cvičáku. Měli by Vám tam poradit jak správně postupovat aby to psovi bylo srozumitelné a věděl, že ten kdo bude poslouchat není páníček. Asi bych navštívil víc cvičáků ve vašem okolí a vybral si ten kde mi opravdu chtějí pomoci. Vůbec nevadí, že psa budete cvičit Vy. Vás alespoň bude víc poslouchat. Cvičáky jsou většinou v neděli(právě jsem z jednoho přišel). Dvouletý pes je sice „puberťák“ ale „zle vrčet“ na pána si nesmí dovolit, to je pokus o převzetí moci, pak to postupně směřuje dál až pak dojde k napadení člověka. Pes to vidí ze svého pohledu a o tom je ta návštěva cvičáku, aby bylo možno napravit možné budoucí nebezpečí.

misicka38

Byl tady názor na to že příště pořídit vhodnější plemeno…Pisatelka kkterá napsala že ridgeback je vhodné plemeno k dětem asi někde upadla na hlavu,protože to není vůbe pravda …toto plemeno je jedno z nejvostřejších vůbec takže když radíte tak aspon správně…

rarach

Omlouvám se, vím, že je to dlouhý dotaz, ale snažila jsem se popsat co nejlépe.

Doplnila jsem dotaz k pubertě – je možné, že pes po druhých narozeninách je v pubertě?

A pokud teda skutečně má poslechnout všechny v rodině (na přivolání poslechne, doteď na fuj – fuj jsou moje děti,t y se neolizují – i na „místo“ poslechne i mě, pravda, nezkoušela jsem mimo zahradu/dvůr, to chodíme vždy s jeho pánem, případně manželem a velí on), jak tedy mám zakročit?
Nechci psa zavírat pokaždé, když jdeme ven. Samozřejmě, že jen za předpokladu, že venku s dětmi někdo bude. Nehrají si u psa, pes je vždy jinde. Od té doby, co takhle blbne. Pokud dotírá a nechce být někde stranou, tak jde za plot (mezi zahradou a dvorem) na stranu, na které nejsou děti.
Pokud teda zavrčí na mne nebo na děti, mám ho poslat do ohrady k boudě? Nebo ho mám dát jen za plot?
Nedovedu si představit nějaký radikálnější zákrok, jako třeba ho přitlačit k zemi, navíc v blízkosti dětí. Dosud jsem vždy zajistila, aby případné fyzické potrestání (plácnutí, přidržení…) děti neviděly, vzala jsem je pryč, aby si nemyslely, že to mohou zkoušet.

že psa něco bolí jsme si mysleli, když vrčel, když se hladil u zadku. Te´d vrčí vlastně kdykoliv.
zkusím tchána nakopnout k promluvě s veterinářem a kontrole zdraví psa.

HaNaH2323

Ja si nevim rady krysarik 5let muj milacek uplne mu hrablo a skousi na me utocit pokazde kdyz se mu to hodi ,asi…syn 2roky se ho neboji ale je tady jeste pritel ktery neni se psem od zacatku ale nejak se na nej pes namotal i kdyz ho pritel nema rad jako vlastnoho mazlicka ,takze pokazde kdyz jdu kolem postele kde treba lezi pritel tak na me chce nakym spusobem zautocit